- Podcasty
- Hovory
Poslechněte si podcast: K unitářům mne dovedla možnost kontaktu s tím, co nás přesahuje, popisuje předsedkyně sboru
„K Náboženské společnosti českých unitářů mě dovedla možnost přímého kontaktu s něčím, co nás přesahuje – byť v organizovaném náboženství. S něčím božským – pokud to mám nazvat nějak zjednodušeně, což většina církví neumožňuje,“ popisuje Kristina Ledererová Kolajová, předsedkyně Ústředního správního sboru Náboženské společnosti českých unitářů.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.
Když se řekne Mohamed, lidé se bojí. Máme strach z toho, o čem nic nevíme, říká spisovatelka Holcová
Milena Holcová je cestovatelka a spisovatelka. Proč se pustila do tak obtížných témat jako je „polidštění“ proroka Mohameda nebo Buddhy. A pustí se do dalších věrozvěstů?
Signal Festival přibližuje široké veřejnosti nové formy umění, říká jeho zakladatel Pošta
„Je to kombinace veřejného prostoru, pražské architektury a městské zástavby s novými formami umění, potažmo digitálním uměním,“ říká o Signal Festivalu Martin Pošta, který ho v roce 2013 založil.
Baví mě v lidech odemykat kreativitu, říká umělec Yemi A.D.
O kreativitě, o tom, jak ji předávat dětem, ale také o cestování, a to i mimo planetu Zemi s choreografem, hercem, režisérem a performerem Yemim A. D. „Jezdím po školách, učím o kreativitě a o tom, kde se v nás bere, co ji brzdí, zabíjí a jak ji nabuzovat,“ popisuje svou práci multidisciplinární umělec.
Je to tragédie i pro nás. Na DAMU mě ale psychicky podpořili, říká ruská studentka scénografie
Pochází z Moskvy a studuje scénografii na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Co se pro mladé Rusky a Rusy studující v Česku změnilo válkou na Ukrajině? Mohou o válce mluvit s příbuznými a známými doma v Rusku? A mají zastání ve škole, kde studují? Na to odpoví ruská studentka pražské DAMU Daria Gosteva.
Běžné školy už dávno ztratily monopol na vzdělávání, míní propagátorka unschoolingu Staňková
„Dítě není malý dospělý. Zaslouží si sice stejnou úctu a pozornost, ale ve světě se teprve učí fungovat. A dospělí mu v tomto náročném procesu musí pomoci,“ říká propagátorka unschoolingu Zdeňka Šíp Staňková. V Hovorech mluví i o tom, že běžné školy už ztratily monopol na vzdělávání. Že unschooling je pro každé dítě, ale není pro každého rodiče. A také o šikaně a traumatech z dětství.
Manželku jsem nikdy zmizet nenechal, říká profesionální kouzelník Kasnar
Petr Kasnar je profesionální kouzelník, který se zabývá především mikromagií a moderováním s nabídkou kouzel a elegantní zábavy. Své profesi se věnuje od roku 1979. V rozhovoru s Janou Klusákovou prozradí i to, proč nikdy nenechal zmizet svou manželku.
Máme ženy s rozmanitými druhy trestných činů, říká ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou
V Česku máme 35 věznic. Mezi nimi i jednu výjimečnou. Žijí v ní totiž i malé děti, které jsou synové a dcery odsouzených žen. „Pokud jsou ty děti starší a více si uvědomují, kde se nachází, tak to už není dobré. Je nutné, aby dítě nejdéle kolem čtvrtého roku s maminkou odešlo a socializovalo se,“ popisuje brigádní generálka Monika Myšičková, ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.
Na pilota jsem byl moc vysoký, tak jsem se stal námořníkem, říká majitel Prague Boats Richard Vojta
Je největším lodním dopravcem v Praze. Vltavu zde brázdí jeho historické parníky i nejmodernější lodě Grand Bohemia nebo Bohemia Rhapsody. Je dnes lodní doprava v Praze na hranici svých možností, nebo ji ještě leccos čeká? Richarda Vojty se v pořadu Hovory zeptá Vlastimil Ježek.
To téma si mě našlo samo, říká autorka dokumentu o tornádu na Moravě Jana Počtová
Před rokem do života na Hodonínsku a Břeclavsku zasáhlo bezprecedentní neštěstí. Jak těžké bylo na místě této tragédie filmovat? Do Hovorů tentokrát dorazila režisérka Jana Počtová, která natočila dokument s názvem Tornádo, rok poté. Zachycuje v něm osudy šesti obcí na jihu Moravy, šesti obětí tornáda, a popisuje život těch, kterým větrný vír vzal zdraví, nebo střechu nad hlavou.
Lidé nemají rádi ambivalentní dějiny. Chtějí si je kategorizovat, myslí si historička Anna Hájková
Jak vlastně vyprávíme historii? Co a proč zůstává vytěsněno nebo opomenuto? Historička Anna Hájková působí na univerzitě v britském Warwicku a jejím tématem jsou moderní evropské dějiny; patří k nim sociální, kulturní a genderová historie holocaustu a dění v ghettu Terezín.