21. květen 2022

Poslechněte si podcast: Tady se nikdy žádní psi nepoprali, zvou pořadatelé na akci Monínec patří psům

Sobotní Monínec bude ve znamení čtyřnohých miláčků. Návštěvníci osmého ročníku akce Monínec patří psům se mohou těšit na disciplíny jako aport rohlíků nebo číšník se psem. „Je tady vždycky úžasná atmosféra, jezdí sem rodiny se psy, kteří jsou zvyklí být mezi svými kamarády. Jsme nadšení z toho, že se tady nikdy žádní psi nepoprali.“ říká Veronika Souralová, která na akci společně s fotografem Danem Maternou pokřtí knihu Když jsem byla štěně.

29:11

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Dnes 28:23

Nejde o dějepis, říká režisérka, která natočila film o proměně vztahu dvou lidí po srpnu 68

V hlavní soutěži karlovarského festivalu reprezentuje Českou republiku film Slovo režisérky Beaty Parkanové. Ve snímku, který je inspirován osudy jejích prarodičů, hrají Martin Finger a Gabriela Mikulková. „Film popisuje vztah Václava a Věry, jak se jim život promění, když se Václav po srpnu 68 nervově zhroutí a upadne do depresí, jak se promění rozložení energií v rodině, kdy žena přijde o hlavní oporu,“ přibližuje režisérka.

Dnes 24:27

„Celý film natočený na mobil.“ Adam Mišík hraje ve snímku o pražském nočním životě

Když se udělá hit, tak se mezi mládeží říká, že to je Banger. A tak se také jmenuje nový film, ve kterém hraje hlavní roli zpěvák a herec Adam Mišík. „Jsou tam i explicitnější části nočního pražského života, ale je to dost pravdivě vystihnutý,“ říká o filmu Banger, ke kterému složil i finální písničku. Hraje se jinak pro objektiv mobilu než pro kameru?

Včera 18:00

Jdu doslova s kůží na trh, říká herečka Vagnerová o filmu Hranice lásky

Hranice lásky. Tak se jmenuje film, který má premiéru na karlovarském festivalu v hotelu Thermal. Hlavní roli v něm hraje herečka Hana Vagnerová. „Nejen tím tématem, že to je o polyamorii, otevřeným vztahu, že to je intimní a na Čechy dost radikální, ale i v momentě, kdy jsem tam jako spoluautor scénáře, tak mám pocit, že jdu doslova s kůží na trh,“ vysvětluje. Proč ve filmu příběh „bublá“ pod povrchem? A na čem herečka pracuje nyní?

Včera 35:11

Takhle dobrý kritiky jsem ještě neměl, říká ke své knize herec Mádl. Chystá se točit nový film

Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl si před 14 lety odvezl z filmového festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za herecký výkon ve filmu Děti noci. Před třemi lety na festivalu uvedl autorský film Na střeše, a nyní mu vyšla kniha Přitažlivost planety Krypton. „Takhle dobrý kritiky jsem ještě na nic neměl,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jaké filmy na festivalu doporučuje? A co chystá do budoucna?

Včera 25:24

Hrál jsem často sígry. Tak když přijde klaďas, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo

Na festivalu v Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo scenáristky a režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger. „Mám strašnou spoustu děkovných reakcí,“ pochvaluje si filmový a divadelní herec, která je také uměleckým šéfem pražského Činoherního klubu. Nejen o filmu Slovo mluvil na Sadové kolonádě v Karlových Varech s moderátorem Janem Pokorným.

Před dvěma dny 28:38

„Dialogy vznikaly na place.“ Režisér Holý představuje film A pak přišla láska…

Režisér, scenárista a hudební skladatel Šimon Holý natočil film A pak přišla láska… Jde o jeho druhý dlouhometrážní film, který se uvádí na karlovarském filmovém festivalu. Do kin ale půjde až v listopadu. „Film je hodně zimní, sněží se tam,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem na Sadové kolonádě v Karlových Varech. Jak vypadá improvizace ve filmu?

Před dvěma dny 28:02

Není to pojmuté jako klišé, říká Křenková o filmu Hranice lásky. Hraje milovnici swingers života

Do mobilního studia na Sadové kolonádě v Karlových Varech zavítala herečka Eliška Křenková. Je nominovaná na tři České lvy, hraje hlavní roli ve vztahovém dramatu Úsvit a na filmovém festivalu má premiéru snímek Hranice lásky. Tam hraje vedlejší roli. O čem film vypráví?

Před třemi dny 35:06

Cimrman zanechal stopy všude. A vynalezl kompost, připomínají Čepelka s Bruknerem

Herci Miloň Čepelka a Petr Brukner mají divadelní prázdniny, už se ale chystají na natáčení projektu Stopy Járy Cimrmana. Začne příští týden v Havlíčkově Brodě, pak na Vysočině, Moravě, Pardubickém kraji a v Jižních Čechách . „Pokusíme se zmapovat většinu míst, které jsou spojené s životem a dílem Járy Cimrmana,“ přibližuje režisér projektu Patrik Ulrich, který je společně s herci Divadla Járy Cimrmana hostem Vladimíra Kroce na Sadové kolonádě v Karlových Varech.

Před třemi dny 26:13

Smích je znakem člověka, říká herečka Tomicová. Ve filmu hraje ženu s celoživotním deficitem lásky

A pak přišla láska…. To je název filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Natočil ho Šimon Holý a v hlavní roli se představila herečka Pavla Tomicová. „Kromě toho, že paní hledá pomoc u kartářky, tak je film i o rodovém léčení – aby se vyčistil rod od špatné energie a nastartoval novou dráhu,“ přibližuje. Kde se film natáčel? A co Pavlu Tomicovou tak dlouho drželo v Klicperově divadle v Hradci Králové?

Před týdnem 23:01

Jed ryby fugu je jako droga. Delfíni si je nasazují na nos, aby zažili euforii, popisuje akvaris

Čtyři druhy čtverzubců, piraně, ropušnice a desítky dalších druhů ryb obývají akvária botanické zahrady v pražské Troji. Které z nich dokážou opustit potok či nádrž, ve které žijí, a putovat kilometry po souši? A pokud si chceme založit zahradní jezírko, které druhy ryb se do něj v tuzemských podmínkách hodí? Poslechněte si rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.