Ekonomické jednohubky
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Hotovost ze světa nikdy nezmizí. Je pojistkou, když systém přestane fungovat, říká ekonom Skořepa

Rčení peníze až na prvním místě naštěstí neplatí vždy, v ekonomice ale ano. Tok peněz řídí domácí a světový byznys a peníze jsou jeho alfou i omegou. Lidem a firmám totiž umožnují měnit jednoduše různé zboží a služby a pevně stanovit jejich hodnotu pro trh i pro účetnictví. Tím každému šetří peníze a náklady, a jak dodává ekonom Michal Skořepa, mohou sloužit i jako investice.

14:45

Ekonomické jednohubky

Vydává: Český rozhlas

Naučí vás nejen rozumět řeči ekonomů, ale také odkryjí ekonomickou provázanost našich životů.

Web

Před týdnem 14:54

Daně mají být spravedlivé a efektivní. Jak správně nastavit daňový systém?

Daně jsou povinné a nenávratné platby, které stát vybírá z našeho majetku nebo našich příjmů. Prostředky, které se na daních vyberou, vláda používá k hrazení nevýdělečných služeb, které pro obyvatele zajišťuje, a to zejména v oblasti zdravotnictví, dopravy, kultury a školství. Nastavit daňový systém, tedy správnou kombinaci daní tak, aby ekonomika efektivně fungovala, není vůbec jednoduchá záležitost, a proto má každý stát daňovou skladbu jinou.

Před 2 týdny 16:02

Když stát víc utratí, než vybere aneb co je to státní dluh?

Státní dluh je a bude asi nejvíce skloňovaným ekonomickým termínem v české politice. Vzniká ve chvíli, kdy vláda ve svém rozpočtu více utratí, než kolik vybere na příjmové straně rozpočtu. V takovém případě vzniká ve státním rozpočtu schodek, který je zapotřebí něčím zafinancovat.

Před 3 týdny 15:52

Jak změřit velikost ekonomiky? Díky HDP můžeme porovnat i velmi rozdílné země

Jak měříme růst a velikost ekonomiky? Ekonomie má na toto hodnocení jeden zásadní ukazatel. Hrubý domácí produkt neboli HDP. Ten ukazuje výkonnost ekonomiky a my podle jeho vývoje dokážeme hodnotit, jestli ekonomika roste, stagnuje, anebo padá.

25. srpen 2023 15:25

Nezaměstnanost. Jaká míra je ideální a jak se k ní dostat?

Nezaměstnanost ukazuje určitou nerovnováhu na trhu práce, tedy stav, kdy je poptávka firem po zaměstnancích nižší než nabídka práce, což v praxi znamená, že na trhu zůstávají lidé, kteří pracovat chtějí, ale nemohou práci najít. Ve skutečnosti ale nepracuje v ekonomice samozřejmě mnohem víc lidí. Ti ale ani pracovat nechtějí, říká ekonom Michal Skořepa.

18. srpen 2023 15:45

Ekonom: V hospodářské politice je občas třeba zatnout zuby a pochopit, že nejde mít jen rovnováhu

Hospodářská politika představuje činnost státu, tedy především vlády a parlamentu, ale i dalších státních institucí, která ovlivňuje chod celé ekonomiky. Stát se prostřednictvím své hospodářské politiky snaží pro své občany zajistit co největší společenský blahobyt, podporovat dlouhodobý hospodářský růst, udržovat nízkou nezaměstnanost a stabilní cenovou hladinu, a tím i celou ekonomiku v rovnováze. Používá k tomu různé nástroje, zejména měnovou a rozpočtovou politiku.

11. srpen 2023 16:10

Nastavení měnové politiky je složité, ale zásadní. V těžké situaci může ekonomice významně pomoci

Měnová politika je nástroj, který centrální banka používá k tomu, aby zajišťovala nízkou, stabilní, a tím i předvídatelnou inflaci. U nás se Česká národní banka snaží udržovat inflaci blízko svého dvouprocentního cíle, což se jí někdy daří více a někdy méně, a k tomu používá úrokové sazby. Ty úmyslně zvyšuje, snižuje nebo je drží na stabilní úrovni, a tím mění tržní sazby a následně i vývoj ekonomiky a inflace.

4. srpen 2023 15:36

Ekonom: Ve špatných časech dává smysl deficitní rozpočet. Vláda tak kompenzuje oslabení poptávky

Státní rozpočet – v médiích tisíckrát skloňované slovo, které v sobě neobsahuje nic jiného než plán a důkaz toho, jak stát hospodaří se všemi našimi společnými penězi.

28. červenec 2023 15:40

Hodí se silnější, či slabší koruna? Každý by odpověděl jinak, pro investory je atraktivní silná měna

Kurz koruny – informace, která většinu z nás zajímá především v době, kdy jedeme na dovolenou do zahraničí nebo si chceme v zahraničí nebo ze zahraničí něco koupit. Ukazuje, kolik naše měna stojí v jednotkách jiných měn. V našem případě tedy to, kolik stojí koruna dolarů, eur, případně jiných měn nebo obráceně.

14. červenec 2023 15:36

Centrální banka zabezpečuje cenovou stabilitu i kontroluje komerční banky. Jak si v tom vede ČNB?

Centrální banky mají v ekonomice zásadní roli, protože zabezpečují cenovou stabilitu, vydávají a spravují národní měnu dané země a dohlíží na celý komerční bankovní systém. Jakými nástroji naše životy ovlivňuje a jak si vede ta česká v porovnání s okolními?