5. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Ondřej Matějka: ÚSTR skutečně zlaťáky neoplývá. Tomu, jak to celé dopadlo, jsme ale zabránit nemohli

Nové vedení Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že je instituce ve svízelné finanční situaci. Kdo může za to, že ÚSTR přišel o své sídlo v Praze na Žižkově? Proč fungování Ústavu opakovaně provázejí konflikty a vášnivé debaty? A má vůbec existence této instituce skoro 33 let po listopadu 1989 smysl? Tomáš Pancíř se zeptal bývalého náměstka ředitele Ondřeje Matějky.

24:29

Dvacet minut Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.

Web

Včera 24:12

Miloš Vystrčil: Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Před pěti dny 23:53

Konflikt na srbsko-kosovské hranici nemá řešení, soužití není možné, tvrdí balkanolog Rychlík

Napětí na srbsko-kosovské hranici roste, záminkou byl spor o registrační značky a doklady totožnosti. Hrozí, že napětí přeroste v ozbrojený konflikt? A myslí Srbsko svůj vstup do EU vážně? „Kosovo je nebezpečný precedens pro jiné státy, které mají na svém území menšiny,“ upozorňuje balkanolog a historik Jan Rychlík. Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

Před pěti dny 23:48

Každý den na rovinu!

Před šesti dny 24:21

Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník

Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.

Před týdnem 24:30

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Březina: Dovoz i cibule? Vyplatí se to. Česká výroba je neefektivní a loajalita zákazníků malá

Ministr zemědělství vyzval dopisem šéfy obchodních řetězců, aby do své nabídky zařadili větší množství potravin z domácí produkce. Může mít taková výzva efekt? Podle čeho se řetězce rozhodují, jaké zboží zákazníkům nabídnou? A proč jsou české potraviny v obchodech mnohdy dražší než ty zahraniční? Tomáš Pancíř se zeptal Pavla Březiny, předsedy Asociace českého tradičního obchodu.

Před týdnem 24:06

Dvacet minut Radiožurnálu: Jaroslav Zajíček: Dohoda EU o úspoře plynu je důležitá pojistka proti Rusku. Pomůže přečkat zimu

Co všechno zahrnuje dohoda o snížení spotřeby plynu, kterou uzavřeli ministři států Evropské unie? Podaří se snížit spotřebu i přes výjimky, které si některé státy zajistily? A jak těžké bylo pro české předsednictví dospět k všeobecně přijatelnému kompromisu? Tomáš Pancíř se ptal Jaroslava Zajíčka, velvyslance České republiky ve výboru stálých zástupců členských států EU.

Před týdnem 23:06

Hostem je psycholožka Barbora Klocová z Univerzity Jihovýchodního Norska

Česká veřejnost sleduje v posledních dnech a hodinách zkázu lesa v Českém Švýcarsku. Co se stane s lidskou myslí, když z okolní dobře známé krajiny náhle zmizí les? Jak reagují na prudkou změnu děti a dospívající? A co označujeme termínem environmentální žal? Moderuje Vladimír Kroc.

Před týdnem 24:01

Hostem je Tomáš tesař, náměstek ministryně životního prostředí

Mohli jsme požáru v Národním parku České Švýcarsko předejít? Přispělo k šíření požáru neodtěžené suché dřevo po kůrovcové kalamitě? Mají pravdu biologové, kteří nás ujišťují, že příroda si s následky katasrofy rychle poradí? Moderuje Vladimír Kroc.

Před týdnem 23:37

Hostem je Vít Rakušan, ministr vnitra (STAN)

Hasiči čtrvtý den bojují s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko. Proč je tak nesnadné dostat oheň pod kontrolu? Pomáhá speciální technika poskytnutá ze zahraničí? A co se dá udělat pro to, aby se podobným neštěstím hrozícím v horkém a suchém letním období dařilo předcházet? Moderuje Tomáš Pancíř.

Před 2 týdny 23:54

Hostem je Eva Zamrazilová, viceguvernérka centrální banky

Bude bankovní rada České národní banky dále zvyšovat úrokové sazby? Za jakých podmínek by to bylo nezbytné? Dokáže někdo spolehlivě předpovědět, jak se bude česká ekonomika vyvíjet v nejbližších měsících? Moderuje Tomáš Pancíř.