Kdo umí, ten umí
19. květen 2022

Poslechněte si podcast: Houby léčí už tisíce let. Na imunitu pomůže hlíva, na okysličení krve reishi

Jiří Václavík svou firmu založil v roce 1981. Tenkrát vyráběl substráty na pěstování žampionů. Později začal pěstovat i další houby, jako je hlíva ústřičná, šitake nebo reishi.

24:59

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Před třemi dny 28:34

Draní peří je lepší než televize. Nesmíte ale větrat, smát se ani kýchat

Je draní peří umění? Jak udržet v klíně husu, kterou chcete tzv. podškubnout? Jak získat peří prachové? A proč se ke draní nehodí peří z kachny? To všechno se učily účastnice kurzu draní peří v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Workshopu se i s mikrofonem Českého rozhlasu Pardubice zúčastnila redaktorka Jitka Slezáková.

Před týdnem 23:56

Každá křížovka musí být originál a musí mít duši, popisuje autor

Vyluštit křížovku může být pro někoho hračka, někoho to může stát dost úsilí. Napadlo vás ale někdy, kolik práce stojí za tím, křížovku vymyslet? Pardubický autor křížovek Jiří Zvolánek říká, že na klasické písmenné křížovce velikosti A5 pracuje zhruba jeden den.

Před 3 týdny 24:26

Rozhodovala se mezi elektrotechnikou a šperkárnou. Teď vystavuje v Národním muzeu

Šperkařství má Eva Víšková v rodině. Už její otec pracoval jako zlatník. U ní to ale zpočátku tak jasné nebylo. Po umělecké základní škole si kromě takzvané šperkárny dala přihlášku také na elektrotechnickou školu. Šperkárna ale vyhrála a Eva Víšková se uměleckému rytí do kamenů věnuje už 50 let.

22. prosinec 2022 28:55

Včelař, fotograf, spisovatel, sběratel, kuchař... Evžen Báchor na nudu nemá čas ani v důchodu

Včelař a učitel včelařství, pardubický patriot, fotograf, spisovatel, sběratel hodin, řezbář, opravář starých motorek, kuchař.… To je výčet koníčků Evžena Báchora, kterého posluchači Českého rozhlasu Pardubice znají hlavně jako pardubického včelaře.

15. prosinec 2022 23:11

Matematiku se dokáže naučit každé dítě, které chce, říká provozovatelka doučovacího centra

Alice Pohanka je majitelkou doučovacích center 2+2 matematika v Pardubicích a v Hradci Králové. Ovšem neplatí u ní to, že by matematiku milovala. „Jako dítě jsem na prvním stupni základní školy měla z matematiky dokonce čtyřku a naši se rozhodli mě vyléčit tím, že mě zapsali do matematické třídy," vysvětluje dnes už s úsměvem Alice Pohanka a dodává, že to opravdu zabralo.

1. prosinec 2022 31:15

Cyril Luhan ml. pečuje o odkaz svého otce architekta

Stovky domů postavil v Chrudimi známý prvorepublikový architekt a stavitel Cyril Luhan, který po roce 1948 už nesměl tvořit. Teď ho znovu objevují místní ale i odborníci. Velkou zásluhu má na tom také jeho syn.

24. listopad 2022 24:47

Proslula svými koláčky, ale nebojí se experimentů. Proto ji cukrařina stále baví

Cukrářka a pekařka Věra Hroudová je v Živanicích na Bohdanečsku proslulá svými svatebními koláčky, kynutými buchtami a medovníkem. Cukrařinu provozuje už dvanáct let. Ale rozhodně se nespokojí jen s osvědčenými výrobky. I proto ji tahle práce stále baví.

10. listopad 2022 23:14

Pardubické zápasy v televizi nekomentuji, fanoušci mají pocit, že jsem zaujatý, říká David Pospíšil

David Pospíšil je bývalý pardubický hokejista, který je dnes podnikatelem, zastupitelem, ale také hokejovým expertem České televize. Bruslit začínal podobně jako řada malých chlapců s tatínkem a dědečkem na zamrzlých rybnících. Na hokejový nábor šel spolu s kamarády ze třídy. „Kluci se hlásili, tak jsem to taky zkusil,“ popisuje začátek David Pospíšil.

3. listopad 2022 22:44

Na kontě má desetitisíce mýdel. K mýdlařce trefíte i po čuchu

Michaela Sejkorová vyrábí přírodní mýdla už přes deset let. Původně byla učitelkou, po mateřské dovolené se ale do školy nevrátila. Místo toho si doma založila obchůdek a rodinný dům zaplnila svými výrobky. Vůně mýdla je tak pro Sejkorovy vůní domova.

27. říjen 2022 26:50

Do bedýnek vkládá českou kvalitu a chuť. Její výběr ocenili prezident i král

Eva Urbanová je sice vystudovaná učitelka, ale její životní cesta vede jiným směrem. Rozhodla se propagovat kvalitní české výrobky a ukázat lidem, že i v našem regionu jsou živnostníci, kteří mohou nabídnout lepší potraviny, než například zahraniční obchodní řetězce.