- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Noel Curran: Rádio není pomník, ale dynamické médium, které je třeba chránit před politickým vlivem
Jak přesvědčit veřejnost, aby podporovala veřejnoprávní rozhlas a televizi, když v těžkých ekonomických dobách nikdo nechce utrácet? Co všechno mohou veřejnoprávní média v dnešní době nabídnout? A jaký vztah má Evropská vysílací asociace (EBU), která sdružuje veřejnoprávní vysílatele, k ruským médiím? Petr Dudek se u příležitosti konference Radiodays Europe ptal generálního ředitele EBU Noela Currana.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Politoložka: Turecká prezidentská kampaň byla neférová. Erdogan bude pro každého obtížným spojencem
Turecký prezident Erdogan si vítězstvím v druhém kole zajistil dalších pět let v úřadě. Co čeká zemi, v níž téměř polovina voličů podpořila kandidáta opozice Kiliçdaroglua? A jak ovlivní Erdoganovo vítězství mezinárodní politiku? Vladimír Kroc se ptal Lucie Tungul, politoložky a odbornice na Turecko z Palackého univerzity v Olomouci.
Pražský radní Klecanda: Kolik dětí se na střední školu nedostalo bez digitalizace zápisu nevidíme
Je na pražských středních školách dost míst pro všechny uchazeče, jak říká vedení města? Proč se tedy rodiče a děti, které neuspěly napoprvé při přijímacích zkouškách, řadili do dlouhých front a stěžovali si na nedostatek možností? Jak bude vypadat nový školní rok na středních školách a především: kolik míst bude připraveno v Praze a Středočeském kraji napřesrok? Vladimír Kroc se ptal Antonína Klecandy (STAN), pražského radního pro oblast školství.
Nedůstojná nejistota přijímaček. V dětech vytváříme pocit, že na ně společnost kašle, varuje expert
Proč se letošní přijímačky na střední školy neobešly bez stresu a zmatků? Mělo by se ustoupit od povinných jednotných testů? A co všechno se dá změnit do příštího školního roku? Vladimír Kroc se ptal Tomáše Feřtka, odborného konzultanta a člen správní rady informačního centra o vzdělávání EDUin.
Šnobr: Vláda vystupuje jako zákonodárce i jako akcionář v soukromé společnosti ČEZ. To nás děsí
Proč se v minulém týdnu propadly akcie ČEZu o osm procent? Co pro minoritní akcionáře znamená návrh zákona, který snižuje hranici hlasů potřebnou pro rozdělení ČEZ? Vyplatí se měnit strukturu polostátní energetické společnosti touto cestou? Nabízejí se vládě jiné, lepší možnosti? Vladimír Kroc se ptal Michala Šnobra, minoritního akcionáře ČEZu a expert na energetiku investiční skupiny J&T.
Premiér Fiala: Negativní odezvu na úsporný balíček jsem čekal. Případné chyby opravíme
Balíček úsporných opatření připravený vládou vzbudil uznání některých ekonomů, ale také vážné pochybnosti. Bude vláda ochotna ještě upravit návrh předložených úsporných opatření? Proč vláda přistoupila ke zvýšení daně z alkoholu, ale ponechala nulovou daň na víno? Vladimír Kroc se ptal premiéra Petra Fialy (ODS).
Nejsme před bankrotem, snižovat schodek rozpočtu bychom mohli polovičním tempem, míní Havlíček
Vláda podle premiéra Petra Fialy nebude při projednávání úsporného balíčku a reformy důchodového systému ustupovat žádnému nátlaku. Co by chtěla opozice na vládních opatřeních změnit? Nabízí se nějaká lepší cesta, kterou by se Česko mohlo dostat k nezadlužené budoucnosti? Tomáš Pancíř se ptal Karla Havlíčka, předsedy stínové vlády hnutí ANO a bývalého ministra průmyslu a dopravy.
Marian Jurečka: Ozdravný balíček je vyvážený a sociálně citlivý. Prostor pro změny nevidíme
Před týdnem vláda představila návrh důchodové reformy a úsporného balíčku a slíbila, že o něm povede racionální debatu. O několik dní později ale premiér řekl, že se nic zásadního na návrzích měnit nebude. Jaký smysl v tom případě mají jednání s opozicí nebo sociálními partnery? Jak se úsporný balíček a důchodová reforma odrazí ve výdajích domácností a ve výši důchodů? Tomáš Pancíř se ptal vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL.
Předseda ČSSD: Reforma penzí je nastavena špatně. Představa, že se dá vyžít z 8 000, je nepřijatelná
ČSSD kritizuje vládní návrh penzijní reformy i úsporného balíčku a podpořila odbory, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Mohou vládní návrhy pomoci ČSSD, aby se vrátila do parlamentu? Proč sociální demokraté nedokázali změnit penzijní systém podle svých představ, když osm let vedli ministerstvo práce a sociálních věcí. A změní blížící se sjezd název strany? Tomáš Pancíř se ptal předsedy ČSSD Michala Šmardy.
Ministr školství: Na vysoké školy chodí příliš staří studenti. I proto navrhuji zrušení deváté třídy
Dostanou učitelé od nového roku platy, jaké si zaslouží? Jak chce ministr školství řešit nedostatek míst na základních školách a gymnáziích v některých oblastech Česka? Tomáš Pancíř se ptal nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka (STAN).
Volby v Turecku jsou demokratické, ale neférové. Turci mají vysokou volební morálku, říká zpravodaj
Koncem května čeká Turecko druhé kolo prezidentských voleb. Stávající turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dopadl ve včerejších prezidentských volbách lépe, než předpovídaly průzkumy, podle kterých měl větší vyhlídky na vítězství jeho soupeř Kemal Kiliçdaroglu. Proč se volební předpovědi nevyplnily? Proč bylo sčítání hlasů v Turecku provázeno tolika protichůdnými informacemi? Tomáš Pancíř se ptal zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Turecku Štěpána Macháčka.