Host Radiožurnálu
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Bareš: Audioknihou sdílím osobní čtenářský prožitek. Vybírám, co mě baví a nerad načítám dopředu

Divadlo je pomíjivé a zůstane po něm jen pár superlativ, mrzí herce Igora Bareše, který kromě účinkování na prknech či před kamerou načítá audioknihy. „Audio rovina, kterou prezentuje rozhlas nebo audioknížky, je zásadnější než vizuální vjemy, které se na nás ze všech stran velmi agresivně valí. Audio skýtá pro spotřebitele jistou fantazii,“ zamýšlí se Bareš, pro něhož je jejich příprava splněným snem. Proč je nerad načítá dopředu a jakou mají přeci jen pro čtenáře slabinu?

25:25

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před třemi dny 26:24

Introverti věří, že jim druzí vidí do hlavy. Musíme hledat své cesty, jak se prosadit, říká herečka

Navzdory obecnému přesvědčení, že herci musí být extroverti, sdílí herečka ze slavné rodiny Nesvadbových střípky potýkání se se svou odlišností na blogu Síla introvertů. „Hlavně v dnešní době, která je hodně o sebeprezentaci, o tom na sebe upozornit a hodně přispívat na sociální sítě, je náročné v tom obstát. Musíme si najít svoji vlastní cestu, jak s tím pracovat,“ říká Anette Nesvadbová, známá z filmu Přišla v noci. Jak si sedla se svým opakem, Soňou Pekovou?

Před čtyřmi dny 24:47

Století páry změnilo planetu k nepoznání. Výdobytky bělochů šly na vrub jiných, míní spisovatel Šanc

Jeho románová prvotina Jako po drátku figuruje ve výběru nejlepších titulů roku. Překotné změny mnohdy přehlíženého 19. století vypráví z perspektivy cikánských dráteníků. „Četl jsem v monografii, že za svůj život v této době byl šestnáctkrát ve Státech a zpátky, což mi úplně změnilo představu o tehdejších možnostech cestování,“ přibližuje Ondřej Šanc život „Liptovského Columba“. Jak vnímá roli segregace v románu i v historii? A čím bylo za monarchie významné Ústí nad Labem?

Před týdnem 26:14

Párání je sestra pletení. Učíme se tak pracovat s vlastní chybou, říkají influencerky Vlněné sestry

Vlněné sestry. Dvojice pletařských influencerek, která se zviditelnila společným podcastem a založily i obchod s přízemi. „Pletení je ve všech životních fázích a ve všech životních situacích použitelné,“ říká v rozhovoru Kateřina Rajmicová a zdůrazňuje, že jde o životní styl. „Hodiny pletení vám něco dají,“ dodává Helena Auerová.

Před týdnem 28:35

Od klasiky k rocku? Mám to opačně než většina lidí. Než zemřu, skončím u death metalu, říká Šporcl

Rebel with the Blue Violin. Tak se jmenuje nové album houslisty Pavla Šporcla, na kterém v doprovodu rockové kapely interpretuje slavné písně od skupin jako Deep Purple, Led Zeppelin nebo Rolling Stones. „Před rokem, možná před dvěma by mě nenapadlo, že takové album vznikne a že vůbec tuto hudbu budu hrát,“ přiznává v rozhovoru. „Ale jsem rád, že jsem objevil tu neuvěřitelnou škálu úžasných písní, melodií, které i beze slov jsou neuvěřitelně nosné,“ dodává.

Před 2 týdny 25:29

Sestra roku: Nejtěžší je motivovat pacienta, aby se sám chtěl uzdravit. Některé je zase třeba krotit

Ve zdravotnictví pracuje 10 let. Vrchní sestra na oddělení následné péče a následné rehabilitační péče v nemocnici ve Vrchlabí Kristýna Čivrná se stala vítězkou prestižní oborové soutěže Sestra roku v přímé ošetřovatelské péči. Jak náročná byla její cesta od prodavačky v supermarketu do Nemocnice Vrchlabí? Co znamená mít pečovatelství v DNA? A jak se sama cítila v nemocnici jako pacient?

Před 2 týdny 30:44

Kdo toto zažije, může považovat Vánoce za vyřešené. Orchestr The Tap Tap zve na svůj vánoční koncert

Vrcholem roku pro kapelu The Tap Tap bude vánoční koncert na Nové scéně Národního divadla 23. prosince. Na jaké hosty se návštěvníci i diváci streamu mohou těšit? Jak probíhají zkoušky společenství hendikepovaných lidí? Jak se hledá ideální míra nároků a zodpovědnosti pro člověka s postižením?

Před 3 týdny 29:25

Doba je jinde a advent může být pro někoho peklo. Zklidnit se můžeme i v lednu, usmívá se etnoložka

Dnešní neděle připadá na první adventní. A proto přišla do studia Radiožurnálu archeoložka a etnoložka Daniela Záveská, která si s moderátorkou Patricií Strouhalovou povídala o lidových tradicích, adventu, ale a také třeba o keltech. „Pověra je taková berlička, pomůcka pro zvládání stresu, často se k tomu může obrátit i velmi racionální člověk,“ vysvětluje kurátorka sbírky zvykosloví Národního muzea v Praze.

Před 3 týdny 24:05

Animovaná Pyšná princezna? „Jízda na kládě je divoká, jsou tam i zvířátka,“ přibližuje režisér

O Pyšnou princeznu je obrovský zájem v zahraničí. Novou českou animovanou pohádku uvidí diváci po celém světě. „Nedokážu si představit, že bychom dnes dělali znova hraný film, takže animovaná verze se nabízela sama. Chtěli jsme to přiblížit dětem,“ popisuje jeden z režisérů animované Pyšné princezny David Lisý. Jak vznikala animovaná verze slavného hraného filmu Bořivoje Zemana z 50. let?

24. listopad 2024 32:18

Škroupa lidé milovali, byl jako Karel Gott. Z Prahy ho vyhnali obrozenci, vypráví spisovatelka

„Zatímco Vídeň a Praha byly tehdy kulturní špička, Holanďané byli v začátcích a oslovili Františka, jestli by se toho nechtěl ujmout a pomoci tam vybudovat operu. Protože tonoucí se stébla chytá a opravdu neměl jinou možnost, tak tu nabídku vzal,“ vypráví spisovatelka a scénáristka Markéta Dočekalová, jejíž nová kniha Kde domov můj mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? Poslechněte si rozhovor.