Host Radiožurnálu
8. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Vladimír Polívka: Divadlo je pro mě upřímnější, netočí se v něm miliony. S tátou nás spojilo

Ve snímcích Slovo i Srdce na dlani, uváděných na karlovarském filmovém festivalu, hraje vedle Vladimíra Polívky i jeho otec Bolek, na plátně se ale míjí. Na větší spolupráci ve filmu ještě čekají, zato spolupráce v brněnském divadle byla pro jejich vztah zásadní. „Tam se to u nás začalo lámat, začali jsme se vnímat jako kolegové, což hodně pomohlo i jiným věcem. Naučili jsme se dělat srandu i z jiných věcí, než jsme my sami,“ popisuje herec.

34:11

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před třemi dny 29:50

„Na půlnoc se otočí o 180°,“ popisuje výtvarník Černý sochu, která podpírá budovu v Karlíně

Váží 35 tun, je vysoká 24 metrů, má pohyblivou hlavu a jmenuje se Lilith. Obrovská socha výtvarníka a sochaře Davida Černého se právě instaluje na budovu Fragment v Karlíně. „Celý koncept domu jako ležící postavy je spojený s Invalidovnou. Vevnitř jsou fragmenty barokních soch, který jsou usekaný. Tak jsem si to spojil, že to je ležící postava, kterou podpírají nějaký jiný větší nebo menší postavy. Takhle funguje společnost,“ říká David Černý.

Před týdnem 29:13

Chtěli jsme jít proti srsti, říká šéf Čapkova památníku. Zve na výstavu o nepřátelích spisovatele

Úspěch se neodpouští. Tak se jmenuje nová výstava v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše s podtitulem Nepřátelé Karla Čapka, která má mimo jiné poukázat na to, že lidé slavného spisovatele nepřijímali pouze kladně. „Měli jsem pocit, že je užitečné přiblížit, čím procházel Karel Čapek a jak jako jeden z opravdu mála intelektuálů se nesklonil a neponížil,“ přibližuje výstavu ředitel památníku Zdeněk Vacek.

Před 2 týdny 28:20

Novodobý kutil má chuť vystavit nápad. Potřebujeme sdílené prostory pro vytváření, myslí si Kašpárek

Nadchnout více lidí pro tvorbu a společně dotáhnout technická řešení problémů si klade za cíl festival novodobých kutilů Maker Faire Prague. „Dochází k pozitivní nákaze, kdy někdo vidí, že něco jde udělat, že to není tak složité a že to zkusí,“ věří jeho ředitel Ondřej Kašpárek při pátém ročníku festivalu. Jakým způsobem na něm uchopují kutilové téma recyklace, co se dá z plastů dále vytvořit a co si představit pod demokratizací technologií? Poslechněte si celý rozhovor.

Před 2 týdny 29:37

Fitness bojuje se stereotypy, že je jen pro mladé vysportované lidi, říká jeho propagátorka Havrdová

Až čtvrtina sportovišť po Česku se příští týden zdarma otevře veřejnosti v rámci akce Be Active – Dny Fitness. „Je určena všem, kteří by se chtěli začít hýbat, tedy všem, kteří vnímají, že pravidelný pohyb by měl být součástí každodenního života a že to je nedílná součást péče o vlastní zdraví,“ říká její propagátorka, moderátorka pořadu Sama Doma Jana Havrdová. Jak veřejnost ponouká k rozšíření pohybových aktivit?

Před 3 týdny 27:35

Po Ironmenu možná přijde Ultramen. Postupně posouvám laťku, říká parasportovec Tománek

Pro triatlonistu a specialistu na dálkové běhy jak na vozíku, tak na lyžích, vrcholového sportovce a dvojnásobného mistra světa v 70.3 Ironmanu Honzu Tománka je definice vítězství nevzdávat se. A kdy to člověk v sobě objeví? „Pro mě je to plynulé navázání na můj život, vždy se snažím řešit věci aktivně,“ vysvětluje sportovec, který chce získat na MS v polovičním Ironmenu v americkém Utahu třetí titul.

Před 3 týdny 29:29

Vražda je jen záminka, snažíme se zachytit dobu, říká Hřebejk o minisérii Pozadí událostí

Pozadí událostí. To je nová televizní minisérie o partnerských vztazích, skandálním románu a vraždě na univerzitě, jejíž první díl bude mít premiéru v neděli večer na prvním programu České televize. „Šlo nám o to udělat čtyřdílnou minisérii, jejíž téma je o předsudcích. Je to i dost komediální,“ přibližuje režisér Jan Hřebejk.

4. září 2022 27:16

Člověk se nesmí bát. Musí věřit, že osloví spřízněné duše, říká o práci v rádiu šéfredaktorka Vltavy

Kulturní rozhlasová stanice Vltava slaví 50 let své existence. Jakou cestu za tu dobu ušla? Jakým způsobem oslovuje nové posluchače? A jak se vyrovnává s tím, že ne vždy se dá zavděčit všem? Patricie Strouhalová si povídala se šéfredaktorkou Vltavy Jaroslavou Haladovou a moderátorem hudebního pořadu Sedmé nebe Milanem Caisem.

3. září 2022 28:38

Zaměstnávat hendikepované není zvláštní. Každého překvapí, jak jsou šikovní, chválí Jakub Knězů

Skupina sociálních podniků Etincelle zaměstnává lidi s hendikepem už 15 let. Kromě sítě bister Mezi řádky má i vlastní řemeslnou pekárnu, pražírnu kávy nebo farmu. Změnil se pohled společnosti na zaměstnávání lidí s postižením? V čem je taková spolupráce zvláštní? A kde vznikl nápad péct kromě vlastních cukrovinek i sušenky pro psy? Vladimír Kroc si povídal s ředitelem společnosti Jakubem Knězů.

28. srpen 2022 26:01

Šporclovi jsem slíbil, že modré housle už nikomu neudělám. Tak jsem vyrobil zelené, vypráví houslař

„Rodiče se snažili, abych u řemesla zůstal,“ vypráví mistr houslař Jan Špidlen, který je pokračovatelem světoznámého houslařského rodu s mnohaletou tradicí. Před dvěma lety uspořádal ke 100 letům od narození jeho otce Přemysla Otakara Špidlena koncert, na který letos chce navázat. „Inovace houslí je pro mě určitou výzvou,“ přiznává houslař, který vyrobil další barevné housle, tentokrát v zeleném provedení.

27. srpen 2022 27:18

Šlechtit zvířata tak, aby se líbila nám, je zvrhlé, říká veterinářka. Co trápí krátkolebá plemena?

Krátkolebá plemena mají krátký čumák a nemohou pořádně dýchat, upozorňuje veterinářka Martina Načeradská. Mnozí chovatelé ji ale neposlouchají a jak sama říká, jdou ji často po krku. „Někteří se naopak snaží šlechtit zvířata s dlouhým nosem, takže není to úplně beznadějná situace,“ říká. Měli by lidé přestat chovat francouzské buldočky a příbuzné rasy, protože je to týrání?