Studio Leonardo
8. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Při dekarbonizaci se Evropa ještě dlouho neobejde bez závislosti na Číně, upozorňuje ekonom

Vlády celého světa se shodly na potřebě radikálního snižování emisí skleníkových plynů a nastoupily cestu dekarbonizace. Nové technologie k tomuto kroku ale potřebují nové materiály. Bude jich dostatek pro všechny a včas? Hostem Studia Leonardo je ekonom Michal Hrubý z think-tanku Europeum.

23:56

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před šesti dny 23:44

Zachycování a ukládání uhlíku do země by mohlo zpomalit oteplování. Není však řešením pro všechny

Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu. V USA k ní vzniká systém finančních pobídek a daňových úlev. Jenže bližší pohled na jednotlivé kroky při implementaci projektů na sekvestraci uhlíku také ukazuje, že není řešením pro všechny.

Před 2 týdny 23:18

Když mi zavolali, že mám Nobelovu cenu, telefon jsem nejdřív nezvedl, vzpomíná vědec Kobilka

V roce 2012 získal profesor Stanfordovy univerzity s českými kořeny Brian Kobilka Nobelovu cenu v oboru chemie za svůj výzkum receptorů spřažených s G proteinem – o titul se podělil se svým mentorem Robertem Lefkowitzem. Oba se zasloužili o to, že lépe rozumíme jedné z hlavních metod komunikace v těle. Receptory totiž zprostředkovávají přenos informací do nitra buňky, což je pak zásadní pro chod jednotlivých orgánů a tkání, stejně tak i pro rychlé reakce na vnější podněty.

Před 3 týdny 24:01

Jak léčit Parkinsonovu chorobu? Novými léky, hloubkovou mozkovou stimulací, ale i optogenetikou

Jakým směrem se ubírá budoucnost léčby Parkinsonovy choroby, ale i dalších neurodegenerativních onemocnění, vysvětluje ve Studiu Leonardo Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

29. duben 2023 23:32

Zastavit stoupání hladiny moří už nelze. I tak se musíme snažit emise snížit, varují oceánografové

Emise skleníkových plynů ohřívají atmosféru a oceány. Tím vyvolávají dva zásadní fyzikální jevy: tání ledu a teplotní roztažnost vody. Oceány tak nabývají na objemu, což je dlouhodobý proces, který nelze rychle zastavit. Jak nicméně dokládají klimatické modely, omezit teď emise znamená alespoň zmírnit dopady na pobřežní krajinu a lidi v ní. A také na dopravní infrastrukturu, jež je často strategická pro fungování globální ekonomiky.

22. duben 2023 23:48

Ultrajemné částice znečištění zatím neměříme, pronikají přitom ale až do mozku, varuje genetik

Celosvětově každé šesté úmrtí lze přičíst chorobě v důsledku znečištění životního prostředí. „Znečištěné ovzduší způsobuje celou řadu onemocnění, zejména jde o polétavý prach, který způsobuje záněty, oxidační poškození organismu, která pak souvisí s celou řadou onemocnění,“ říká ve Studiu Leonardo Jan Topinka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

15. duben 2023 23:44

U Parkinsonovy nemoci hraje důležitou roli dopamin. Až polovina pacientů trpí depresemi, říká lékař

Co vědci vědí o chemii mozku u jednoho z nejčastějších neurodegenerativních onemocnění dnešní doby, popisuje ve Studiu Leonardo Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a zástupce ředitele a předseda Vědecké rady Národního ústavu pro neurologický výzkum.

10. duben 2023 23:49

Opusťte stereotyp a prožijte něco nového, protože plynutí času poměřujeme zážitky

Jak vnímáme čas? Proč nám někdy utíká jako voda, a jindy se doslova vleče? Hostem Studia Leonardo je Kristýna Malenínská z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a Národního ústavu duševního zdraví.„Zabýváme se výzkumem v intervalech v rámci sekund až desítek sekund,“ uvádí fyzioložka. „Toto tzv. intervalové časování nejvíce vnímáme také v každodenním životě používáme.“ (Repríza.)

1. duben 2023 23:16

Baines: Kořeny politického marketingu hledejte v Británii. Thatcherovou učili, jak snížit tón hlasu

Co to je politický marketing a jak se změnil během posledních dekád? „Rozdíl mezi standardním a politickým marketingem je ten, že politický marketing je ve skutečnosti hybrid mezi marketingem a propagandou,“ říká ve Studiu Leonardo britský politolog Paul Baines, proděkan University of Leicester. (Repríza z dubna 2023.)

25. březen 2023 23:58

V české společnosti je nechuť chápat sexualizované násilí jako systémový problém, tvrdí socioložka

Proč je v české společnosti tak rozšířená snaha omlouvat sexuální násilí? Při posuzování sexualizovaného násilí se u nás prosazuje představa, že u tohoto typu násilí bývá nějaká spoluvina, vysvětluje ve Studiu Leonardo Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV ČR.

18. březen 2023 23:56

Bude hurikánů více, nebo méně? Nevíme, ale určitě budou silnější, míní americký klimatolog

Severní Amerika zaznamenává tropické cyklony už od 19. století. „A poslední dva roky byly v Louisianě naprosto šílené, protože v hurikánové sezóně 2020 jsme měli pět bouří,“ říká host Studia Leonardo klimatolog Barry Keim z Louisianské státní univerzity. Jak podle něj ovlivní klimatická změna tropické cyklony?