Hudba v miléniu
Epizoda 884. duben 2023

Poslechněte si podcast: Hostem pořadu Hudba v miléniu je Robin Král

Hostem pořadu Hudba v miléniu je textař, spisovatel, překladatel, držitel ceny Magnesia Litera a pedagog VOŠ Jaroslava Ježka. Robin Král se narodil v Praze roku 1981. Vystudoval estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a obor Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka, kde od roku 2011 sám tento obor vyučuje. V témže roce knižně debutoval coby autor poezie pro děti knihou Šimon chce být krotitelem, o pět let později získal za knihu Vynálezárium ocenění Zlatá stuha i Magnesia Litera. Celkem už vydal knih pro děti více než dvacet, literaturu pro děti také překládá z angličtiny (např. Gertrudu Stein nebo Roalda Dahla).

33:54

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 96Dnes 22:34

Trio Incendio v pořadu Hudba v miléniu

České klavírní trio tvořená Karolínou Františovou (klavír), Filipem Zaykovem (housle) a Vilémem Petrasem (violoncello) zaznamenává pravidelně mezinárodní úspěchy. Nedávno uspěli na prestižní Haydnově soutěži ve Vídni, v létě se zúčastní akademie Festivalu ve Verbier a na podzim plánují účast v soutěži ARD v Mnichově. Hrají klasicismus, romantismus i soudobou hudbu, název si zvolili podle zaklínadla z knih o Harrym Potterovi. O svých budoucích plánech, výběru repertoáru a dalších tématech hovoří v pořadu Hudba v miléniu.

Epizoda 95Před týdnem 32:07

Viktor Bezdíček představuje svou monografii Hledání světla o skladateli Zdeňku Šestákovi

Kniha Hledání světla. Portrét skladatele Zdeňka Šestáka vyšla nedávno v nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a je výsledkem dlouholeté práce Viktora Bezdíčka - původně hudebního pedagoga, nyní redaktora nakladatelství Paseka. Dílo Zdeňka Šestáka (*1925) čítá komorní, sborová, symfonická i koncertantní díla. Po stylové stránce je neoklasikem, vědomě čerpajícím z evropské hudební tradice. Monografie Viktora Bezdíčka nabízí nejen analýzy Šestákových skladeb, ale uvádí je také do kontextu skladatelova života, pokouší se rozkrýt jejich sdělení a motivace a impulzy, z nichž vznikaly.

Epizoda 94Před 2 týdny 37:54

Katedra zvukové tvorby a hudební režie HAMU v pořadu Hudba v miléniu

Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu na rádiu Classic Praha jsou tentokrát studenti oborů hudební režie a zvuková tvorba, kteří mimo jiné představují své zajímavé studentské nahrávky klasické hudby. Katedra zvukové tvorby byla na založena v 90. letech prof. Václavem Syrovým s příchodem HAMU do Lichtenštejnského paláce. Obor Hudební režie vznikl v téže době pod Katedrou teorie a dějin hudby a zakládal ho prof. Jaroslav Smolka. Za 30 let existence obou oborů došlo v posledních pěti letech k jejich většímu propojení, pracoviště nese název Katedra zvukové tvorby a hudební režie a v příštím akademickém roce bude otevřeno doktorské studium podle nové akreditace.

Epizoda 93Před 3 týdny 23:34

Německý dirigent Claus Peter Flor hostem na Classic Praha

Uznávaný německý dirigent, který v březnu oslavil 70. narozeniny, je tento týden hostem pořadu Hudba v miléniu. Claus Peter Flor se narodil roku 1953 v Lipsku. Na Schumannově konzervatoři ve Cvikově studoval housle a klarinet, ve studiu hudby pak pokračoval na Akademii Franze Liszta ve Výmaru. Mezi jeho učitele dirigování patřili Rolf Reuter, Kurt Masur, Kurt Sanderling a Rafael Kubelík. K jeho významným nahrávkám patří například Mendelssohnovo orchestrální dílo, ale i česká hudba - Dvořákovy symfonie nebo Sukova symfonie Asrael. S Českou filharmonií absolvoval v roce 2012 turné po Číně, k Symfonickému orchestru hl. města Prahy FOK přijel letos poprvé na dva koncerty 3. a 4. května [https://www.classicpraha.cz/radio/porady/novinky-z-fok/lasky-cas-s-hudbou-richarda-wagnera-a-antonina-dvoraka/] ve Smetanově síni Obecního domu.

