- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Ředitel NUDZ: Kritika současného vedení ústavu je neopodstatněná. Jde o cílené vyvolání nejistoty
Přes sto kmenových pracovníků Národního ústavu pro duševní zdraví podepsalo otevřený dopis resortu zdravotnictví, ve kterém kritizují současné vedení institutu. Podle signatářů se ústav odklaní od medicínského zaměření a bylo poškozeno jeho dobré jméno. „Většina lidí ale vůbec nemá vhled do situace ohledně hospodaření,“ tvrdí v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Petr Winkler, ředitel ústavu.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Zdechovský o kontrole dotací: Slovenská vláda se nás snaží zastrašit. Prověřujeme i kauzu Haciendy
Europoslanci z Výboru pro rozpočtovou kontrolu se na Slovensku zabývají čerpáním evropských dotací, například v kauze „haciendy“. Tamní vláda se hájí a označuje návštěvu za trestnou výpravu z Bruselu. Co zatím výbor zjistil? A prověřují jeho členové konkrétní podezření? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídá Tomáš Zdechovský, europoslanec (KDU-ČSL) a šéf kontrolní mise.
Do financování škol je nutné vnést řád. Efektivitu zajistí rozhodování obcí, hájí změnu Fiala
Prosadí zítra vládní koalice ve sněmovně novelu školského zákona i se spornou změnou financování nepedagogických pracovníků? Jak silný je francouzský lobbing ohledně smlouvy na dostavbu Dukovan? Připojí se Česko k mezinárodnímu tlaku na izraelskou vládu kvůli situaci v Pásmu Gazy? A co ukázal audit digitalizace stavebního řízení? Tomáš Pancíř se zeptal premiéra a předsedy ODS Petra Fialy.
Pavlíková: Jednou z příčin kolapsu digitalizace stavebního řízení byl nedostatek lidí
Podle auditorů měla digitalizace stavebního řízení zpoždění od samého počátku a ministerstvo pro místní rozvoj mělo jeho spuštění odložit. Padá tedy odpovědnost za nezdařenou digitalizaci na bývalého ministra Ivana Bartoše z Pirátské strany? „Když se podívám do toho auditu, tak opakovaně upozorňuje, že tam jsou nedostatečné personální kapacity,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vrchní ředitelka sekce IT ministerstva pro místní rozvoj Eva Pavlíková.
Laurenčíková: Pokud bude strategie Izraele dál ničivá, tisíce nevinných nemají šanci se zachránit
Jak by měla česká diplomacie přispět k ochraně civilistů v Pásmu Gazy? „Je důležité jednat s lídry klíčových mezinárodních lidskoprávních institucí, jako zmiňovaný komisař pro lidská práva OSN, případně vysoký komisař pro uprchlíky a skutečně reflektovat to, že v tom území dochází ke ztrátám tisíců nevinných lidí, kteří nemají šanci se jakkoliv zachránit,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, náměstkyně ministra pro evropské záležitosti.
Bradáčová: Postup v kauze Čapí hnízdo reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
Jak je připraveno odvolání v kauze Čapí hnízdo, které začne příští týden projednávat soud? A co mohou státní zástupci dělat, aby zamezili rostoucí dětské kriminalitě? „Soud v civilním řízení na náš návrh ukládá různá výchovná opatření a já se budu ptát, zda jsou efektivní. Zda jsme při jejich ukládání dospěli k závěru: ano, tato ekonomicky nákladná cesta je efektivní,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Pánek: Humanitární pomoc se nesmí řídit tím, kdo drží moc. Z Gazy se stává vězení pod širým nebem
Podle zástupce generálního tajemníka OSN hrozí, že v nejbližších osmačtyřiceti hodinách zemřou v Pásmu Gazy tisíce dětí hladem. Humanitární situace v Gaze se stává neudržitelnou, řekl český prezident Petr Pavel. Česko by podle něj mělo oddělit obecnou podporu Izraele od podpory kroků jeho vlády. Jak mohou uprostřed izraelského bombardování Gazanům pomáhat humanitární organizace? Vladimír Kroc se zeptal ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka.
Prosperitu ze členství v NATO a EU nevidím. U záruky bezpečnosti si také nejsem jist, říká Kobza
Podle prezidenta Petra Pavla je členství v NATO a v Evropské unii nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Prezident to řekl po schůzce s lídry všech parlamentních stran s tím, že naše členství nikdo z nich nezpochybnil. Proč se vůči tomu parlamentní SPD ohrazuje? „Prosperitu zatím vůbec žádnou nevidím. Co se týče záruky bezpečnosti, tak tím si také nejsem úplně jist,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu poslanec a bývalý diplomat Jiří Kobza (SPD).
Hřebecký: V Praze je málo škol a politici tam dlouhodobě selhávají
Střední školy přijaly 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd. Je nabídka středoškolského vzdělání dostatečná? Proč jsou mezi jednotlivými kraji výrazné rozdíly v úspěšnosti? „Náš systém středního školství je decentralizovaný. Je tu čtrnáct krajů, čtrnáct různých veřejných zřizovatelů a struktura škol i jejich kapacity se velmi liší,“ podotýká Miroslav Hřebecký, ředitel neziskové organizace EDUin.
Trump je jediný, kdo je Putinovi v jeho mysli hoden. K jejich jednání bude muset dojít, věří Kopečný
V tureckém Istanbulu bude ruská a ukrajinská delegace jednat o možném příměří. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se setkání neúčastní v reakci na krok Vladimira Putina, který do Turecka odmítl přijet. „Ruský prezident se neodvážil tam dorazit osobně a poslal relativně nízko postavené zástupce,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.