Host Radiožurnálu
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Sesunul jsem se dostínu a měl všeho dost, vzpomíná muž, který rozhýbal sochy moai

Příběh objevení Velikonočního ostrova je skutečně velikonoční. Nikdo ho však u nás neproslavil víc, než experimentální archeolog a technik Pavel Pavel, když v roce 1986 dokázal „rozchodit“ tamní sochy moai. Co je dodnes na ostrově ke zkoumání? A co přinesla zvuková archeologie při objevování 40 let starých kazet se zvukovým deníkem Pavla Pavla?

31:23

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před čtyřmi dny 23:00

Museli jsme dokázat, že když varhany zahrají naplno, tak katedrála zůstane stát, vypráví Skřejpek

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Monumentální nástroj byl postaven ve španělské varhanářské dílně, a to díky množství dárců, institucí a jednotlivců, kteří přispěli do veřejné sbírky organizované Nadačním fondem Svatovítské varhany. Vybralo se 106 milionů korun. „Nutně potřebujeme velké varhany, které krásně naplní celý chrám krásným velkým zvukem,“ vypráví Jakub Skřejpek, zástupce Nadačního fondu Svatovítské varhany.

Před pěti dny 27:21

Co máme nového zpěváka, tak je chemie v kapele úžasná, pochvaluje si Robert Kodym z kapely Lucie

Byl jsem topič údržbář, sháněl jsem zaměstnání, kde bych mohl dělat v noci, abych přes den dělal muziku, ale nikdy to moc nevyšlo, vzpomíná na své muzikantské začátky rocker Robert Kodym. Jak se žije Lucii bez Davida Kollera? Poslechněte si celý rozhovor.

Před 2 týdny 27:24

Emoce jsou hybatelem příběhů a trocha kýče je dobrá věc, říká divadelní režisér Thomas Zielinski

„Existujeme deset let a máme z toho samozřejmě všichni obrovskou radost. Myslím si, že je to hlavně zásluha Jany Janěkové, která tu káru táhne,“ říká o Divadle Verze její spoluzakladatel, česko-německý divadelní režisér a vysokoškolský pedagog Thomas Zielinski. Jak se ohlíží za některými ze svých výrazných inscenací posledních let? Proč má rád rozhlasovou režii? A jak prožíval krizi středního věku? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 27:45

Děkani fakult mě nazývali žlutou zimnicí, vzpomíná iniciátorka univerzit třetího věku Dana Steinová

„Když si něco někam napíšete, dáváte mozku signál, že toto si nemusí pamatovat. Mozek si zapamatuje, kam jste to zapsali, ale už si nepamatuje obsah té informace,“ vysvětluje lektorka mozkového joggingu a někdejší iniciátorka programů celoživotního vzdělávání v Česku Dana Steinová. Kde vznikla první univerzita třetího věku? Jaké jsou výhody mezigeneračního vzdělávání? A jak si zapamatovat všechny dny v roce? Poslechněte si rozhovor.

Před 3 týdny 27:26

Kvůli knize o stalkingu byla na Tinderu. „Vyděsilo mě, jak je to nebezpečné,“ přiznává spisovatelka

Za svoje detektivky sbírá jedno ocenění za druhým. Za knihu Krutý měsíc získala Magnesii Literu i Cenu Jiřího Marka. Úspěšné jsou ale i její překlady z angličtiny. Přeložila více než tři stovky beletristických titulů jak pro děti, tak pro dospělé. Překládá i non-fiction literaturu. Proč se k psaní dostala profesionálně až po padesátce? Proč je pro ni překládání na rozdíl od psaní relax? A kde hledala inspiraci pro svoji knihu o stalkingu?

Před 3 týdny 27:30

Infarkt, cukrovka i deprese souvisejí s nekvalitním spánkem. Za nespavost může stres, říká somnolog

V noci na neděli se opět mění čas ze zimního na letní. Co s naším organismem dělá střídání času? „Kratší spánek vede k nižší výkonnosti a únavě. Je ale dokázáno, že lidé jsou v tomto období i více nemocní a mají více infarktů,“ potvrzuje odborník na spánkovou medicínu Martin Pretl. Co rozumí pod pojmem zdravý spánek? Co bývá nejčastější příčinou nespavosti? A můžeme vědomě změnit, zda budeme sovy, nebo skřivani?

23. březen 2025 30:57

Sběratel: Poklad je pro každého něco jiného. Spousta věcí se dá opravit

Tomáš Hejtmánek se stal sběratelem umění už ve svých patnácti letech a později inspirovali své čtyři děti. Na zahradě vystavuje sochy a jednou do roka pořádá aukci pod otevřeným nebem. „Když vidím kontejner, občas nakouknu, jestli tam nějaký ten poklad nebude. Občas se vyhodí věci, které by se rozhodně vyhazovat neměly,“ říká v pořadu Host Radiožurnálu akademický malíř, galerista, restaurátor a majitel aukční síně Hejtmánek.

22. březen 2025 29:03

Jako malá jsem myslela, že zpívat umí každý, říká Debbi

Zpěvačka Deborah Pchálková, známá pod přezdívkou Debbi, se narodila v německém Dortmundu. Proslavila se písní Touch the Sun (Dotkni se slunce), která jí vynesla Cenu Anděl v kategorii Skladba roku. Letos navíc vydala nové album Deep Emotions. „Jsou tam určitě písničky, kde jsou více či méně prvky soulu, ale já bych to nazvala spíš takovým pop soulem,“ popisuje zpěvačka Debbi v pořadu Host Radiožurnálu.

16. březen 2025 25:58

Objevil dosud neznámý typ buněk. „Otevírá novou cestu, jak do imunity zasahovat,“ doufá imunolog

Výzkum kvasinkové infekce u pacientů s autoimunitní chorobou v odlehlých koutech Evropy přinesl výjimečné výsledky. „Objevili jsme nový typ buněk, které jsou zodpovědné za regulaci kvasinkové infekce,“ říká imunolog Jan Dobeš, za invenci oceněný jako Česká hlava. Může další výzkum těchto imunitních buněk do budoucna položit základy pro nahrazení nadužívaných antibiotik? A jaká konkrétní vada u zkoumaných pacientů způsobila, že nebyli schopni s kvasinkovou infekcí bojovat?