Epizoda 922. květen 2023 28:10

Mariánské písně, soudobá tvorba i hudební pedagogika. Nejen tím se zabývá mezzosopranistka Lucie Hilscherová

Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden operní a koncertní pěvkyně, kterou čeká brzy třeba vystoupení na závěrečném koncertě Pražského jara a v příští sezóně také řada zajímavých rolí na scéně Národního divadla. Mezzosopranistka Lucie Hilscherová, rodačka z Hranic na Moravě, patří mezi vyhledávané interpretky zejména koncertního, oratorního a písňového repertoáru. V České republice hostuje na operních jevištích například v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě, Státním divadle v Košicích. Zahraniční publikum ji zná z německého Nationaltheater Mannheim, jako Háta v Prodané nevěstě se představila publiku také v Tokiu a v Londýně.

Epizoda 9124. duben 2023 25:02

Dirigentku Alenu Jelínkovou čeká v květnu 2023 debutový koncert v rámci MHF Pražské jaro

U dirigování není důležité, zda jste žena, nebo muž, říká mladá sympatická dirigentka Alena Jelínková. Spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským filharmonickým sborem a v květnu 2023 ji čeká debutový koncert v rámci MHF Pražské jaro. 

Epizoda 9018. duben 2023 25:54

Program 78. ročníku MHF Pražské jaro představuje Pavel Trojan mladší

Hostem pořadu Hudba v miléniu byl Pavel Trojan mladší - hudební skladatel a ředitel MHF Pražské jaro. Letošní 78. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro začne 12. května zahajovacím koncertem Orchestru Velšské národní opery pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse ve Smetanově síni Obecního domu - zazní samozřejmě cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Rezidenčním umělcem letošního ročníku bude violista Antoine Tamestit. Ve violovém oboru také historicky poprvé proběhne Soutěž Pražského jara, které se vedle violistů mohou letos zúčastnit také trombonisté. Debutovat bude v Praze hvězdný dirigent Klaus Mäkelä, který se představí českému publiku poprvé v čele České filharmonie.

Epizoda 8911. duben 2023 30:55

Skladatelka a hudební režisérka Sylva Stejskalová hostem rádia Classic Praha

Vedoucí Katedry zvukové tvorby a hudební režie na HAMU v pořadu Hudba v miléniu představuje své skladby. V rozhovoru došlo i na témata jako elektroakustická hudba, virtuální nástroje a umělá inteligence nebo postavení soudobé hudby u nás. Skladatelka a hudební režisérka Sylva Stejskalová se narodila roku 1974 v Ostravě. Studovala na Janáčkové konzervatoři v Ostravě a posléze na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde získala magisterské tituly v oborech hudební režie a hudební skladba, kde byla studentkou ve třídě nedávno zesnulého Marka Kopelenta.

Epizoda 8727. březen 2023 32:07

Alexandr Smutný zve na druhý ročník Composers Summit Prague

Ve dnech od 14. do 20. dubna 2023 zavítají do Prahy světové hvězdy filmové hudby, mezi nimi autor hudby k filmům Shrek a Letopisy Narnie Harry Gregson-Williams, držitel Oscara za film Pí a jeho život, vítěz Emmy i Zlatého glóbu Mychael Danna. Šestidenní summit nabídne dva koncerty a více než čtyřicet speciálních eventů, které povedou hollywoodští skladatelé osobně. V rámci Composers Summit Prague 2023 se v pražském centru uskuteční více než čtyřicet workshopů, diskusí, přednášek a dva tematické koncerty se světově uznávanými skladateli. Unikátní předností akce je možnost spolupracovat se všemi hvězdnými hosty, tvořit s nimi nová díla a sdílet zajímavé zkušenosti. V rámci programu proběhne i speciální část věnovaná hudbě v gamingu a trendům v moderní výbavě nahrávacích studií.