Sport není jen o fyzickém výkonu, ale o nastavení hlavy, říká dálková plavkyně a běžkyně Bernardová

Host Radiožurnálu
Před 3 týdny 24:43

Přeplavala La Manche, na kole dojela do Chebu a do Prahy pak doběhla. Abhejali Bernardová tak překonala celkem 1111 kilometrů dlouhý triatlon. Nebylo na trati více bolesti než radosti? „Idea byla v tom, že pokud se dokážu takhle dostat z Anglie k nám, tak vím, že k sobě máme blízko. Lidé řeší stejné radosti, stejné problémy. Hranice si stavíme sami v hlavách,“ vysvětluje dálková plavkyně a běžkyně, která v roce 2018 dokončila plaveckou výzvu Oceans Seven.

Host Radiožurnálu

Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Další epizody

Dnes
26:38

Sebevědomí žen zůstává po léčbě rakoviny prsu hodně pošramocené, říká Pazderová z organizace Bellis

Ve svých třiadvaceti letech onemocněla Nikol Pazderová rakovinou prsu, o deset let později skrze organizaci Bellis pomáhá ženám procházet léčbou i následnými psychickými problémy. Jak se vyrovnat s jizvami na prsu i na duši? Jaké impulzy ji vedly k sepsání knihy Nejsi na to sama, kterou organizace nově diagnostikovaným ženám bezplatně rozesílá?

Před šesti dny
05:13

Úpravy Taxisu? K něčemu to je, aby se koně zbytečně nezraňovali, míní bývalý žokej Štencl

Podkovář Libor Štencl se účastnil Velké pardubické celkem jedenáctkrát a v roce 1993 ji s koněm Rigolleto vyhrál. „Letošní Velká pardubická se mi líbila, byla trošku zamotaná, nevyhráli největší favoriti. Pavlu Složilovi a Talentu jsem to přál,“ hodnotí letošní dostihy. Jako bývalý žokej je každý rok na závodech a nenechává si ujít pardubickou atmosféru. „Člověk si rád zavzpomíná,“ usmívá se. V čem byl letošní ročník výjimečný?

Před šesti dny
25:03

Velkou pardubickou nám závidí celý svět, nesmí skončit, shodují se jezdec Liebich a spisovatel Fiala

„Vyhrát Velkou pardubickou je každého jezdce velký sen,“ popisuje Pavel Liebich. Právě jemu se to povedlo třikrát po sobě se stejným koněm Sagarem, poprvé v roce 1981. A k těm, kteří takový úspěch dokážou ocenit, patří autor knih o slaveném dostihovém závodě Pavel Fiala. „Pardubická je fenomén, myslím, že by si ho všichni lidé měli vážit,“ konstatuje.

Před týdnem
28:12

Za hraběte Šporka se z prostého zabíjení zvěře stala společenská událost, vysvětluje myslivec

Lovecký roh zavěšený na dvou řetízcích, uprostřed je medailon se zjevením svatého Huberta. Tak vypadá insignie Řádu svatého Huberta, který založil hrabě Václav Špork. „Posláním řádu je profesní a duchovní rozvoj vlastní osobnosti a svým příkladem dávat pozitivní vzor ostatním myslivcům,“ přibližuje velmistr řádu Jan František Votava, který se chystá na tradiční svatohubertské slavnosti v Lysé nad Labem.

Před týdnem
30:05

V Praze lze objevovat pořád něco nového, říká publicista David Černý

„Často je to krásná věc, ale není moc k tomu co říct – jen dvě věty, řeknete ‚je to to a to‘. Ale zase je to tak hrozně krásné, že je mi to líto do té knížky nedat,“ stýská si milovník Prahy a publicista David Černý, který se ve své poslední knize zaměřuje na zapomenutá zákoutí hlavního města. Jak badatele zavedla falešná stopa za Rembrandtovým dílem ukrytým pod Loretou? Která místa patří mezi jeho nejoblíbenější a jaké podivuhodnosti do své nové knihy shromáždil?

Před 2 týdny
26:27

Kalina a Jelínková ze Sta zvířat: Zpěváci mají mnohdy výbornou techniku, ale nevědí, o čem zpívají

Jubilejní album 30 let testováno na zvířatech kapela Sto zvířat loni na pódiích otestovat nemohla. „Můžeme to ale slavit pořád,“ myslí si její zpěvák Jan Kalina, zároveň je ale podle něj důležité se v současné době „nepředehnat“. Jak skáčková kapela šetří energii? A proč na posledním projektu přepnula zpěvačka Sta zvířat Jana Jelínková spolu s jejich textařem do šansonu?

Před 2 týdny
25:59

Přístup k hendikepovaným se změnil, ale štve mě někdy nelidský přístup, říká šéfka organizace PROSAZ

Iveta Pešková je celoživotně upoutána na vozík, ale přesto před 30 lety založila organizaci PROSAZ a pomáhá postiženým. „Lidé, kteří potřebují 24hodinovou péči, tak platí kolem 45 tisíc, ale příspěvek na péči je 19 500 Kč. A ten zbytek musí někdo doplatit – rodina, sponzoři. A není to tak, že natáhnete ruku a dostanete od sponzora peníze, je to strašně těžká práce,“ vysvětluje. Jaké jsou cíle organizace PROSAZ.

Před 3 týdny
24:59

Když píšu texty, vybavují se mi 60. léta, říká Vladimír Mišík. Vydává nové album Noční obraz

Muzikant Vladimír Mišík sice nekoncertuje, s psaním, skládáním a četbou knih ale nepřestal. A výsledkem je nové album Noční obraz, kde zhudebnil mimo jiné básně Václava Hraběte nebo Jana Skácela. „S Petrem Ostrouchovem jsme si říkali, že nebudeme plánovat album. Necelý rok jsme si nahrávali, prozpěvovali, a najednou je deska na světě,“ říká Mišík o albu, na kterém vystupují jak domácí, tak zahraniční muzikanti – například Blind Boys of Alabama, Jerry Douglas či Jamey Haddad.

Před 3 týdny
25:43

Zpěvy utlačovaných černochů nechtěl režim slyšet. Čerpali jsme i z obrozenců, ohlíží se Jiří Tichota

Spiritual kvintet odchází ze scény po 60 letech, během nichž se s protitotalitními písněmi stali jedním ze symbolů sametové revoluce. „Balkon, pod kterým se vlnilo 200 tisíc lidí, cinkalo klíčky a zpívalo ‚Až se k nám právo vrátí‘, si budeme pamatovat celý život,“ líčí Jiří Tichota. Mají protestsongy podle jeho mínění co nabídnout i nadále? A jak se jim za minulého režimu dařilo kličkovat v mantinelech dovoleného?