Hovory
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Slovanské koledy si mohou zazpívat i Bělorusové. Může to být ale nebezpečné, popisuje uskupení Razam

„Pokud jde o dramaturgii, šlo o naši osobní úctu k našim kořenům, touhu seznámit lidi s tím, jak to o Vánocích chodí v Bělorusku, Rusku, na Ukrajině, v Česku. Nikterak to nesouvisí s tím, co se děje na politické scéně,“ říká zpěvačka Iva Marešová z uskupení Razam (v běloruštině Spolu) o albu Slovanské Vánoce. „Pro nás vždy bylo důležité posluchačům ukázat, že se máme mít rádi a máme se se všemi kulturami i respektovat,“ dodává akordeonista Bělorus Aliaksandr Yasinski.

23:32

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:57

Zakladatel dětské onkologie Koutecký mě učil poctivé medicíně, vzpomíná pediatr Boček

„Řada zdravotníků se určitě setkala se syndromem vyhoření a zcela určitě je to provázeno spíš syndromem beznaděje, že už přes 30 let, co máme demokracii, máme pocit, že se na zdravotnictví nemyslí. Vždyť jsme už za ta léta vystřídali zhruba 26 ministrů zdravotnictví,“ říká Pavel Boček, pediatr a onkolog, který pracuje na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici Motol.

Před třemi dny 23:37

Vraťme se ke skladování zemního plynu v podzemních zásobnících. Jako za totality, říká geolog

Emeritní člen České geologické společnosti, která letos oslavila už sto let, Jiří Jiránek tvrdí, že by se dnešní svět neobešel bez geologů, což je jedna z jeho původních profesí. „Zaráží mě, že jsou někde lidé proti tomu, aby se u nich otevřela pískovna nebo lom. Pokud bychom tato těžební místa neměli, a ta současná pomaličku docházejí, tak nebude z čeho postavit dům,“ říká v pořadu Hovory.

Před čtyřmi dny 23:58

Stigma duševního onemocnění se pomalu vytrácí. Napomohl tomu i covid, míní psychoterapeutka

Ve společnosti je dnes mnoho mladých lidí, kteří se necítí psychicky dobře, ale neví, co s tím. Takovým žákům a studentům pomáhají týmy z projektu „Blázníš? No a“. „Snažíme se vnést lehkost do toho, že není nic špatného na tom být nějakým způsobem psychicky rozladěn,“ říká psychoterapeutka a vedoucí týmů Radka Votavová.

Před pěti dny 24:03

Chcete podnikat? Pokud jsou cílem „jen velké peníze“, neskončíte dobře, varuje poradce start-upů

„České start-upy jsou většinou skvělé v technologiích, mají ale velmi silnou tendenci podceňovat prodej. Další problém je firmu takzvaně naškálovat. To znamená, že v době, kdy začne růst, tak ji podpořit a investicemi od investorů do firmy správně vložit,“ popisuje Vít Šubert, který pomáhá podnikatelům s novým byznysem. „To jsou ty nejčastější chyby, na které některé firmy mohou potenciálně také zemřít,“ dodává v pořadu Hovory.

Před šesti dny 23:59

Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek

„Aby nějaká píseň zlidověla, musí být pro lidi srozumitelným, intenzivním, rezonujícím symbolem něčeho, co je u nich uvnitř,“ myslí si hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek. „Dobří tvůrci jsou schopni pojmenovávat duchovní skutečnosti, které jsou v našem lidském vývoji, a to tak, aby to vzali za své a píseň považovali i za formulaci svých životních zážitků.“

Před týdnem 24:01

Kritické myšlení je užitečné i pro dramatika, myslí si Petr Odo Macháček

Režisér a dramatik Petr Odo Macháček je zakladatelem a uměleckým šéfem Divadla Kámen. Na univerzitě vystudoval matematicko-fyzikální fakultu, aby nakouknul do vědy. Škola mu konvenovala i proto, že rozvíjí nezávislé a samostatné myšlení. To považuje za užitečné i pro svoji životní dráhu dramatika a režiséra. Strukturovaný pohled matematika pak mu pomáhá i při práci na divadelních inscenacích, kterých má na svém kontě několik desítek.

Před týdnem 24:00

Animal Eye: Ilegální obchod se štěňaty a koťaty vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně

„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.

Před týdnem 24:00

Každý dlouhověký strom je biotop, živé místo s mnoha organismy, říká ekoložka z Arniky

Marcela Klemensová se v organizaci Arnika věnuje ochraně stromů. Také organizuje anketu Alej roku, která upozorňuje na stará i právě vysazená stromořadí v krajině. „Za těch 12 let, kdy shromažďujeme informace o alejích, se zvýšila pozornost věnovaná hlavně alejím s velkým A, tedy historickým ale i dalším stromořadím složeným z mohutných stromů. Typicky jde o duby, lípy apod., která vedou k historickým dominantám, hradům ale i spirituálním místům,“ naznačuje.

Před 2 týdny 22:20

Poslední chlapec, který se v Morgenlandu narodil, zemřel dva měsíce po natáčení, říká novinář Šuba

Klíč k Morgenlandu je kniha novináře a dlouholetého editora Českého rozhlasu Pavla Šuby. „Není to příběh mé rodiny, ale mého dětství, kdy jsem jako dítě jezdil na Malou Morávku na tábor a chodil jsem těmito místy. Po 40 letech mi došlo, co všechno se na tomto místě stalo a začal jsem po tom pátrat,“ popisuje vznik knihy.

Před 2 týdny 23:50

S dětmi musím stát s nohama na zemi, dřív šlo poletovat jako motýlek, říká držitelka Oscara Irglová

„Když jsem byla svobodnější a mohla si poletovat jako motýlek, tak se to dělo pořád. Ale v dnešní době mám malé děti, takže se musím udržovat hodně často nohama na zemi a být v praktické rovině. Přesto se stávají věci, které jsou neplánované a kouzelné. A ty si vždy užívám,“ prozrazuje držitelka Oscara Markéta Irglová. Usadila se na Islandu, kde s manželem vychovávají tři děti a kde nahrává svou nezaměnitelnou hudbu.