5. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jsem z Číhoště – mám ideály a budu je mít, říká skladatel

Skladatel a dirigent Jiří Trtík studoval skladbu v americkém Clevelandu a dnes píše pro světové i domácí orchestry. Velký vliv na jeho kariéru měl příběh faráře Toufara – jeho dědeček totiž hrál na varhany v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. „Ten příběh na mě měl – a stále má – vliv,“ říká.

23:34

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:54

Muž dokáže věnovat plnou pozornost lecčemu. Jeho dítě to ale není, popisuje lektor

„Muž umí velmi dobře věnovat něčemu plnou pozornost – málokdy ale svým dětem,“ tvrdí lektor Pavel Kůča Kučera. Pozornost věnuje práci, koníčkům, ale málokdy potomkovi. „Málokdy ji věnujeme i své ženě, protože se prostě některé věci naučíme vypínat – když to není podle nás, tak nás to moc nezajímá. Pozornost někam ,vyšumí‘ a začneme řešit jiné důležité věci.“

Před dvěma dny 22:14

Otevření tříd pro uprchlíky z Ukrajiny pro nás byla občanská povinnost, říká jednatel gymnázia

Na soukromém gymnáziu v pražských Stodůlkách vznikly hned dvě speciální třídy pro uprchlíky z Ukrajiny. „Šlo o rychlou akci,“ popisuje jednatel školy Šimon Zajíček. „Bylo to hned první den ruského napadení Ukrajiny, kdy jsem si s vedením školy volal a rozhodli jsme se, že pokud máme nějakou občanskou povinnost, tak musíme rychle konat.“

Před třemi dny 23:54

Můžou být LGBTQ lidé věřící? To, kým jsem, není v rozporu s tím, čemu věřím, uvažuje předseda Logos

Ve veřejném prostoru se často setkáváme s názory, podle kterých je homosexualita hřích, nemoc či dokonce prokletí. „Řada těch, kteří vyrůstali ve věřících rodinách, musí na začátku provést ,inventuru‘ své víry. Zjistit, co říká jejich přesvědčení nebo co říká Bible a učení církve. A sami musejí najít cestu k tomu, aby dokázali překonávat některé předsudky,“ popisuje předseda křesťanského sdružení Logos LGBTQ věřící Jiří Votava.

Před čtyřmi dny 23:34

Jiří Havelka: Není mnoho případů, kdy umíráte a zároveň se účastníte vyšetřování vlastní vraždy

Natočil dokumentární audio-rekonstrukci vraždy a posledních třiadvaceti dní života bývalého ruského agenta a nekompromisního Putinova kritika Alexandra Litviněnka. Za svůj mrazivý příběh nazvaný Agent získal absolutní vítězství v anketě Audiokniha roku 2021. Nejenom o Litviněnkově případu si s režisérem, dramatikem a hercem Jiřím Havelkou v Hovorech povídá Naděžda Hávová.

Před pěti dny 23:40

Hostem Hovorů je  hudebník, textař a skladatel s nezaměnitelným hlasem Petr Linhart

Říká o sobě, že nadevše má rád svobodu, a jeho songy jsou především o naději. A také to, že je sice podstatou kavárenský povaleč, ale když před lety získal pocit, že je třeba pomoci kostelu ve Skokách, pustil se do práce. Do Skoků dnes jezdí lidé z celé republiky, a podle Petra Linharta se tam opravdu dějí mariánské zázraky. Více v Hovorech, moderuje Eva Hůlková.

Před týdnem 24:10

Polárník a dobrodruh Václav Pištora strávil na jižním pólu Nový rok a na cestě k němu Vánoce

V Hovorech prozradí, jaké to bylo a vysvětlí, proč by se chtěl do Antarktidy vrátit potřetí. Ptal se Vladimír Kroc.

Před týdnem 24:01

Nevidomé děti mají rády hmatové vjemy, protože se rády věcí dotýkají prsty

Příjemné jsou pro ně chlupaté látky, které navozují pocit, že se dotýkají kožíšku beránka nebo medvěda. Ale milují i knížku, která jim prostřednictvím jejich hmatu plasticky ukáže, jak vypadá Mona Lisa nebo Poslední večeře od da Vinciho. Terezie Kochová se víc jak 30 let věnuje práci s nevidomými dětmi a říká, že i ony se chtějí učit hrou. Jako hosta do studia Hovorů si ji pozvala Tatiana Čabáková.

Před týdnem 23:52

Ruská agrese na Ukrajině posunula Kyjev k Bruselu - říká kriminolog a politický analytik Petr Pojman z neziskovky "Team4Ukraine"

V Hovorech ale prozradí, že válka sice Ukrajince mobilizovala, ale nevyřešila ani korupci, ani lobizmus. Připravil a moderuje David Šťáhlavský. 

Před týdnem 24:00

Když člověk nejde za hranu, tak nemůže zažít dobrodružství, říká vytrvalec Zavoral

Aleš Zavoral patří k předním tuzemským vytrvalcům v jízdě na kole. Naposledy vyhrál před dvěma týdny závod nazvaný „Bike Nonstop US“. Za 18 dnů při něm ujel téměř šest tisíc kilometrů napříč Spojenými státy. V Hovorech prozradí, v čem je kouzlo podobných vytrvalostních závodů, které sportovci ujedou na kole za týden a nesportovci nikdy. Moderuje Petr Vizina.

Před týdnem 23:03

Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek

Hostem Hovorů je autor projektu Carboneg Václav Kurel, který usiluje o regenerativní způsob hospodaření. „Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat. Potřebujeme do ní vrátit život, a to tak, že nebudeme rozrušovat dům pro půdní houby a bakterie, ale budeme se jim snažit vytvořit takové podmínky, aby se jim v půdě dařilo,“ nastiňuje.