- Podcasty
- Dvacet minut Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Miroslav Štěpán: Karikatura České pošty úplně zasloužená není. Pracujeme s lidským faktorem
Česká pošta vloni prodělala jednu a čtvrt miliardy korun. Co dělá její vedení, aby podnik nebyl ve ztrátě? Čeká zákazníky omezování služeb, zavírání poboček a zdražování? A kdy, komu a za kolik chce pošta prodat svou Balíkovnu? Tomáš Pancíř se zeptal generálního ředitele České pošty Miroslava Štěpána.
Dvacet minut Radiožurnálu
Autorský rozhovor jeden na jednoho s aktéry klíčových událostí veřejného dění.
Hřebecký: V Praze je málo škol a politici tam dlouhodobě selhávají
Střední školy přijaly 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd. Je nabídka středoškolského vzdělání dostatečná? Proč jsou mezi jednotlivými kraji výrazné rozdíly v úspěšnosti? „Náš systém středního školství je decentralizovaný. Je tu čtrnáct krajů, čtrnáct různých veřejných zřizovatelů a struktura škol i jejich kapacity se velmi liší,“ podotýká Miroslav Hřebecký, ředitel neziskové organizace EDUin.
Trump je jediný, kdo je Putinovi v jeho mysli hoden. K jejich jednání bude muset dojít, věří Kopečný
V tureckém Istanbulu bude ruská a ukrajinská delegace jednat o možném příměří. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se setkání neúčastní v reakci na krok Vladimira Putina, který do Turecka odmítl přijet. „Ruský prezident se neodvážil tam dorazit osobně a poslal relativně nízko postavené zástupce,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
Bém: Riziko představují jehly na veřejnosti. Mobilní aplikační místnost bude výhra pro všechny
Praha chce do konce roku zprovoznit nové kontaktní centrum pro drogově závislé a připravuje také mobilní aplikační místnost. Nenarazí to na odpor obyvatel v okolí a příslušných městských částí? Jak chce hlavní město tato centra rozšiřovat? A jak zmírňovat společenské stigma, kterým závislí trpí? „Smysl naší péče je nejen garantovat možnost bezpečné aplikace, ale mít možnost jim pak nabídnout další služby, které v důsledku vedou třeba k abstinenci,“ říká adiktolog Pavel Bém.
Semerák: Obchodní válka mezi Čínou a USA neskončila, jen si dává pauzu. Trump ustoupil jako první
Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení dodatečných cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Znamená to konec obchodní války mezi oběma zeměmi? Dá se říci, že jedna strana vyhrála nad tou druhou? Jak pokračují jednání o možném převzetí TikToku? A co dohoda mezi Spojenými státy a Čínou znamená pro světovou ekonomiku a pro finanční trhy? Tomáš Pancíř se zeptal ekonoma z ekonomického institutu CERGE-EI Viléma Semeráka.
Graubner: Akcent na chudé a lidi na okraji společnosti s novým papežem zůstane
Jaký je a bude nový papež Lev XIV.? Jak se postaví k umělé inteligenci, sexuálním menšinám nebo rozvedeným věřícím? A můžeme v brzké době očekávat jmenování nového pražského arcibiskupa? „Umím si představit, že smrt papeže a nový papež připraví nějaké zdržení, ale to může být otázka týdnů nebo krátkých měsíců,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner.
Facka do jednoty EU od Fica pomáhá, říká Gregorová
Moskevské vojenské přehlídky k výročí konce války se účastnili i evropští politici, například europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!) nebo slovenský premiér Robert Fico. „Nemůžeme se spoléhat na to, že Fico naše obranné snahy proti Moskvě, kde teď s nimi slaví, nezavetuje v Radě Evropské unie,“ kritizuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), která se účastní kyjevského bezpečnostního fóra.
Dana Kalinová: Alfou a omegou literatury je příběh. Pokud nezaujme, ztrácí kniha čtenáře
Mezinárodní festival Svět Knihy zahajuje příští týden už třicátý ročník. S jakou myšlenkou festival vznikal? Čemu každoroční setkávání spisovatelů, nakladatelů a čtenářů slouží? A jaký bude letošní jubilejní ročník, jehož hlavním tématem je Síla příběhů? Vladimír Kroc se zeptal bývalé dlouholeté ředitelky Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Dany Kalinové.
Stanjura: Harmonogram stavby bloků v Dukovanech je napjatý
Ve středu měla být podepsána smlouva na stavbu nových dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany s korejskou firmou KHNP. Krajský soud v Brně však kvůli stížnosti francouzské firmy EDF vydal předběžné opatření, kterým zakázal smlouvu podepsat. „Skutečně jsme vybrali tu nabídku, která je nejvýhodnější. Mrzí mě, že neúspěšný uchazeč využívá tuto možnost,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Vícha: Sociální demokracie s komunisty, to je neslučitelné
Bohumínská buňka strany SOCDEM vyzvala vedení strany, aby zvážilo zrušení místní organizace anebo vyloučení jejich členů. Ohradila se tak vůči údajnému vyjednávání o propouštění členů strany kvůli výrokům, se kterými vedení strany nesouhlasilo. „Vylučování ze strany v době, kdy nám už tak ubývá členů, není asi to nejhlavnější téma,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu senátor a místostarosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM).
Pojar: Osobní setkání je nenahraditelné. To, že Zelenskyj přijel se svou ženou, ukazuje důvěru
Po dvou letech je v Česku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Co přinesla jeho jednání s českými představiteli? Co může Česko a české firmy nabídnout v rámci vojenské podpory? A co má dělat Ukrajinské centrum národní jednoty, které vznikne v Praze? „Cílem je umožnit dobrovolné návraty Ukrajinců. Zároveň jde o koordinaci a podporu Ukrajinců žijících v Česku a podporu těch, kteří se nebudou chtít vrátit,“ říká poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.