Hovory

Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Epizody

Včera
23:18

Poslouchejte vodu, odpočinete si. Dělali jsme to přece už v prenatálním stadiu, nabádá lovec zvuků

Hudebník a místostarosta jihomoravských Židlochovic Tomáš Šenkyřík je lovcem zvuků, hlavně vody. „Voda mne vždy fascinovala zvukem a bohatou texturou, kterou vytváří a lidi nutí k naslouchání. Zvukové textury a podoba zvuku je na první pohled stejná, ale pokud se člověk ponoří do naslouchání, zjistí, jak je to ohromně zajímavý a bohatý svět,“ vysvětluje v pořadu Hovory.

Před dvěma dny
21:57

Rudolf II. udělal pro vědu nejvíc to, že se potkali Tycho Brahe a Kepler, říká historik umění

„Alchymie byla v podstatě experimentální věda, která měla cíle ležící mimo reálné možnosti, a to nejen tehdejších alchymistů, ale i současné vědy. Nicméně měla svou velice propracovanou teorii, v jejímž rámci byly tyto cíle logické a měly své opodstatnění a odůvodnění. Čili můžeme říci, že z tohoto hlediska vztahu teorie a praktického ověření to nebylo v principu příliš odlišné od současné vědy,“ říká expert Ivo Purš.

Před třemi dny
23:33

Dcera Věry Chytilové vzpomíná. „Teprve dnes vidím, co pro nás všechno máma dělala,“ říká Kučerová

Na škole nás učili vystačit si s papírem a tužkou, říká autorka animovaných filmů a malířka Tereza Kučerová, která je dcerou režisérky Věry Chytilové a kameramana Jaroslava Kučery. I to je podle ní možné vysvětlení, proč se jí zatím 3D animace citově nedotkla. V umělecké dráze jí rodiče byli oporou – od tatínka dostávala k narozeninám pravidelně knihy o výtvarném umění a maminka režisérka ji dokonce oslovila při přípravách filmu Šašek a královna coby kostýmní výtvarnici.

Před čtyřmi dny
23:30

Guinejci nevěří západním vakcínám proti covidu, bojí se sterilizace, říká „cizinka s českým duchem“

Samu sebe označuje jako cizinku s českým duchem. Doma se Martina Kourouma cítí v Moskvě, Praze, na předměstí Paříže i v Konakry, hlavním městě Guineji. Právě v manželově rodné zemi staví domek a plánují se zde usadit. „Od dětství jsem chtěla odejít do Afriky,“ přiznává. „Voda tam teče třikrát týdně. Jsou problémy s elektrikou, i když teď už je to prý lepší. V Evropě je život pohodlnější, ale jak říkal Zygmunt Bauman: Pohodlí je zdrojem nekonečné nudy.“

Před pěti dny
23:20

Shání peníze na výzkum v dětské onkologii. „Moc jsem o tom nevěděla, ale umřela mi sestra,“ přiznává

Agnes Miksch je zakladatelka projektu 1000 statečných, který podporuje výzkum v oboru dětské onkologie a hematologie. Je také členkou správní rady nadace Národ dětem a organizátorkou koncertů Motol Motolice. „O dětské onkologii jsem moc nevěděla, ale zemřela mi tam na oddělení sestra. Protože byla začínající hudebnice, chtěla jsem pro ni uspořádat koncert,“ popisuje bolestnou zkušenost, která stála za vznikem charitativní akce.

Před šesti dny
23:56

Osud má smysl pro humor, hlavně když si člověk umí dělat srandu sám ze sebe, uvažuje novinář Mareš

Jaroslav V. Mareš vystudoval novinařinu a knihovnictví, získané schopnosti se mu podařilo spojit do profese televizního reportéra, který bádá na poli nejrůznějších historických záhad. „Nevím, jestli bych se měl stát nějakým suditelem toho, co je dobrá novinařina. Když jsem jeden z novinářů,“ říká.

Před týdnem
23:55

Pokud vidím prázdno, snažím se ho naplňovat, prozrazuje režisér Bambušek

Režisér Miroslav Bambušek zkoumá energii, kterou společnosti přinášejí morální vzory. Uvedl scénický dokument o filozofovi Janu Patočkovi či teologovi Josefu Zvěřinovi a brzy vstoupí do kin jeho film Lidi krve o torzech života a krajiny v Sudetech. „Když se člověk zabývá Patočkou, Zvěřinou a dalšími, tak se samozřejmě o tyto autory brousí. Je to prostě tak. Hlavně v nich hledá sílu, kterou třeba ztrácí, nebo nevidí v tomto světě.“

Před týdnem
21:43

Udržitelnost je zdevalvovaná. Ta pravá spočívá v tom, kolik toho nakupujete, říká návrhářka Štěrbová

Módě se nedá vyhnout, je všude kolem nás, ale zároveň platí, že tak svobodně jako dnes se lidé oblékali v historii jen málokdy, tvrdí módní designérka a zakladatelka značky Sophistic by Veronika Štěrbová. „Ze slova udržitelnost se stal marketingový nástroj. Když slyším, že udržitelné je i kakao a toaletní papír, tak je mi smutno, protože ten pojem je zdevalvovaný. Pravá udržitelnost podle mě spočívá v tom, jak se spotřebitel chová, kolik toho kupuje, jak o tom přemýšlí.“

Před týdnem
24:00

O svitky se paradoxně lépe starali nacisté, než komunisté, tvrdí Rabín Maxa

Tóra je takovou páteří života židovské komunity, ale zároveň i židovské identity každého jejího člena, říká rabín David Maxa z progresivní židovské komunity Ec chajim. V září se jim podařilo prostřednictvím sbírky The Memorial Scroll Trust získat do trvalé zápůjčky svitek tóry z konce 19. století, kterou museli odevzdat nacistům brněnští židé za 2. světové války.

Před týdnem
23:59

Dříve děti experimentovaly s alkoholem, dnes s vlastní identitou, míní psycholožka Růžičková

Nejmladším klientům psycholožky a psychoterapeutky Jany Růžičkové je dva a půl roku. Nejčastěji ale pracuje s teenagery, kterým pomáhá s úzkostmi i hledáním sama sebe a svého místa ve společnosti. Pracuje i s těmi, kteří se pokusili o sebevraždu, to ale většinou není otázkou několika sezení. „Záleží na hloubce potíží. Někdy to může trvat kratší dobu, setkala jsem se i s případy, kdy stačila jedna konzultace, aby se dítěti ulevilo. Ale jindy to mohou být roky.“