4. srpen 2021

Poslechněte si podcast: GPS hodinky, chůvičky i hlídací apky jsou děravé, běžně se stává, že dítě může sledovat někdo cizí

„Bezpečnost na internetu je strašně složitá záležitost, která se navíc dynamicky mění. Většina rodičů to pořád ještě neumí uchopit,“ říká publicista a odborník na bezpečnost v online prostředí Daniel Dočekal.

27:38

Houpačky

Vydává: Český rozhlas

Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.

Web

Před šesti dny 24:45

Odklad první třídy nikomu dětství neprodlouží, rodiče si ho často vynucují zbytečně

„Dítě mezi pátým a šestým rokem dozrává k tomu, aby se chtělo učit. Je dobré tenhle okamžik nepromeškat, což se u neopodstatněných odkladů stává. Pro dítě, které zůstává o rok déle v mateřské škole, je to degradující, ztráta času. Odklady si vynucují hlavně rodiče, kteří mají obavy z toho, co je čeká v první třídě,“ říká Lenka Kocumová, ředitelka 54. mateřské školy Plzeň.

Před týdnem 21:19

Co dětem přináší do života skaut? Dal mi kamarády, příležitosti a pocit odpovědnosti, říká jeho člen

„Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno. Být aktivní a najít vlastní místo ve světě.” To se píše na stránce skauti.cz v záložce Proč se stát skautem. Co dítěti může dát skautství? „Skaut mi přinesl do života kamarády a příležitosti,” říká v podcastu Houpačky Aleš Vitinger, který se skautem vyrostl a později v něm i vedl oddíl.

Před 2 týdny 21:43

Když zazvonil telefon, byla to naprostá euforie, říká Klára, kterou dělí krok od adopce miminka

„Věděli jsme, že je to holčička a že jsou jí tři týdny a že je momentálně u přechodné pěstounky,“ říká Klára Vohrnová. S manželem se po šesti letech pokusů o vlastní biologickou rodinu rozhodli pro pěstounství a následnou adopci malého dítěte. Dnes mají tříměsíční dceru.

Před 3 týdny 20:15

Umět říct svůj názor a nepotřebovat lidi urážet, i to nás má učit škola, říká psycholožka

„Děti se soužití s někým, kdo je jiný, musejí učit. Problém jsou rodiče, kteří mají pocit, že jejich dítě se tohle učit nemusí a že je na státu, aby „jiným“ dětem zajistil segregované vzdělávání s následným uplatněním v chráněných dílnách,“ říká Kristina Březinová, psycholožka z Národního pedagogického institutu.

13. duben 2022 25:54

Míváme propady, kdy si říkáme, že nezvládáme vůbec nic, říká máma holčičky se sluchovým postižením

„Když byl dceři rok a půl, začali jsme používat znakový jazyk – pejsek, kočka, sluníčko a podobně. Serafínka reagovala okamžitě, byla nadšená, že se konečně může vyjádřit a že jí někdo rozumí,“ vzpomíná Klára Svobodová. Její šestiletá dcera se narodila předčasně s těžce postiženým sluchem.

6. duben 2022 22:33

Pes nesnáší naše malé dítě. „Seznamujte je pomalu,“ radí psí psycholog

Po narození dítěte přichází složité období, a to nejen pro rodiče nebo sourozence. Na nového člena domácnosti si musí zvykat i mazlíčci. A v případě psů to někdy znamená velký problém. Jak se chovat, když váš pes útočí na dítě? A jak je správně seznámit? „Hlavně pomalu,“ říká v Houpačkách psí psycholog a poradce pro vztah člověka a psa Pavel Bradáč.

30. březen 2022 23:05

Během noci se miminko může probudit i šestnáctkrát, je to normální, říká dětská spánková poradkyně

Polovina spánku novorozenců je lehký spánek, při kterém vydávají zvuky a vyruší je i nenápadný zvuk nebo to nejmenší nepohodlí. „Dětský spánkový cyklus trvá jen 45–60 minut. A je normální, že na konci každého procitne. Během noci se tedy dítě může vzbudit dvanáctkrát až šestnáctkrát,“ říká dětská spánková poradkyně Anna Růžičková. „Přerušovaný spánek je tu proto, aby nám dítě mohlo signalizovat, že něco potřebuje.“

23. březen 2022 22:00

„Moje dvouleté dítě začalo říkat slovo vina.“ Jak děti vnímají všudypřítomné informace o válce?

Ada ve svých dvou a půl letech sice nechápe skutečný rozměr konfliktu. Ví ale, že se děje něco, co není úplně obvyklé. „Vnímá naše emoce, které jí každým okamžikem předáváme, a vidí, jak nás to všechny zasáhlo,“ popisuje Tereza, co je pro její dceru válka.

16. březen 2022 20:07

Jsou situace a diagnózy, kdy rodiče sami sobě smích nedovolí, říká ředitelka Zdravotního klauna

„Naše klauny, kteří jsou zároveň rodiči, chrání jejich postava. Nejdou do nemocnice za sebe. Najednou nejsem Hanka, ale vrcholová sestra Patálie. Ale přicházejí i momenty, kdy se klaun potřebuje jít na chvíli ven nadechnout,“ říká ředitelka organizace Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.

9. březen 2022 24:49

Děti prchající před válkou cítí úzkost. Buďme k nim vlídní a nechme je vydechnout, říká psycholog

Na Ukrajině zuří válka. Více než polovina z těch, co před ní prchli do Česka, jsou děti, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dá se navíc očekávat, že uprchlická vlna ještě zesílí. Čím si děti, kterým do života zasáhly tanky a rakety, procházejí? „U některých dětí válka může samozřejmě vyvolat pocit úzkosti, beznaděje,“ říká v magazínu Houpačky dětský psycholog Václav Mertin.