5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Jak na agresivního psa? Krátkými rituály a mluvit jeho jazykem. Pomohl mi i levý hák, říká trenérka

Při rehabilitaci agresivních psů pomáhá Emilii Miluši Baco její vlastní převychovaný Conan. „Když jdeme do práce, říkám mu: ‚Pomáhej, jsi trenér‘. Když tu roli přijme, tak ví, že jeho reakce budou jiné než přirozené. Musí reagovat pracovně, tedy že na agresi nebude odpovídat agresí, ale klidem,“ popisuje autorka knížek Bude dobrej a Je dobrej. Jak si nad ním získala autoritu? Jak vést vzájemnou komunikaci se zvířetem ke prospěchu obou?

30:42

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před šesti dny 23:40

Požahán medúzou skončil v Malajsii na ulici. Život formující cesta, směje se lékař-cestovatel

Po svém otci je Julius Lukeš mladší lékařem se sklonem k experimentování na vlastním těle. „Pokud to dávalo nějaký smysl, ať už u té tasemnice nebo střevních parazitů s účelem něco zjistit, tak to bylo super. Ale třeba nechat se kousnout mouchou tse-tse, to se mi zdá jako úplná blbost,“ hodnotí extrémní počiny svého otce. Jaké hraniční momenty zakusil on sám? A kudy se ubírá jeho profesní kariéra?

Před týdnem 25:44

Tornádo zachytil fotkou stěny poseté haraburdím. Zkázu zalilo úchvatné světlo, říká oceněný fotograf

Nejen se snímkem Zkáza zachycujícím spoušť po tornádu v Mikulčicích, ale také za sérii z volební kampaně Andreje Babiše získal Petr Topič z vydavatelství Mafry ocenění Czech Press Photo. Jak fotoreportér přemýšlí o dějích, které zachycuje? Co se mu nejsilněji vtisklo do paměti z rána po řádění tornáda?

Před týdnem 26:27

Nemoci nikdy nevznikají z vody a bazénu, říká majitelka Baby Clubu. Kdy začít s otužováním dětí?

Podle bývalé závodní plavkyně a průkopnice dětského plavání Štěpánky Štrougalové je otužování dětí pro dětskou imunitu naprosto základní. „Pokud si rodič uvědomí, že má možnost zapracovat na kvalitě imunitního systému u dítěte, tak je to obrovská výhoda,“ říká majitelka Baby Clubu Juklík, která začala s kojeneckým plaváním už v roce 1988. Jak se od té doby změnila metoda dětského plavání?

Před 2 týdny 24:36

Vědět vždycky kudy dál může být zrádný, říká Marek Epstain. Napsal divadelní hru Mléčná dráha

Marek Epstein je autorem několika desítek televizních a filmových scénářů, teď má na svém kontě i divadelní hru Mléčné sklo. Premiéru bude mít 4. února v Divadle Mana a v hlavní roli se představí herec Martin Dejdar. „Když chcete vyprávět něco opravdu dramatického a drastického, tak bez humoru se nedostanete dál než s ním,“ přibližuje Marek Epstein. Co ho tak zaujalo na jednom novinovém článku, že z něj zpracoval drama?

Před 2 týdny 25:48

Infektolog Trojánek: Odolné bakterie, naše smutná budoucnost

S těžkými antibakteriálními vahami doporučuje Milan Trojánek lékařům i samotným nemocným šetřit. „Pokud víme, že nás bolí v krku, že máme bakteriální angínu a ta bakterie je citlivá na pecinilin, tak by bylo velkou chybou podat širokospektrální antibiotikum, protože tím ovlivníme střevní mikroflóru,“ upozorňuje pedagog a infektolog pražské Fakultní nemocnice Bulovka na jeden z jejich problémů. Kde se objevují multirezistentní bakterie a co proti nim může společnost dělat?

Před 3 týdny 27:32

Pomáhají dospět mladým z dětských domovů. Být Patronem vyžaduje frustrační toleranci, říká Talpa

Dospívajícím předávají patroni své životní zkušenosti, svým svěřencům ale nenahrazují rodiče například co do kupování pozorností. „Protože by se z toho stal vztah založený na materiálnu,“ vysvětluje zásadu odborný garant projektu Patron, Lukáš Talpa z organizace Liga otevřených mužů podporující aktivní otcovství. Kde dobrovolníci chybí a co oni sami mohou staráním se o mladé lidi z dětských domovů získat?

Před 3 týdny 25:46

Josef Bryja: Viry přeskakují mezi druhy. Právě tak zřejmě vznikl i nový koronavirus

Na podzim vedl expedici do africké Ugandy, aby sbíral vzorky hlodavců, netopýrů, kaloňů a hmyzožravců. Nyní popisuje diverzitu a nálož virů, kterou tato zvířata nosí. „Uganda je jedním z míst s nejvyšší biologickou rozmanitostí, chceme tak rozmanitost na zemi chránit,“ upřesňuje v rozhovoru s Janem Pokorným Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Před 3 týdny 25:33

Eliška Krausová-Chavez: S bratry se hodně hádáme, ale kritika je zdrojem společného veselí

Profesorka univerzity v Bogotě Eliška Krausová-Chavez žije v Kolumbii od roku 1968. Nedávno získala od ministerstva zahraničí ocenění Gracias Agit za práci své asociace česko-kolumbijského přátelství Asocheca. Do Prahy se vrací každý rok, její návštěva letos vyšla na leden: „Praha vypadá jako za komunistů: šedivá, smutná a plná bláta. Do té jsem se v životě nevrátila, vracím se do krásné slunné zářivé Prahy v létě,“ srovnává. Co dalšího v jejím životě změnila pandemie?

Před 3 týdny 26:28

Klára Boudalová: Hraju na vše, co se namane. Ozvučit se dá kelímek od jogurtu i zahradní hadice

Popularizátorka klasické hudby Klára Boudalová používá svérázné metody. Na pódiích koncertních síní předvádí chemické pokusy, newyorské profesory učí hrát na nástroje z odpadků nebo umožňuje dětem, aby si osahaly klasické hudební nástroje. „Nejde o vzdělávání, neučíme hudbu, ale radost. Mít něco rád je dovednost, kterou můžeme budovat. Především tím, že se člověk dobře baví. A to chce velkou otevřenost k šílenostem,“ vysvětluje svoje východisko.

Před 3 týdny 23:55

Jsem zastáncem činoherní pantomimy, říká Martin Sochor. Hraje v divadle francouzské komedie

Herectví a pantomimu studoval Martin Sochor v Paříži v řádném denním studiu v roce 1991 – 1994, nyní hraje ve Strašnickém divadle francouzské komedie Adverte, které přináší jedny z nejúspěšnějších her pařížských scén – Stará láska nerezaví, Prachy jako by z nebe padaly nebo Boeing-Boeing. „Pro mě je plastické mimické herectví základem divadla. Pantomimické vyjádření je prostě neodmyslitelná součást, ontologický základ herectví,“ vysvětluje.