• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
NejnovějšíPřed 2 týdny

Poslechněte si podcast: Host Radiožurnálu: „Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010.

25:49

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před 2 týdny 43:46

ArtCafé: Antická Štvanice poosmé

Na pražské Štvanici čeká letos diváky Odipús Komplet. Král Oidipús v režii Ivo Kristiána Kubáka, drama Láios současné české prozaičky a dramatičky Hany D. Lehečkové v režii Zuzany Burianové a taneční libreto Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Proč se tvůrci rozhodli rekonstruovat právě tuto nedochovanou trilogii? Jak inscenovat a proč dnes sledovat antické divadlo? Tvůrčí tým zpovídá Hanka Malaníková.

Před 3 týdny 35:24

ArtCafé: Sirény v umění

Jak se postava sirény, bytosti, která svým zpěvem lákala námořníky k útesům, během času proměňovala? Může její archetyp v dnešní digitální době evokovat nebezpečí, která mohou číhat i v online prostoru? Aktuální tvorba audivizuálního projektu NIVVA i skrze tuto rezonanci zkoumá složitý svět lidského vnímání a vlivu umělé inteligence, více pak prozradil v rozhovoru.

Před 3 týdny 44:15

ArtCafé: Obchod s mírem / Umělecký kolektiv 8lidí

Kolik stojí jedna kulka? Na kolik si přijdete při prodeji starého samopalu do válečné zóny? A kolik životů takový samopal zachrání? Těmto otázkám – a mnoha dalším – se věnuje nová divadelní inscenace pro 14 diváků uměleckého uskupení 8lidí. S Annou Herza Tydlitátovou diskutovala režisérka Viktorie Vášová, scénografka Zuzana Sceranková a audiovizuální umělec Jiří Žák, který na projektu spolupracoval.

29. srpen 2023 45:48

ArtCafé: Čtenářské kluby přinášejí radost z četby i diskuzi

Adéla Klimková založila Čtenářský klub Plzeň. Knihovnice Irena Tomášková iniciovala čtenářský seniorský klub, který funguje ve spolupráci s organizací Letokruhy na pobočce Městské knihovny v Praze Novodvorská. Helena Hubatková Selucká vede online čtenářský klub pro děti, které nemají češtinu jako mateřský jazyk. Tereza Nakládalová hovoří o projektech Nové školy, která se zabývá metodickou podporou čtenářských klubů.

23. srpen 2023 42:27

ArtCafé: Galerie Entrance zve k imaginaci v Tajemné zahradě

Vrchol léta s sebou přináší pobyt v zahradách. Jednu tajemnou zahradu si můžete prohlédnout v galerii Entrance, přestěhované z oranžérie břevnovského kláštera do prostor bývalé prodejny potravin v Dejvicích. Jak výstava otevírá narativ zapomenuté zahrady a jak se proměnila samotná galerie? Alžběta Žabová si povídá s kurátorkou Veronikou Čechovou, architektkou a umělkyní Savkou Marenić a umělcem Filipem Dvořákem.

22. srpen 2023 48:17

ArtCafé: Boj o Evropské město kultury 2028

Do finále vybrala mezinárodní porota Broumov a České Budějovice, prestižní ocenění putovalo do jižních Čech. Co se skrývá za broumovským konceptem Kreativního poutnictví a českobudějovickou (PERMA)KULTUROU? Byla to mezi oběma městy spíše soutěž nebo spolupráce? Své zkušenosti a zážitky přišli do ArtCafé vyprávět programoví koordinátoři obou týmů, Petra Kultová a Matěj Vlašánek. Moderuje Hanka Malaníková.

31. červenec 2023 47:02

ArtCafé: Chvála poutnictví

Je to čtrnáct let, co Jiří Zemánek založil s přáteli spolek Pilgrim – Potulnou univerzitu přírody. Inspiroval ho koncept máchovského putování – spojení cesty a poezie. Od roku 2009 pořádají poutě, přednášky, výstavy a semináře zaměřující se na revizi vztahu člověka a přírody. Hanka Malaníková pozvala do ArtCafé členy Potulné univerzity: historika umění Jiřího Zemánka, jihočeského básníka Luďka Čertíka a filmovou režisérku Barboru Kinkalovou.

27. červenec 2023 27:08

Špína: Nad studiem krouží zlověstně krákající vrány. Dávka letních novinek ze zahraniční DIY scény

Od posledního dílu věnovanému novinkám ze zahraniční nezávislé scény opět uběhla pěkná řádka měsíců. Judita s Dominikem se tudíž rozhodli, za výživné pomoci absentujícího Šamana s Kazatelem, vybrat to nejzábavnější a zároveň nejzajímavější, co v poslední době zalahodilo jejich uším. Zavedená jména, debutanti a poctivý mix žánrů jsou opět jistotou.

26. červenec 2023 39:54

ArtCafé: Cinematéky: vstupní brána do filmové historie

Jak promítat archivní filmy z kopie, aby zaujaly i generaci zvyklou na Netflix? A proč mají tak důležité pozice jako PRista nebo produkční v kultuře špinavý nádech a špatné pracovní podmínky? O vášni k filmové historii, moderních cinematékách, ale i o osobních cestách ke kinematografii přišli do studia pohovořit vedoucí kina Ponrepo David Havas, hlavní dramaturg Milan Klepikov a PR manažerka Jolana Danková.