Dvacet minut Radiožurnálu
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Hostem je Matouš Michněvič, český manažer působící v Londýně

Británie držela minutu ticha na počest zesnulé královny Alžběty a lidé na mnoha místech spontánně tleskali. Jak prožívají den posledního rozloučení s královnou obyvatelé a návštěvníci Londýna? Moderuje Vladimír Kroc.

24:27

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Před pěti dny 23:46

Hostem je Miroslav Jansta, šéf České unie sportu

Hrozí, že od ledna ukončí kvůli energetické krizi svoji činnost přes polovinu sportovních klubů, varuje Česká unie sportu a žádá proto dvoumiliardovou pomoc. Musí státní rozpočet dotovat volnočasové aktivity? A je nutné mít v době nezbytného šetření energiemi plavecké bazény vyhřívané na obvyklou teplotu? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před šesti dny 24:06

Jako číst rozhodnutí investiční arbitráže proti rozvojové zemi, komentuje kauzu Diag Human odborník

Z rozhodnutí mezinárodní arbitráže vyplývá, že má Česká republika zaplatit 15,5 miliardy korun firmě Diag Human. Podle arbitrů nebyli čeští rozhodci v předešlé fázi sporu nestranní a stát chtěl v boji s firmou Diag Human využít tajnou službu. Vláda jednomyslně rozhodla, že se ČR odvolá k londýnskému soudu. Má Česká republika šanci toto rozhodnutí zvrátit? Tomáš Pancíř se ptal Martina Svatoše, odborníka na mezinárodní arbitráže z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Před týdnem 24:02

Bývalý ministr financí Pilný: Škrty v resortech deficitu nepomůžou. Vláda si musí zvolit priority

Ministři odložili hlasování o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Dojde k dohodě mezi nimi a koaličními stranami? Směřuje Česká republika k aktivaci dluhové brzdy? Udrží se schodek v rozpočtu ve výši 270 miliard, nebo se očekává jeho navýšení? Bývalého ministra financí Ivana Pilného (ANO) se ptal Tomáš Pancíř.

Před týdnem 23:39

Ombudsman Křeček: Vyloučená lokalita neznamená, že v ní žijí chudí lidé

Jak by se mělo postupovat při zlepšování životní úrovně v takzvaných vyloučených lokalitách? Funguje inkluze ve školství? A proč se některými výroky českého ombudsmana zabývá Evropská komise? Hostem Vladimíra Kroce byl ochránce veřejných práv Stanislav Křeček.

Před týdnem 23:43

Hostem je Jan Pavel, profesor Vysoké školy ekonomické, člen Národní rozpočtové rady

Česká republika musí zvýšit daně a zreformovat povinné státní výdaje, tvrdí Národní rozpočtová rada. Kdo naše veřejné rozpočty do tak znepokojující situace přivedl? Jsou po ruce proveditelná řešení? Moderuje Vladimír Kroc.

Před týdnem 27:05

Fiala: Strop na ceny energií už nižší nebude. Motivovat k úsporám chce stát tím, že půjde příkladem

Vláda v pondělí schválila strop na cenu energií. Nižší než je teď, už ale nepřijde, říká premiér Petr Fiala. Vláda podle něj zareagovala včas a plynu na nadcházející zimu zajistila dostatek, i přesto ale vyzývá k úsporám. „Přemýšlíme nad tím, jak dosáhnout toho, aby na Hradě neseděl reprezentant populismu nebo extremismu. Úkolem vládních stran je neudělat chybu,“ řekl k prezidentským volbám Fiala.

Před 2 týdny 23:54

Hostem je Pavel Havlíček, analytik z Asociace pro mezinárodní otázky

Několik komunálních politiků z Moskvy a Petrohradu se kvůli ruské okupaci Ukrajiny veřejně postavilo proti prezidentu Putinovi. Může být Putinova pozice oslabena? Jak reaguje Kreml na úspěšnou ukrajinskou ofenzívu? A jaký postoj má Moskva vůči čerstvému konfliktu mezi Ázerbajdžánem a Arménií? Moderuje Vladimír Kroc.

Před 2 týdny 23:45

Vojtěch Munzar: Alkohol na vodě považuji za vítězství pro lidi, kteří si dají jedno pivo k obědu

Poslanci schválili návrh umožňující vodákům konzumovat při jízdě alkohol, novelu bude projednávat Senát. Proč má podle některých členů sněmovního hospodářského výboru, který ji předložil, představovat vítězství zdravého rozumu? Je tolerance alkoholu v Česku příliš vysoká? A co přesně se pro vodáky s novelou zákona může změnit? Poslance Vojtěcha Munzara (ODS) se ptal Vladimír Kroc.

Před 2 týdny 24:10

Zdeněk Petráš: Nepozorované přeskupení ukrajinských sil u Charkova je skutečně husarský kousek

Ukrajinským silám se na východě země podařilo vytlačit ruské jednotky a získat zpět tisíce kilometrů čtverečních okupovaného území. Jsme svědky rozhodujícího obratu ve válce? Co potřebuje ukrajinská armáda, aby své zisky udržela a rozšířila? Hostem Vladimíra Kroce byl plukovník generálního štábu v záloze Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně.