Laboratoř
26. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Houba, která žije všude na světě, umí vyčistit půdu i vodu od rtuti

Běžná mikroskopická houba dokáže odstraňovat toxickou formu rtuti z půdy v okolí kořenů zemědělských plodin. Rostliny, v tomto případě kukuřice, díky ní přežily. V pokusu vědců z Marylandu houba dokonce zvládla vytáhnout škodlivou formu rtuti i ze slané a sladké vody.

25:57

Laboratoř

Vydává: Český rozhlas

Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. 

Web

Před dvěma dny 25:54

Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou lépe soukromí farmáři než stát

Více než polovina afrických nosorožců žije na soukromých pozemcích, nikoli ve státem spravovaných národních parcích. Rostoucí náklady na ochranu těchto zvířat před pytláky vedly vědce k doporučení, aby vlády farmáře v ochranářském úsilí podpořily.

Před týdnem 25:54

Opakované požáry některým lesům prospívají. Nesmí hořet ani málo, ani moc

Vědci zkoumali, jaká frekvence, míra a intenzita požárů je pro lesy vhodná, aby přírodě prospívala. Došli k tomu, že k přirozené obnově lesních ekosystémů přispívají požáry, které mají střední intenzitu a opakují se po několika letech.

Před 2 týdny 25:22

Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích

Vědci zdokumentovali méně známé potravní chování velryb. S tlamou otevřenou do pravého úhlu velryby čekají, až jim hejna rybek samy vplují do úst. Podobné scény přitom obsahují už středověké spisy.

Před 3 týdny 25:41

Obávané dinosauří drápy sloužily i jako ozdoba nebo hrábě ke sběru listí

Na pařátech dinosaurů si evoluce vyhrála. Ne vždy ale sloužily jako nebezpečná zbraň. Někteří s jejich pomocí například vyhrabávali termity, jiným pomohly srpovité drápy o velikosti samurajského meče sbírat listí ze stromů.

25. únor 2023 25:25

Papoušek kakadu prokazuje výjimečnou „šimpanzí“ dovednost – používá více nástrojů ve správném pořadí

Papoušek kakadu Goffinův prokázal velkou šikovnost při používání nástrojů. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům. Většina papoušků pochopila, že aby to zvládli, budou potřebovat víc nástrojů, které musí použít ve správném pořadí.

18. únor 2023 25:55

Vědci našli poklad z druhohorního moře. Vymřelá planeta ožila dřív, než čekali

Na přelomu prvohor a druhohor, před 250 miliony lety, vyhynulo přes 80 procent všech druhů organismů na planetě. Čekalo se, že dalších 5 až 10 milionů let se tu rozvíjely pouze jednodušší formy života. V Číně se ale teď našly fosilie z pravěkého moře s otisky rostlin, ryb, krabů, krevet, humrů a měkkýšů, které takovou hypotézu vyvracejí.

11. únor 2023 25:56

Hmyz komunikuje zvuky déle než ptáci nebo lidé. Nejstarší housličky měla kobylka z doby dinosaurů

Vědci doložili, že zvuková komunikace u hmyzu funguje už nejméně 150 až 200 milionů let. Hmyz ji tedy používá o něco déle než obojživelníci, ptáci nebo savci. Nejstarší známý zvukový aparát, lidově nazývaný housličky, patřil druhohorním kobylkám.

4. únor 2023 25:49

Outsider pomáhá outsiderovi. Vzácný králík udržuje při životě cizopasnou bylinu

Ohrožený králík japonský má zásluhu na tom, že se v pralese šíří semena nepříliš hojné rostliny Balanophora yuwanensis česky zvané hlívenec. Ta je známá z asijského lidového léčitelství.

28. leden 2023 25:29

První evropští farmáři nebyli žádní beránci. Řada z nich zemřela po úderu do hlavy

Z kosterních pozůstatků více než 2 300 raných evropských zemědělců a pastevců plyne, že násilí bylo v mladší době kamenné na denním pořádku. Každá desátá nalezená lebka z té doby ze 180 různých evropských lokalit má zranění.

21. leden 2023 25:19

Za radost z pohybu můžou střevní bakterie. U myší se díky nim vyplavily endorfiny

Biologové z univerzity v Pensylvánii se snažili najít nervové dráhy, které motivují k pohybu. Vědci nechali myši běhat v kolečku a tyto dráhy zkoumali. Ukázalo se, že k radosti z pohybu výrazně přispěly bakterie v myším střevě. U zvířat, která se střevní mikroflóry zbavily, mozek nevyprodukoval signál odměny.