Hovory
15. říjen 2024

Poslechněte si podcast: Vetchý je ve Výjimečném stavu skvělý, ale Dyková boží, myslí si režisér Hřebejk

Nový snímek Výjimečný stav byl prý pro režiséra Jana Hřebejka splněným snem. „Ano, ale s tím splněným snem jsem to myslel tak, že jde o komedii, ze které žánrově nic nevybočuje. Říkám tomu: ,Zavřou se dveře, otevřou se dveře.‘ To udělat je vlastně hodně těžké – tak, aby to ,odsýpalo‘. Když se to zastaví, je těžké znovu ,nahodit‘ rychlost,“ říká.

23:48

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Před dvěma dny 23:01

Vojtěch Dyk: Sám se sebou bych žít nechtěl. Nesnesl bych se

„Nejkrásnější na každém produktu, který dělám, je vždy cesta – není to z mé hlavy, ale stará pravda. Tedy to, jak jsem se k tomu dostal, co mě při tom potkalo a podobně,“ říká hudebník a herec Vojtěch Dyk.

Před třemi dny 23:59

Pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká, přiznává brusič Zvěřina

Aleš Zvěřina byl šestkrát mistr světa v broušení skla, dostal cenu primátora, ocenění od diváků má hned několik. „Když jedu na soutěž, připravuji se až na poslední chvíli, ale nad nápadem samozřejmě přemýšlím dřív a mám jich nakonec hodně. Ale pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká. Takže to chce nejen dělat dobré řemeslo,“ říká v pořadu Hovory.

Před čtyřmi dny 24:06

Příroda hojí a léčí. V krajině bez lidí najdete vnitřní klid, doporučuje terapeutka Švecová

„Terapie divočinou patří mezi nástroje, které využívají přírodu jako partnera změny, partnera hojení a léčby. A v této terapii klademe důraz na to, aby se terapeutický proces odehrával v krajině nedotčené lidmi,“ popisuje psycholožka a terapeutka Jana Švecová. Jde většinou o osmidenní výpravy do míst, kde nepotkáte člověka – třeba v Krušných horách nebo Novohradských horách ale i v Beskydech, tvrdí terapeutka.

Před pěti dny 23:58

Kopal jsem z frustrace do skříní, říká biochemik Konvalinka

„Úspěch je relativní pojem,“ je přesvědčený ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka. Zároveň je přesvědčený, že je potřeba mluvit i o neúspěchu. Se studenty proto vede takzvané demotivační rozhovory, aby zjistil, zda se hodí na vědeckou práci, která je prodchnuta drobnými neúspěchy a frustrací, přibližuje v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus.

Před šesti dny 23:18

Zahrada je lék na deprese i Alzheimera, věří Leffler

„Mám pocit, že ji předělávám pokaždé, když do ní vkročím, protože to je nekonečná laboratoř,“ říká o své zahradě v jižních Čechách krajinný a zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera Ferdinand Leffler. Zahrady mají být podle něj místem radosti a klidu, a to jak ty soukromé, tak i veřejné parky. Snaží se je proto rehabilitovat od minulosti, kdy byly spíše místem, kde se musí pracovat a lopotit se.

Před týdnem 24:00

Soběstačný dům je můj splněný sen i symbol, říká majitel a ambasador udržitelnosti Podruh

„Český soběstačný dům není napojený na žádné inženýrské sítě a celý svůj provoz obhospodaří pouze z obnovitelných zdrojů,“ říká jeho majitel a také stavitel Pavel Podruh. „Označení off-grid znamená, že je prokazatelně postavený tak, jako kdyby stál na neobydleném ostrově. Jediné, co tam vede, je cesta,“ doplňuje také podnikatel a ambasador udržitelnosti.

Před týdnem 24:00

Divadlo v Dlouhé bylo dlouho unikátní a dál se vyvíjí. Je to zázrak, myslí si dramaturgyně Štěpánová

Legendární Divadlo v Dlouhé bylo od začátku nesmírně specifické. Tím, co hraje, ale i to, že mělo dva druhy koncepce. „Bylo to vždy divadlo pro mnoho generací a pro diváky s různým vkusem a preferencemi. To proto, že vzniklo spojením dvou skupin – jedna přišla s Hanou Burešovou a druhá s Janem Bornou,“ popisuje dramaturgyně Karola Štěpánová, která také komunikuje s médii, píše texty a organizuje dva festivaly pro dětské a dospívající publikum.

Před týdnem 23:35

Sklářský učeň se hlavně nesmí bát ohně, tvrdí mistr a francouzský rytíř umění Drobný

„Už jako malý kluk mě fascinovalo dívat se na skláře. Pozorovat, jak to sklo teče, jak se fouká a jak se z něj za chvíli stane sklenička a nádherný výrobek. U váz to tedy trvá déle,“ vzpomíná sklářský mistr Zdeněk Drobný. V červnu 2024 získal od francouzského ministerstva kultury rytířský Řád umění a literatury.

Před týdnem 23:59

Kapela The Primitives Group byla jako zjevení, vzpomíná fotograf undergroundu Ságl

Špičkový český fotograf Jan Ságl začínal v 60. letech, a to nejprve se skupinou The Primitives Group, pak s The Plastic People of the Universe. Proslavily ho ale nejen undergroundové snímky. „Když jsem fotil, byl jsem hlavně jen sám se sebou – a pak se najednou objevila kapela The Primitives Group, holky svlékaly blůzičky a házely je na pódium. To pro fotografa, který je jako jezevec, bylo něco jako zjevení,“ vzpomíná.

Před týdnem 22:49

Na obálce knihy by se měli ilustrátor i grafik shodnout. Pak dopadne dobře, myslí si ilustrátorka

„Text, který pak ilustruji, čtu dohromady klidně i pětkrát šestkrát. A úplně naposledy ještě před ukončením celé práce – to proto, aby tam nebyla nějaká zásadní chyba,“ přiznává oceňovaná ilustrátorka Nikola Logosová. Ilustruje knihy pro děti i dospělé, má nejedno ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha, kreslí i pro časopisy, dělá plakáty.