- Podcasty
- Houpačky
Poslechněte si podcast: Buď krásně hubená holčička! Jak s dětmi bezpečně mluvit o vzhledu jejich těla?
„Uvědomuju si, jak hluboce moje děti zasahuje všechno, co jim jako máma říkám. Jsou to pro mě otevřené hlavy, nepopsané listy. A všechno, co do nich napíšu, je strašně moc vidět,“ říká Ridina Ahmedová, hudebnice, autorka podcastové série Sádlo a projektu Moje tělo je moje. „Mám k tomu veliký respekt a vím, že ty věci už nejdou vzít zpátky,“ dodává.
Houpačky
Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.
Jestli je rýma žlutá, nebo zelená, je jedno. To, že mají děti s horečkou bojovat, je největší mýtus
„Rýma je problém v ten moment, kdy dítě dýchá pusou. Pokud dýchá nosem, ze kterého mu teče, otíráme, odsáváme, ale nijak víc to řešit nemusíme,“ říká v Houpačkách pediatr a neonatolog Cyril Matějka. „Když dítě dýchá pusou, může to vést k zánětu středního ucha nebo zánětu spojivek.“
Rodiče kupují dětem barevné elektronické cigarety. Myslí si, že je to sladkost, říká adiktoložka
„Je strašně důležité, aby měli rodiče dostatek pravdivých informací,“ říká adiktoložka Denisa Vajdlová. „A zásadní je dětem nelhat. Neříkat jim, že když něco užijí, že zemřou nebo se jim zničí život. Ony brzo zjistí, že to není pravda,“ dodává.
Jako rodiče se můžeme snažit. Ale to je tak všechno, co můžeme dělat, říká Čestmír Strakatý
„Můj strach se v průběhu času mění. To, co mě děsilo na začátku, mi přijde dneska fádní. Ale rozumím tomu, že se člověk už nikdy vlastně bát nepřestane. Já nejvíc se bojím toho, co jí udělají lidi,“ říká v Houpačkách moderátor a táta roční holčičky Čestmír Strakatý.
Když máte děti, vaše Pandořiny skříňky bouchnou, říkají autoři podcastu 13 hříchů rodičovství
„Rodiče se nám ozývají s tím, že mají strašnou spoustu informací. Něco se povídá v kavárně, na pískovišti, něco se píše na internetu,“ říká Zuzana Zikmundová. S manželem Martinem jsou autory podcastu 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven. Otevírají různá témata pro rodiče i bezdětné lidi a dávají si záležet na tom, aby byla jejich tvrzení podložená studiemi a relevantními daty.
Přišlo mi fascinující, že se o tomhle tak málo mluví. Novinář rok zkoumal ústavní výchovu v Česku
„Když jsem byl poprvé v Boleticích, což je ústav, který se zaměřuje na ty nejtěžší případy, bylo mi hrozně těžko. Došel jsem pak pěšky až do Děčína, abych to mohl zpracovat. Poprvé člověk dostane ránu, zvlášť když nemá moc představu, co ho tam čeká,“ říká novinář Miroslav Harant, který se rok systematicky věnoval výchovným ústavům v Česku.
Gustík brečí, Za školou a další skvělé dětské knihy letošního roku. Ať to dobře dopadne!
„Ať čtou a je jedno, co. Ať čtou to, co je zrovna sytí - komiksy, návody, cokoli. Jedna ze studií ukázala, že dobrými čtenáři se často nestávají děti, které v dětství hodně četly, ale ty, které byly knihami obklopeny. Dává proto smysl knihy neúnavně nabízet,“ říká v Houpačkách Petra Schwarzová Žallmannová, která se dlouhodobě věnuje literatuře pro děti a mládež.
Jsem často první, kdo ji odhalí, říká o mentální anorexii pediatrička. Sama s nemocí 10 let bojovala
„Chtěla jsem být vždycky ve všem nejlepší, měla jsem samé jedničky. Když se později studium i další věci nakupily, začala jsem ztrácet kontrolu a myslela jsem si, že oblast, kde ji můžu udržet, je jídlo,“ říká pediatrička Tereza Sochorcová, která na vlastní kůži zažila poruchy příjmu potravy. „Je to nemoc duše a může se vrátit. Jsem si toho dobře vědoma a zůstávám obezřetná.“
Pořád se mě ptal, jak to, že se na to nepřišlo dřív. Držela jsem syna v náruči a snažila se nebrečet
„Pediatr ho poslouchal a řekl, že tam slyší velký šelest na srdci,“ vzpomíná Gabriela Šafaříková na narození syna Jonáše. I když to žádné vyšetření předem neukázalo, narodilo se miminko se srdeční vadou – aortální stenózou. Šestitýdenní dítě čekala velká hrudní operace.
Než se řízneš, zavolej. Puzení ublížit si trvá dvacet minut, říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí
„I malé děti, které si hodně koušou nehty, strhávají si strupy nebo se štípou, v sobě můžou mít nějakou tenzi, kterou neumí rodičům vysvětlit. I tohle jsou projevy sebepoškozování. Pro rodiče je to příležitost učit děti pracovat s emocemi,“ říká Kateřina Lišková z Linky bezpečí. Fenomén sebepoškozování je mezi dětmi a mladými lidmi čím dál rozšířenější.