Hovory
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Označení „soudobá vážná hudba“ zní strašně. Pro sebe tomu říkám písničky, popisuje skladatelka

„Mé skladby jsou barevné. Mám hrůzu z toho, že se posluchač bude nudit. Jakmile něco napíšu, musím mít vidinu, že to půjde ,ven‘," říká skladatelka současné vážné hudby Jana Vöröšová v pořadu Hovory. Označení soudobá vážná hudba zrovna v lásce nemá. „Vlastně to zní strašně,“ dodává.

23:54

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:40

Znovuzavedení hranic kvůli migrantům? Není to téma ani pro Němce, tvrdí novinář

Předseda vlády německé spolkové země Hesensko požaduje znovuzavedení kontrol na hranicích – kvůli nelegálním migrantům. Steffen Neumann je novinář a donedávna šéfredaktor časopisu německé menšiny v Česku LandesEcho. O problému psal s tím, proč do toho Hesensko vůbec mluví, když s námi nemá hranice. „Já se za Česko stavím poměrně často, protože o Češích stále víme málo. Ale znovuzavedení hranic je podle mě špatně, musejí zůstat otevřené, a ani to není v Německu nějaké téma.“

Před dvěma dny 23:59

Mám rád, když je prostor pro improvizaci a různé blbůstky, prozrazuje herec Kryštof Hádek

„Kdy je toho na mě moc? Když se sejde hodně práce, náročný rodinný život a navrch ještě třetí fronta, jako je rekonstrukce a porouchané auto. A právě tohle se mi teď všechno sešlo,“ popisuje herec Kryštof Hádek. Jako všichni v této profesi pak má někdy práce hodně, někdy míň. „V tom byl docela vydařený loňský rok, kdy se mi poštěstilo točit tři vysněné projekty, na které jsem víc než pět let čekal – pak se sešly najednou.“

Před třemi dny 23:50

Uměleckoprůmyslové muzeum se ve své historii vždy někam propadlo, říká jeho šéfka Koenigsmarková

„Rekonstruovaná historická budova muzea je sama exponátem,“ tvrdí odcházející šéfka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková. „Muzeum zažívalo podobné osudy jako celá společnost, pomalu jako každý jednotlivec. Protože se nás dotkly všechny politické proměny.“

Před pěti dny 23:01

Zdrcadláže sice dělám 30 let, typičtější je ale analogová černobílá fotka, připomíná fotograf Macht

Fotograf Jiří Macht tvoří obrazové básně, tzv. zrcadláže, ale i ilustrace k básním Jiřího Žáčka, naposledy pro knihu Převtělování. „Křest knihy bude zvláštní tím, že budu mít vystavené fotografické ilustrace z knihy na zlatém plátně. Takže nepůjde o černobílé fotky, ale zlatočerné,“ říká v pořadu Hovory.

Před šesti dny 23:58

Klienti chtějí nejčastěji něco, co ještě nikdo nemá, nejlíp s wow efektem, říká designérka

„Když jsem nastoupila do designové a sklářské společnosti, trochu jsem doufala, že budu nejdřív navrhovat malé objekty: světla na stůl, něco pro soukromé rezidence. Ale můj úplně první projekt bylo kasino v Koreji, kde měli 30metrovou kopuli, kam věšeli mandalu. Tehdy jsem ho nakonec nezískala, ale byla jsem hozena do vody,“ popisuje bývalá designérka firmy Lasvit Kateřina Handlová.

Před týdnem 23:59

U nás jsou všichni diváci na stejné vlně, říká vedoucí kina Ponrepo

Vedoucí kina Národního filmového archivu a šéf Pražského audiovizuálního fondu David Havas řeší dnes a denně dramaturgii malého kina Ponrepo, aby se diváci nenudili. „Hlavně za covidu jsme se báli, jestli se k nám vůbec někdy někdo ještě vrátí. Protože na internetu dnes najdete všechno. Je to boj pro všechna kina, takže jsme přijali ,partyzánskou guerillovou‘ strategii,“ naznačuje.

Před týdnem 22:01

Měli bychom víc opravovat, ne stále stavět něco nového, nabádá architekt Lešek

Udržitelnost se dá – a měla by se – používat i v architektuře a výstavbě jako takové, tvrdí známý architekt a urbanista Petr Lešek. „Tématem dnešní doby by tak měly být rekonstrukce. Staveb už totiž máme poměrně dost, lidí nějak závratně také nepřibývá, tak se tato debata obrací spíš k tomu, že je potřeba zlepšit a upravit to, co už máme. Protože věčné prorůstání staveb do krajiny není udržitelné,“ myslí si.

Před týdnem 23:50

Vzbuzujete u někoho strach? Měli byste se léčit, nabádá Petr z Ligy otevřených mužů

Násilí má různé podoby. „Už jen pojmenovat, co to to násilí je, je složité. Mám na to pomůcku, a to je to zeptat se sám sebe, jestli ze mne druhý člověk cítí strach. Protože ve chvíli, kdy ano – a i kdyby šlo jen o v uvozovkách obyčejné řvaní –, tak je to potřeba řešit,“ říká donedávna ředitel dnes garant kampaně Zastav násilí v organizaci Liga otevřených mužů Josef Petr.

Před týdnem 23:09

Naše nekomerční rádio dokáže mentálně postiženým vrátit sebedůvěru, popisuje ředitel Lipský

„Muzika člověku dává sílu a energii jít dál,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Tloskov u Neveklova, muzikoterapeut a hudebník Matěj Lipský. Zároveň tvrdí, že absolutní ticho je pouze ve vakuu, kde se zvuk nešíří. Každý člověk potřebuje k životu alespoň minimální ruch, jinak zešílí. „Můj nejoblíbenější zvuk je cvrlikání cikád. Mám hrozně rád moře, a když začnou, je to pro mne terapie,“ doplňuje v pořadu Hovory.