- Podcasty
- Host Radiožurnálu

Poslechněte si podcast: Dnes už vím, jak je život komplikovaný, říká Maléřová
Kariéru publicistky, dokumentaristky a spisovatelky Zuzany Maléřové nastartoval rozhlasový mikrofon. Hned po vysoké škole se ocitla v týmu ranního vysílání Českého rozhlasu. „Rozhlas je pro mě tajemství. Stále si představuji, že tam nejsou webkamery, že je důležitá ta myšlenka, hlas, atmosféra a určité tajemství,“ popisuje v pořadu Host Radiožurnálu Maléřová v Den otevřených dveří Českého rozhlasu.
Host Radiožurnálu
Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.
Hlaváčková: Člověk se do textilu narodí a v textilu umírá
Historička umění a módy a také odborná publicistka Konstantina Hlaváčková působí jako kurátorka sbírky textilu a módy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V současné době připravila výstavu Kde ty všechny kytky jsou, která se věnuje textilnímu tisku, oděvům a šátkům z let 1920 až 1990. „I přes všechny možnosti je opravdu český vkus konzervativní. Ale s tím se nedá nic dělat, takoví prostě jsme,“ říká Hlaváčková v pořadu Host Radiožurnálu.
Mám vytrvalost tažné krávy. Co si naložím, to dotáhnu do konce, usmívá se režisérka filmu Světýlka
Její film Světýlka, ztvárňující očima dítěte rozpad rodiny, dosáhl nejvyšší filmařské mety. Dostal se do distribuce v Severní Americe a pokračuje v pouti po zahraničních festivalech. Co pro režisérku Beatu Parkanovou úspěch jejího snímku znamená? Proč se u natáčení tzv. šprajcla? Jak se jí na plátně pracuje s intimitou a tichem? A jak těžké pro ni bylo přenést poezii na divadlo?
Tadeáš Šíma: Špagát přes cestu a krádež kola v Maroku. Cestování je pro mne touha po nepoznaném
„V Africe i na Arabském poloostrově jsem za exota. Baví mě vysvětlovat místním, proč jsem na kole přijel až tam k nim," říká cestovatel, fotograf a spisovatel Tadeáš Šíma, který se aktuálně chystá již na druhou cyklistickou expedici do Afriky. Jaká trasa ho tentokrát čeká? Co ho naučily cesty minulé? Poveze si v zavazadle i padák? A jak se těší na novou roli reportéra svých zážitků z Afriky na stanici Radiožurnál?
Zemřel herec Jiří Bartoška. Připomeňte si ho rozhovorem nejen o karlovarském festivalu
Ve věku 78 let zemřel herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Patřil mezi nejvýznamnější a nejcharismatičtější osobnosti českého filmu. Hrál svůdce a milovníky, básníka i banderovce, faráře, lékaře, šlechtice i pohádkové prince. Připomeňte si ho v rozhovoru s Janem Pokorným z roku 2022.
Zelenkova hudba má v sobě vroucí city. Vytvořil naprosto originální styl, líčí varhaník Adam Viktora
„U každého Zelenkova díla objevíte nový způsob uvažování, nový systém, myšlenky a nápady,“ říká varhaník a dirigent Adam Viktora, který pořádá festivaly a konference věnované právě českému skladateli Janu Dismasi Zelenkovi. Co je klíčem ke správné interpretaci jeho díla? A jak se objevují neznámé barokní skladby? Poslechněte si rozhovor.
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě jako lidé vešli, říkají zastánkyně swapu
Už osm let společně inspirují k udržitelnému přístupu k věcem. Nyní Lucie Poubová a Kristýna Holubová stojí za prvním celostátním swap festivalem, během jehož týdenního trvání mohou návštěvníci nejen vyměňovat to, co již nepotřebují, ale také si zajít na přednášky, workshopy či besedy. Co ony jako první tzv. poslaly do světa? Jak se ubránit hromadění a nakupování bez rozmyslu? Jak si vytřídit domácnost? A jak odolat fast fashion?
Sesunul jsem se do stínu a měl všeho dost, vzpomíná muž, který rozhýbal sochy moai
Příběh objevení Velikonočního ostrova je skutečně velikonoční. Nikdo ho však u nás neproslavil víc, než experimentální archeolog a technik Pavel Pavel, když v roce 1986 dokázal „rozchodit“ tamní sochy moai. Co je dodnes na ostrově ke zkoumání? A co přinesla zvuková archeologie při objevování 40 let starých kazet se zvukovým deníkem Pavla Pavla?
Museli jsme dokázat, že když varhany zahrají naplno, tak katedrála zůstane stát, vypráví Skřejpek
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Monumentální nástroj byl postaven ve španělské varhanářské dílně, a to díky množství dárců, institucí a jednotlivců, kteří přispěli do veřejné sbírky organizované Nadačním fondem Svatovítské varhany. Vybralo se 106 milionů korun. „Nutně potřebujeme velké varhany, které krásně naplní celý chrám krásným velkým zvukem,“ vypráví Jakub Skřejpek, zástupce Nadačního fondu Svatovítské varhany.
Co máme nového zpěváka, tak je chemie v kapele úžasná, pochvaluje si Robert Kodym z kapely Lucie
Byl jsem topič údržbář, sháněl jsem zaměstnání, kde bych mohl dělat v noci, abych přes den dělal muziku, ale nikdy to moc nevyšlo, vzpomíná na své muzikantské začátky rocker Robert Kodym. Jak se žije Lucii bez Davida Kollera? Poslechněte si celý rozhovor.