Dvacet minut Radiožurnálu
31. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Ivan Bartoš: Novela zásadně zrychlí stavební řízení. Povolení pro jednoduché stavby bude snazší

Vláda i přes výhrady řady odborných svazů a komor schválila novelu nového stavebního zákona. Vyslyšeli ministři připomínky odborníků? Nakolik rychlejší bude vyřízení stavebního povolení? A změní ohlášená kandidatura Andreje Babiše strategii vládní koalice směrem k prezidentským volbám? Tomáš Pancíř se ptal místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

23:55

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Včera 23:56

Bek: Předsednictví není generálský úřad. Páky k dohodnutí kompromisů nemáme. Přesto jsme překvapili

Na přelomu roku předá Česká republika předsednictví v Radě Evropské unie Švédsku. V jakém stavu evropské záležitosti nyní jsou? Jak daleko dokázal český tým dotáhnout vyjednávání o energetice, migraci a postojích k ruské okupaci Ukrajiny? Vladimír Kroc se zeptal ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

Před dvěma dny 23:51

Primátor Hřib: Sami poroučet celému městu? Vždyť tomu volební výsledek Spolu vůbec neodpovídá!

Ani dva měsíce po volbách nemá Praha svoji Radu pro příští čtyři roky. Kdo brzdí vyjednávání? Co brání ustavení vedení Prahy na půdorysu vládní koalice? A v čem je dobrá Aliance stability Pirátů a hnutí Praha sobě? Vladimír Kroc se ptal dosavadního pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Před dvěma dny 24:30

Babiš: Vsadil jsem se, že debatu zvládnu, jinak musím do zorbingové koule

Andrej Babiš, kterého na konci října vyslalo do prezidentského klání hnutí ANO, vedl v pondělí kampaň na Plzeňsku. S moderátorem Janem Pokorným si povídal poté, co navštívil chlumčanskou firmu Rako, prohlédl si zahradnictví nedaleko plzeňské zoo a před sebou měl ještě debatu s občany ohledně výstavby nové velkofabriky na výrobu baterií v Líních u Plzně. Jaký chce být prezident? Jaký by měl vztah s vládou Petra Fialy, kdyby ve volbách uspěl? A čím je pro něj láska?

Před pěti dny 23:49

Odbornice: Je potřeba otevřít legální cesty migrace. Zájem Česka o hledání řešení je nutný

Ministři vnitra středoevropských zemí diskutovali migraci do Evropské unie, šlo o mimořádné setkání v souvislosti s aktuální situací na západobalkánské migrační trase. Kudy tato trasa vede? Jaká opatření jsou stěžejní a jakou roli v nich hraje české předsednictví v Radě Evropské unie? Jak účinné jsou policejní kontroly na hranicích se Slovenskem, které probíhají od září letošního roku? Vladimír Kroc se ptal Magdy Faltové, ředitelky Sdružení pro integraci a migraci.

Před šesti dny 24:13

Dvacet minut Radiožurnálu: Havlíček: Nejsme z principu proti, zákon o solárních elektrárnách můžeme do konce roku schválit

Vlastníci bytových domů a podnikatelé netrpělivě čekají na novelu energetického zákona, která umožní stavět bez licence fotovoltaické elektrárny s pětkrát vyšším výkonem než dosud. Proč poslanci ANO a SPD nesouhlasí s projednáním novely ve zrychleném řízení? Dočkají se zájemci o výrobu energie z obnovitelných zdrojů zmíněné novely do začátku příštího roku? Vladimír Kroc se ptal bývalého ministra průmyslu, nyní poslance hnutí ANO Karla Havlíčka.

Před týdnem 23:55

Právník Věnek Bonuš: Oznamovatelé korupce by díky zákonu nemuseli být bráni jako nějací práskači

Vláda na dnešním jednání schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti, tzv. whistleblowerů. K návrhu mají výhrady protikorupční organizace i někteří ministři. Koho, v jakých situacích a před čím konkrétně má nový zákon chránit? Nehrozí, že jej budou zaměstnanci zneužívat, aby se mstili svým zaměstnavatelům? A opravdu může ochrana oznamovatelů zásadně pomoci v boji proti korupci? Tomáš Pancíř se ptal Věnka Bonuše, právníka z projektu Rekonstrukce státu.

Před týdnem 24:15

Expert na kosmonautiku: Musíme se znovu naučit létat na Měsíc, abychom na Marsu uspěli

Podle představitelů americké vesmírné agentury NASA by ještě v tomto desetiletí mohli začít žít lidé na Měsíci. Co všechno je k tomu potřeba? Kdy je reálné, že se vydají kosmonauti k Marsu? Jak důležitá je pro všechny tyto plány aktuální mise kosmické lodi Orion, která v těchto dnech krouží kolem Měsíce? Tomáš Pancíř se ptal Milana Halouska, šéfa astronautické sekce české Astronomické společnosti.

Před týdnem 24:09

Štěpán Křeček: Regulace kryptoburz je nevyhnutelná. Skandál kolem padlé FTX to jenom urychlí

Svět kryptoměn se vzpamatovává z kolapsu druhé největší kryptoměnové burzy FTX. Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v důsledku toho klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Jaký je stav alternativního finančního světa? Hrozí jeho zánik? Tomáš Pancíř se zeptal poradce českého premiéra a hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka.

Před týdnem 24:41

Nešťastná chronologie, vysvětluje svou kauzu Dostálová. Ve vedení Sněmovny chce obrušovat hrany

Novou místopředsedkyní Poslanecké sněmovny zvolili v tomto týdnu poslanci kandidátku hnutí ANO Kláru Dostálovou. O co chce ve vedení dolní komory usilovat? Proč hnutí ANO do této funkce nominovalo právě ji? Bude se snažit zmírnit napětí mezi poslanci koaličních a opozičních stran? A jak bude opozice postupovat při projednávání vládní novely stavebního zákona? Ptal se jí Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 24:01

Jiří Růžička: Kontroly na Hradě chápu jako pomstu za vyvěšené trenýrky. Opodstatněné nikdy nebyly

Prezident republiky Miloš Zeman žádá po ministru vnitra a policejním prezidentovi, aby co nejdříve zrušili či upravili bezpečnostní kontroly návštěvníků na Pražském hradě. Co ho po šesti letech vede k zásadní změně postoje a proč policie zatím na pokračování přísných kontrol trvá? Vladimír Kroc se zeptal senátora za KDU, ODS, STAN a TOP 09 Jiřího Růžičky.