16. leden 2022

Poslechněte si podcast: Nemoci nikdy nevznikají z vody a bazénu, říká majitelka Baby Clubu. Kdy začít s otužováním dětí?

Podle bývalé závodní plavkyně a průkopnice dětského plavání Štěpánky Štrougalové je otužování dětí pro dětskou imunitu naprosto základní. „Pokud si rodič uvědomí, že má možnost zapracovat na kvalitě imunitního systému u dítěte, tak je to obrovská výhoda,“ říká majitelka Baby Clubu Juklík, která začala s kojeneckým plaváním už v roce 1988. Jak se od té doby změnila metoda dětského plavání?

26:27

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před dvěma dny 28:19

Pierce Brosnan dabuje Jirku Dvořáka, raduje se producent. Jak vznikla multimediální show iMucha?

Má jít o příběh souboje tvořivosti a destrukce. Tým kolem muzikanta Michala Dvořáka finišuje přípravy na několikrát odloženou premiéru velké multimediální iMucha show. Diváci v O2 Universum v Praze uslyší jak anglickou, tak českou verzi. A také hlas herce Pierce Brosnana. „Pro kredibilitu a prestiž projektu je to celkem zásadní jméno,“ pochvaluje si Michal Dvořák. Jak dlouho pracoval na multimediálním projektu? A proč myšlenka vznikla v Soulu?

Před týdnem 25:56

„S maratonem můžeme začít i v padesáti.“ Jaké novinky přináší letošní Pražský mezinárodní maraton?

Pražský mezinárodní maraton se koná po třech letech, na start se postavilo osm tisíc běžců a běžkyň. „Věříme, že co největší počet si doběhne pro cílovou medaili a bude mít zážitek perfektní,“ věří manažer běžeckého centra Running Mall Lukáš Vevera a kondiční trenér Martin Levý. Ti ale upozorňují, že po 15. hodině bude velké horko a počasí tak pro běžce není úplně ideální. Zato pro diváky ano – sešlo se jich letos na pražském Staroměstském náměstí opravdu hodně.

Před týdnem 24:37

„Chceme ukázat to nejlepší z průmyslového designu u nás,“ přibližuje podnikatel projekt ve Zlíně

Vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativitě. Těchto sedm vlastností prý charakterizují obyvatele Zlína, města, které si letos připomíná 700 let od první zmínky. S prezidentem Zlínského kreativního klastru a podnikatelem Čestmírem Vančurou jsme se zaměřili na tu posledně jmenovanou, tedy tvořivost. „O kreativních průmyslech se hodně mluví, ale málokdo si pod tím umí něco představit,“ přibližuje Vančura akci Sto let zlínského designu.

Před 2 týdny 26:49

Současná pop music mi logicky leze na nervy, přiznává Janda z Olympiku. Vydává nové album

Asi se mi nebude chtít. Tak se jmenuje nové sólové album muzikanta Petra Jandy, který slaví osmdesáté narozeniny. A v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou přiznává, že skládání je čím dál těžší a texty vrstevníků nemůže ani cítit. „Když jsem psal desku, tak jsem měl zadání, že použiju styly hudby, se kterýma jsem se nějakým způsobem skamarádil, dotknul,“ popisuje přípravu nového alba. Co plánuje do budoucna? A jak budou vypadat oslavy šedesátin Olympiku?

Před 2 týdny 24:17

Novgorod ve světle invaze. Bojovat chci tam, kam se sám pošlu, vysvětluje Jiří Suchý úpravu hry

Svými slovy má k armádě kladný vztah, tvůrčí okénko za komunismu ale Jiřímu Suchému otevřel mír. „Tenkrát bylo heslo boj za mír. Bojovalo se za mír pořád, takové zvláštní heslo. Tak jsem si říkal: mír, to je místo, kde můžu říkat něco, co chtějí slyšet,“ popisuje ředitel divadla Semafor nápad za hrou Kdyby tisíc klarinetů, jejíž název propůjčil dobročinné sbírce pro Ukrajinu. Jak ve světle ruské invaze upravil znovuuvedený kus Nižnij Novgorod z prostředí první světové války?

Před 2 týdny 24:21

Dělat dobro pro ekvádorské komunity znamená ptát se, co by samy chtěly zlepšit, říká dobrovolnice

Něco se musí změnit, uvědomila si Eliška Ochoa na cestě do Santiaga de Compostela, než se rozhodla pro dobrovolnickou práci v Ekvádoru. Jak vypadá život v jeho vysokých horách? O co se snaží charitativní projekt Adopce nablízko a co znamená slovo „minga“, jímž oceněná dobrovolnice označuje vznikající nadační fond na podporu tamních komunit?

Před 3 týdny 22:14

Nevyžádaná pomoc bývá tragédií, říká ředitelka Světlušky

Pro nevidomé získaly Noční běhy pro Světlušku za svou historii už přes 20 milionů korun. Které další projekty Nadační fond Českého rozhlasu rozvíjí? A jak se v očích jeho ředitelky Gabriely Drastichové proměňoval pohled na to, jak pomáhat? Při jedenáctém ročníku akce se jí ptali Jan Pokorný s Lucií Výbornou.

Před 3 týdny 27:51

Lékárník bez hranic: Dnešní zprávy jsem zažil v předstihu

Na základě mise Lékařů bez hranic v Bangladéši vznikl cestopis roku Hlas větru, druhá kniha lékárníka Stanislava Havlíčka. „Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se. Jak své zkušenosti zpracoval?

17. duben 2022 24:35

Nejvíc škody napáchají moli, vypráví tkadlec Orsák. Zhotovil repliku Turínského plátna

Cestou do tkalcovské dílny Matyáše Orsáka narazíte na králíkárnu, ve které pobíhají obrovští angorští králíci. Tkadlec totiž chová zvířectvo i kvůli srsti, která se dá spřádat. „Například ponožky přímo vybízejí, úžasně hřejí, ale musíte je opatrně prát. Angorská srst plstnatí,“ vysvětluje Orsák, který pracoval na umělecké replice Turínského plátna nebo kopii středověké Pamětní knihy Starého Města pražského.

16. duben 2022 24:48

Jasná páka, tam každej krásně kráká, smějí se Ambrož s Kollerem. Kapela vydává novou desku

Kapela Jasná páka vydává nové nahrávky a bilancuje 40 let od založení. Jsou to písničky o superstáří, srdečné nelásce, brutálním tlacháním a dramatických ránech. Budou tomu rozumět mladí lidé? „Třeba se k tomu časem dostanou,“ říká David Koller a Michal Ambrož dodává: „Já bych je nepodceňoval.“ Oba muzikanti byli hosty moderátora Vladimíra Kroce.