Dvacet minut Radiožurnálu
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Multifunkční hala v Brně: Chceme hostit mistrovství. Je to celostátní investice, tvrdí radní

Městská společnost Arena Brno spouští stavbu multifunkční haly pro více než 13 tisíc lidí. Může si město dovolit dvoumiliardový úvěr, který si stavba vyžádá? „Pro město je to výdaj zhruba ve výši jedné miliardy korun ročně, což bezpochyby a bez problémů ustojí,“ ujišťuje Petr Kratochvíl (ODS), brněnský radní a šéf Areny Brno.

23:53

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Včera 24:06

Nacher: Koalice nás bude válcovat. Při hlasování o konsolidačním balíčku bych ale nehrál na rychlost

Poslanecká sněmovna v pátek zahájí třetí čtení široce diskutovaného konsolidačního balíčku. Jak dlouho jednání potrvá? Jaká bude taktika sněmovní opozice? Které změny balíčku opoziční poslanci navrhují a má některý z jejich návrhů reálnou šanci na schválení? Tomáš Pancíř se ptal člena rozpočtového výboru Sněmovny a místopředsedy hnutí ANO Patrika Nachera.

Před dvěma dny 24:20

Pavel Simon: Argumenty mě zatím nevedou k závěru, že bych měl na post ústavního soudce rezignovat

Prezidentský kandidát na ústavního soudce Pavel Simon čelí kritice některých senátorů. Vadí jim některá jeho starší soudní rozhodnutí i soukromé aktivity. Má být ústavním soudcem ten, komu v minulosti Ústavní soud několik rozsudků zrušil? A je prověřování profesionální minulosti a osobního života kandidátů do Ústavního soudu přiměřené významu funkce, o niž se ucházejí? Ptal se Tomáš Pancíř.

Před čtyřmi dny 24:21

Skepticismus Čechů k Evropské unii? Dědictví Václava Klause, míní pirátský lídr eurovoleb Kolaja

Jaké složení bude mít Evropský parlament po volbách v příštím roce? Kolik mandátů může mít v Evropském parlamentu česká Pirátská strana? A co budou Piráti v těchto volbách považovat za úspěch? Vladimír Kroc se ptal europoslance Marcela Kolaji, nově zvoleného volebního lídra Pirátské strany.

Před týdnem 23:22

Sport není otloukánek v koutu. Věřím, že vláda jeho dotace neseškrtá, tvrdí šéf národní agentury

Vláda z úsporných důvodů hodlá snížit dotace do sportu. Ředitelé velkých sportovních organizací v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi (ODS) varují před kolapsem některých sportovních klubů. „Věřím, že to číslo nebude tak kritické. Na druhou stranu bych chtěl zodpovědně říct, že šetřit právě na sportu bych považoval za velmi krátkozraké, protože on společnosti dává výrazně víc, než od ní bere,“ argumentuje předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

Před týdnem 23:50

Generál Míka: Jednotná evropská flotila stíhaček F-35 bude mít do budoucna větší odstrašující účinek

Potřebuje Česko americké stíhačky F-35? V čem jsou lepší než jiné stíhací letouny, například nejnovější verze švédských gripenů? Kolik nákup F-35, jejich provoz a nutné úpravy vojenských základen budou stát? A co bude se stávajícími gripeny, které zatím česká armáda využívá? Tomáš Pancíř se ptal brigádního generála Jaroslava Míky, který nákup letounů F-35 vyjednával.

Před týdnem 24:14

Ministr školství: Platy učitelů porostou. Otevřeně ale říkám, že 130 procent průměrné mzdy to nebude

Jak pokračuje vyjednávání o rozpočtu na školství v příštím roce? Kolik budou brát učitelé? Co čeká školníky, asistenty pedagogů nebo personál školních jídelen? A nezastiňují debaty o penězích podstatnější změny, které by české školy a hlavně žáci a studenti potřebovali? Tomáš Pancíř se ptal ministra školství Mikuláše Beka z hnutí STAN.

Před týdnem 24:01

Češka o zemětřesení v Maroku: Na některé vesnice úřady zapomněly, maročtí úředníci jsou pomalí

V pátek večer zasáhlo centrální Maroko zemětřesení o intenzitě 6,8 stupně. Jedná se tak o nejsilnější zemětřesení, které od roku 1900 oblast zasáhlo. Pozůstalí po obětech prohledávají sutiny holýma rukama. Reagovala marocká vláda na katastrofu příliš pomalu? A proč Rabat váhá s přijetím nabízené mezinárodní pomoci? Vladimír Kroc se ptal Terezy Huclové, která střídavě žije v Česku a Maroku a provozuje cestovní kancelář Zažít Maroko.

Před týdnem 24:20

Výše letošního schodku je jen symbolická. Záleží, kam Česko míří, tvrdí ekonom Hampl

Tempo inflace v Česku podle dat Českého statistického úřadu mírně zpomalilo. Meziroční inflace byla v srpnu 8,5 procenta, v červenci to bylo 8,8 procenta. „Toto číslo je v souladu s tím, co očekávala centrální banka. Analytici jsou ale nervózní, jak dopadne lednová inflace, která bude určující pro to, jak bude vypadat příští rok,“ vysvětluje předseda Národní rozpočtové rady, bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Před 2 týdny 24:09

Ekonom: Vláda měla sama pozdržet platnost důchodové novely. Nahrává opozici na ústavní žalobu

Prezident Petr Pavel podepsal přes výhrady důchodovou reformu. Učinil tak o den později, než s tím počítala vláda. Platnost se tudíž posouvá o měsíc a vláda varuje před miliardovými ztrátami v rozpočtu. „Cena jednoho měsíce nebude znamenat čtyři miliardy korun. Je to o řád méně. Dopad bude ve stovkách milionů korun,“ oponuje ekonom Vladimír Bezděk, prezidentův poradce a bývalý předseda důchodové komise.