Dvacet minut Radiožurnálu
7. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Poslankyně: Jednáme o zavedení registru delikventů. Má chránit děti před sexuálním násilím

Poslanci jednají o zavedení tzv. dětského certifikátu, kterým by se prokazovali zájemci o práci s dětmi. Kdy by mohl registr vstoupit v platnost? Jak se mění pohled společnosti na sexuální násilí a proč si dvě pětiny Čechů myslí, že oběť znásilnění nese za čin odpovědnost? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídala Taťána Malá, poslankyně hnutí ANO a předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí.

24:23

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Před dvěma dny 23:25

Šéf NKÚ: V auditu na Hradě jsme žádnou oblast nevynechali. Jsem ale připraven s Pavlem diskutovat

Zvolený prezident republiky Petr Pavel chce podrobit auditu hospodaření prezidentské kanceláře a jejích příspěvkových organizací. Kdy se dozvíme výsledky auditu hospodaření Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány provedeného Nejvyšším kontrolním úřadem? Proč se závěry kontroly zabývá policie? A připadá v úvahu případný další audit, který žádá Petr Pavel? Vladimír Kroc se ptal šéfa NKÚ Miloslava Kaly.

Před třemi dny 24:03

Nerudová: Vlastní politická strana je jednou z variant. Konkrétní nabídka z Hradu zatím nepřišla

Danuše Nerudová sice nepostoupila do druhého kola prezidentských voleb, podařilo se jí však získat přes 700 tisíc hlasů. Využije svůj potenciál k další politické kariéře? Hodlá spolupracovat s vítězem prezidentských voleb Petrem Pavlem? Nebo zamíří do Senátu? Ekonomky a bývalé rektorky brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudové se ptal Vladimír Kroc.

Před čtyřmi dny 23:41

Michal Berg: Kauza Bečva? Ani po dvou letech od havárie se nenašla vůle zpřísnit legislativu

Okresní soud ve Vsetíně začal tento týden projednávat případ havárie na řece Bečvě z 20. září 2020. Mohou být obžalovaná firma Eenergoaqua a její ředitel skutečnými viníky? Má soud k dispozici důkazy umožňující spravedlivý rozsudek? Co je cílem petice Spravedlnost pro Bečvu? Vladimír Kroc se ptal Michala Berga, vsetínského zastupitele a spolupředsedy Strany zelených.

Před pěti dny 23:07

Nový ústavní soudce: Předseda Ústavního soudu by měl být v politických otázkách zdrženlivější

Ústavního soud bude mít po roce patnáctého ústavního soudce. Bude jím Jan Svatoň, který působí na Katedře ústavního práva Masarykovy univerzity. Zbývá jen jeho oficiální jmenování prezidentem republiky. Jak hodnotí kroky dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana, které vyvolaly spory nad výkladem ústavy? Bylo by dobré ústavu měnit? Nově schváleného ústavního soudce Jana Svatoně se ptal Tomáš Pancíř.

Před šesti dny 22:51

Vondrák: Podporu Pavla jako zradu neberu. Babišova kampaň mi potvrdila, že se na prezidenta nehodil

Předsednictvo hnutí ANO se bude příští týden zabývat výsledkem prezidentských voleb a také tím, že jeho místopředseda, poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v nich veřejně podpořil Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi. Mělo to vliv na prohru Andreje Babiše? Byl to podraz a krok proti zájmům voličů hnutí, jak to veřejně komentovali jeho další místopředsedové? A jak by ANO mělo na výsledek voleb reagovat? Tomáš Pancíř se ptal Iva Vondráka.

Před týdnem 25:45

Jsem připraven naslouchat a komunikovat s každým, kdo má zájem věci někam posunout, říká Petr Pavel

Co chce nově zvolený prezident Petr Pavel stihnout ještě do své březnové inaugurace? Jak se bude snažit přesvědčit ty, kteří ho nevolili, že chce být prezidentem všech občanů. Jak bude spolupracovat s vládou a s opozičními politiky? Jak se během příštích pěti let změní Pražský hrad a na co se Petr Pavel těší v prezidentské funkci? Hostem speciálního vydání 20 minut Radiožurnálu je nově zvolený prezident, generál ve výslužbě Petr Pavel.

Před týdnem 23:31

Analytik: Dodávka tanků průlom ve válce nepřinese. Ukrajina jich potřebuje víc

Německo a Spojené státy oznámily dodávku tanků pro ukrajinskou armádu. Kdy je Ukrajina bude moci nasadit? Jak se liší německé tanky Leopard 2 od těch ruských? Může jejich využití přinést průlom ve vývoji konfliktu, od jehož počátku uplynul téměř rok? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídal analytik Vojtěch Bahenský.

Před týdnem 23:56

15 procent populace má hendikep. Ke sportu musíme děti motivovat, říká předseda paralympioniků

Na Olympiádě dětí a mládeže pořádané v těchto dnech v Královéhradeckém kraji soutěží i sportovci s vadami zraku. Jaké možnosti se těmto sportovcům otevírají? V čem jim napomůže spolupráce Nadačního fondu Českého rozhlasu a Českého paralympijského výboru? Vladimír Kroc se ptal předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory.

Před týdnem 23:54

Zmocněnkyně pro lidská práva: Situace s dezinformacemi je alarmující, nejvíc zasahují děti a seniory

Falešných a zavádějících informací ve veřejném prostoru přibývá, a to nejen v souvislosti s probíhající kampaní před prezidentskými volbami. Kdo lžím a polopravdám nejspíše podlehne? A porušují dezinformace lidská práva? Vladimír Kroc se ptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Před týdnem 23:51

Niedermayer: Důvody ČNB nezvyšování úrokových sazeb jsou nedostatečné a nevěrohodné

Měla by bankovní rada České národní banky podle doporučení Mezinárodního měnového fondu zvýšit úrokové sazby? Co se stane s inflací, když centrální banka doporučení nevyslyší? Bude v tom případě Česku hrozit inflační pohroma? Vladimír Kroc se ptal bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance (TOP 09) Luďka Niedermayera.