Host Dne na Moravě
15. červen 2022

Poslechněte si podcast: Biskupské střídání: brněnskou diecézi přebírá Pavel Konzbul

Na brněnském Petrově se schyluje k události, jakou biskupství nezažilo více než sto let. Či možná přesněji nikdy. Tak výjimečný je odchod biskupa Vojtěcha Cikrleho.

18:22

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

K druhé polovině pořadu Den na Moravě patří setkání se zajímavými hosty. Ta mapují aktuální dění očima odborníků i aktérů.

Web

Před třemi dny 15:39

Host Dne na Moravě: Václav Izák

Vlivem pesticidů na životní prostředí se zabývala společná analýza, kterou zpracovalo Hnutí Duha a nadace Partnerství. K jakým závěrům ekologové došli a jaké důsledky může mít nadužívání pesticidů pro přírodu, ale i člověka? Na to se Zdeněk Truhlář bude ptát Václava Izáka z nadace Partnerství.

Před čtyřmi dny 18:06

Host Dne na Moravě: Tomáš Moravec

Vrací se na brněnské výstaviště život, nebo je reálná možnost, že část pavilonů se už nikdy neotevře? Jaká je budoucnost areálu? I to bude téma pro generálního ředitele Veletrhů Brno Tomáše Moravce, který je rok ve funkci. U mikrofonu ho přivítá Miloš Šenkýř.

Před pěti dny 17:56

Host Dne na Moravě: Jan Grolich

Tornádo, epidemie, energetická krize. To vše provázelo první polovinu funkčního období současných krajských zastupitelů. Jak se s tím jižní Morava vyrovnává a co ji čeká? Existují i pozitivní vize do dalších dvou let? I o tom bude mluvit Miloš Šenkýř s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem z KDU-ČSL.

Před šesti dny 15:56

Starostka Znojma Solařová: Nechceme vnímat to, že jsme do vedení města zasedli s extremisty

První týdny v úřadu má za sebou nová starostka Znojma Ivana Solařová z hnutí ANO. Ta je historicky první ženou v čele radnice. Do koalice si za hnutí ANO přizvala také SPD a hnutí Znojmáci, čímž otočila kormidlo tamní komunální politiky. Té totiž několik volebních období dominovala ČSSD. Proč se rozhodla právě pro tuto koalici, co musí do konce roku se svými kolegy vyřešit a proč město chystá interní audit? Nejen to uslyšíte v rozhovoru, který připravil Petr Tichý.

Před týdnem 17:58

Host Dne na Moravě: Richard Stojar

Válka na Ukrajině trvá už téměř devět měsíců. Jak se může konflikt vyvíjet dále a jakou měrou se ve vojenských operacích projeví nástup zimního počasí a takzvané rasputice? Na to se Zdeněk Truhlář bude ptát vojenského stratéga a analytika brněnské Univerzity obrany Richarda Stojara.

Před týdnem 14:59

Host Dne na Moravě: Klára Šeďová

V Česku začal pracovat institut, který se bude zabývat socioekonomickými dopady rizikových situací. Tou hlavní, která vznik institutu inspirovala, byl covid-19. Vzápětí podněty pro práci nabídla válka na Ukrajině, inflace nebo energetická krize. Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) pod jednou střechou sdružil 150 vědců z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd. Hostem bude jeho vědecká ředitelka Klára Šeďová.

Před týdnem 16:42

Host Dne na Moravě: Martin Glaser

Před 140 lety se začalo hrát v dnešním Mahenově divadle v Brně. Podobné budovy od stejných architektů stojí na Jadranu i v Rakousku. Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser prozradí, proč je podle něj brněnské divadlo nejhezčí. Jiří Kokmotos s ním bude mluvit také o vizích pro dosluhující vniřní vybavení divadla a o jeho možné kompletní rekonstrukci, ale také o tom, kdy a jak se mohou lidé do zákulisí divadla přijít podívat.

Před 2 týdny 15:44

Host Dne na Moravě: František Koudela

Svátek mladých vín probereme s předsedou prvního apelačního spolku v České republice VOC Znojmo Františkem Koudelou. O smyslu svatého Martina, jak tento svátek vinařům pomáhá, i o značení vín podle systému VOC (vín originální certifikace) si ním bude povídat Jiří Kokmotos.

Před 2 týdny 15:09

Host Dne na Moravě: Pavel Kosorin

Balíčky s jídlem od potravinových bank napříč Českou republikou letos využilo alespoň jednou asi 270 000 lidí. Loni to bylo o 70 000 lidí méně. Jejich zásoby se tenčí a doplnit je má hlavně sobotní sbírka. Tématu se v budeme podrobně věnovat v rozhovoru se šéfem jihomoravské pobočky potravinové banky Pavlem Kosorinem.

Před 2 týdny 16:42

Host Dne na Moravě: Zdeněk Vácha

Na seznam národních kulturních památek by měly přibýt další čtyři objekty z jižní Moravy. Které a proč právě ony mají být mezi více než 360 nejvýznamnějšími památkami republiky? I tom bude mluvit Miloš Šenkýř s ředitelem brněnského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Zdeňkem Váchou. Mimo jiné připomenou, které další památky na jihu Moravy tuto poctu mohou dostat.