NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Ve Zlíně bude pro děti velmi kvalitní program, popisuje umělecká ředitelka filmového festivalu

„Od výběru filmů do předešlého ročníku, konaného mimořádně v září uplynulo jen sedm měsíců, přesto se nám podařilo sestavit velmi kvalitní program s řadou premiér, což je v oblasti filmu pro děti poměrně složité,“ hodnotí přípravu filmového programu 62. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež jeho umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

23:45

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Před dvěma dny 22:55

Definice synergie Dejvického divadla říká, že jedna a jedna jsou tři, nastiňuje ředitel Myšička

Do Národního divadla vstoupil herec a dnes umělecký ředitel pražského Dejvického divadla Martin Myšička na civilní službu. „To jen na okraj – ale mám dokonce povolávací rozkaz do Národního divadla jako na ,civilku‘,“ popisuje v pořadu Hovory. Ve zlaté kapličce prý nehrál nějak často, snad ve dvou třech inscenacích, během let si osahal i další divadla, a to velikostí i významem.

Před třemi dny 23:45

Ukrajinu čeká polozamrzlý konflikt. Rusové to nebudou chtít vzdát, říká Pánek z Člověka v tísni

Člověk v tísni vybíral peníze na projekt SOS Ukrajina – na pomoc Ukrajině během války, po válce, pro podporu a pomoc lidem na cestě a uprchlíkům v Česku. „Dokonce bych řekl, že většina lidí nám přispěla, protože chtěla podpořit pomoc na Ukrajině přímo ve válce – a dohromady to budou už dvě miliardy korun,“ říká výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Před čtyřmi dny 23:59

Naše hudba je velmi průzračná a svým způsobem jednoduchá, popisuje frontman kapely Korben Dallas

„Máme kapelu, která je v kontrastu s našimi relativně těžkými civilními povoláními,“ popisuje architekt a frontman slovenské kapely Korben Dallas Juraj Benetin. V kapele je kromě něj i vydavatel největších slovenských novin nebo bubeník, který pracuje v největším rádiu. „Hudbu děláme pro vyvážení náročných povolání tak, abychom do životů dostali nějakou rovnováhu,“ dodává v pořadu Hovory.

Před pěti dny 22:37

Díla Kupky a Toyen trhají aukční rekordy. A nezmění to asi ani válka, hodnotí galerista

Světová finanční krize z let 2008 – 2009 odstartovala i krizi obchodu s uměním. Válka na Ukrajině by ale aukční trhy podobně zasáhnout neměla, tvrdí galerista Vladimír Lekeš. „Těžko to samozřejmě stoprocentně predikovat, ale na světovém uměleckém aukčním trhu i v privátních prodejích je nedostatek kvalitních uměleckých děl. Jakmile se některé top dílo objeví, znamená to zboření všech rekordů a vzbuzuje to obrovský zájem,“ dodává v pořadu Hovory.

Před šesti dny 23:49

K unitářům mne dovedla možnost kontaktu s tím, co nás přesahuje, popisuje předsedkyně sboru

„K Náboženské společnosti českých unitářů mě dovedla možnost přímého kontaktu s něčím, co nás přesahuje – byť v organizovaném náboženství. S něčím božským – pokud to mám nazvat nějak zjednodušeně, což většina církví neumožňuje,“ popisuje Kristina Ledererová Kolajová, předsedkyně Ústředního správního sboru Náboženské společnosti českých unitářů.

Před týdnem 22:58

Kadečková byla ženou, která v české skandinavistice mnoho znamenala, vzpomíná literární redaktorka

„Legendu české skandinavistiky Helenu Kadečkovou jsem poznala, když jí bylo téměř 80 let, takže v pozdním věku,“ vzpomíná její přítelkyně, editorka a literární redaktorka Daniela Iwashita. „V té době už měla vše, čím je známá, už ,prakticky za sebou‘. Poznala jsem takovou Helenu Kadečkovou v komorním provedení, protože to byla žena, která v té české skandinavistice znamenala velmi mnoho. Ať už jako pedagožka, překladatelka nebo literární historička,“ dodává v pořadu Hovory.

Před týdnem 22:47

Přední advokát? Nechal bych tuto kategorii na předním a zadním hovězím, žertuje právník

Je právo a spravedlnost to samé? „Tuto kategorii nemám rád, protože nemám rád to takto ostře vyhraňovat,“ říká v pořadu Hovory odborník na autorské právo Jan Kříž. „Princip je v tom, že právo je potřeba nalézat a snažit se s pomocí zákonů, vyhlášek a tak dál vyvinout maximální úsilí, abych ho našel.“

Před týdnem 23:27

Největší krásou karavaningu je svoboda, míní zakladatel společnosti na sdílení karavanů

Sdílet se dají byty, domy a chalupy, koloběžky, kola, auta a teď ještě i karavany. „V zahraničí je karavan to, co si přivěsíte za auto. Obytnému automobilu pak říkají například campervan. U nás to tak jasné není, takže někteří nazývají karavanem to, co táhnou i to, čím jedou. My sami v tom nemáme jasno, takže v komunikaci používáme jak karavan, tak obytný vůz nebo i obytka. To je ale název, který rád nemám,“ vysvětluje Lukáš Janoušek zakladatel CEO společnosti.

Před týdnem 23:39

Proti obrovitánským entitám, jako je společnost, jsem bezmocný, tvrdí satirik a sociolog Biler

„Satira a sarkasmus je mé výchozí nastavení. Samozřejmě, že bych mohl mluvit i jiným způsobem – a často to dělám –, ale tohle je mi bližší,“ říká satirik a sociolog Stanislav Biler, který je zároveň komentátorem levicového portálu A2larm a držitel ceny Magnesia Litera za prózu.