Hovory
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Jan Svěrák: Jak důležité jsou pro autora sny?

„V určitém věku se člověk přestane rozhlížet jen okolo sebe a začne se dívat do sebe. A to se mně přihodilo, jako asi každému po padesátce. Tak jsem zjistil, že vnitřní svět je stejně zajímavý, ne-li zajímavější než ten vnější. A protože ho ještě neznám, jsem zvídavý a bylo to pro mne to poprvé,“ vysvětluje režisér a scenárista Jan Svěrák, proč se pustil do psaní knihy.

23:21

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Před dvěma dny 23:20

Mám žateckou synagogu, ale ne z náboženských důvodů. Vlastně jsem spíš její správce, říká Černý

„Nerad o sobě mluvím jako o majiteli synagogy, to člověku nepřísluší. Je to budova veřejná a měla by být i dál. Beru to tak, že jsem teď po jistou dobu její správce, který ji i finančně sanuje,“ říká Daniel Černý, majitel druhé největší židovské stavby v Česku, žatecké synagogy s rabínským domem, kterou koupil před 12 lety.

Před dvěma dny 23:20

Daniel Černý před 12 lety koupil synagogu v Žatci: "Nerad o sobě mluvím jako o majiteli synagogy, myslím si, že to člověku nepřísluší," říká

"Židovská obec byla v Žatci velice bohatá, nicméně synagoga byla vypálena během Křišťálové noci a během války a komunismu pak dál degradovala. Vydali jsme se cestou proměny prostoru na moderní kulturní prostor, ke kterému přistupujeme s respektem." Proč se rozhodl koupit sakrální objekt, když se označuje za neznaboha? Jak se proměňuje Žatecko, které je od září 2023 spolu s krajinou žateckého chmele na seznamu světového dědictví UNESCO? Moderuje Petr Vizina.

Před třemi dny 22:22

Životní výhrou je dělat práci, která vás živí a ještě naplňuje, shoduje se Liběna Rochová s dcerou

Kvůli „soudruhům“ v uličním výboru nedostala šanci studovat na textilní průmyslovce, dnes je z Liběny Rochové respektovaná módní designérka. „Plnit si své sny je důležité, a to v jakékoli profesi. Základ je dělat práci, která vás naplňuje a baví, a když to děláte, tak si plníte i ten svůj sen,“ říká. Sny si ráda plní i její dcera a architektka Magdalena Rochová.

Před pěti dny 23:55

Katolický kněz a biolog Marek Orko Vácha připouští, že svět ve kterém žijeme, je nemocný: "Nikdy jsme nežili v idealistických starých zlatých časech, po kterých mnozí rádi touží a vzpomínají

Náš svět vždy byl a je problematický," říká. "Nauč se milovat svoje bližní, nesnaž se běžet, když se teprve učíme chodit. Dveře ke štěstí se otevírají směrem ven." Jsou vztahy a láska tím nejdůležitějším, co nás v životě pohání vpřed a pomáhá nám neztratit se v osamění? Mění nás velké dějinné události jako 11. září nebo válka na Ukrajině? Moderuje Renata Kalenská.

Před šesti dny 23:34

Chcete pevný sníh z bílků? Přidejte pár kapek octu, radí český cukrář z Austrálie

„Proti Austrálii byla Evropa a Československo v cukrařině tak nejméně o deset let dopředu, a to byla naše výhoda. Takže jsme mohli začít Australany učit péct kvalitní výrobky – a měli jsme úspěch,“ říká autor životopisné knihy Život s cukrovou polevou Frank Barnert.

Před týdnem 24:00

Velcí kopytníci jsou inženýři krajiny. Ovce naopak vzácné rostliny dorazí, míní ekolog

Zubři, divocí koně nebo pratuři žili před stovkami let i u nás. „Vědci dnes o nich mluví jako o inženýrech krajiny, protože nejenže v přírodě pobývali, oni ji spoluvytvářeli. Stáda velkých kopytníků tak dokázala rozsáhlé části krajiny udržet otevřené úplně, nebo alespoň částečně,“ vysvětluje ředitel neziskové organizace Česká krajina Dalibor Dostál.

Před týdnem 23:56

Orko Vácha: Svět je nemocný, ale uzdravit ho může každý z nás. Dějiny vždy píšou jednotlivci

„Svět opravdu je nemocný – ale on vždy byl. Nikdy jsme nežili v idealistických starých zlatých časech, po kterých mnozí tak touží, a na které vzpomínají. A nikdy tu nebude ani ta utopie, po které touží zas jiní. Svět totiž vždy byl a bude problematický,“ říká biolog a kněz Marek Orko Vácha.

Před týdnem 22:35

Přál bych všem, aby odhodili předsudky, které mají o vážné hudbě, říká skladatel Wajsar

Petr Wajsar je skladatel hudby, které se ještě pořád říká vážná, přestože to už tak často neplatí, ale také muzikant jiných žánrů. Otec Oldřich je baskytarista a vokalista a máma Věra zas známou šansoniérkou.

Před týdnem 23:07

V Železném Brodu byla jen rozpadlá textilka. Za opravu máme cenu Stavbu roku, říká spolumajitel

„Když děláte nový projekt, narazíte na velké množství překážek. A čím je ten projekt větší, má těch zádrhelů víc. Ani přestavba zanedbaného a částečně opuštěného areálu bývalé textilní továrny v Železném Brodu nekončí, stále pokračujeme,“ říká ekonom a zástupce firmy Fabrika 1861 Adam Kuršel, který se svou rodinou zachraňuje industriální areály.