Host Radiožurnálu
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Fyzické bolesti ze špatných emocí? Když vnímám emoční nesoulad, musím ho prožít, radí fyzioterapeut

O pohybu a jeho souvislostech se nejvíc dověděl od profesora Pavla Koláře. Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský se věnuje takzvanému celostnímu přístupu k pacientům. K čemu je vlastně dobrá bolest? Skutečně existuje bolest psychická? A jak se dobrat vnitřního klidu, abychom bolest ovládli? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Tomáš Rychnovský.

28:25

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před šesti dny 29:26

Infektolog: Léčbu antibiotiky je možné bezpečně zkrátit, aby se u bakterií nevyvinula rezistence

Antibiotika patří k nejužitečnějším vědeckým objevům vůbec. Jak je používat i nadále racionálně a bezpečně? Kde nemohou pomoci a nemá smysl je ordinovat? A v čem je problém, když přestanou fungovat? „Bakterie jsou velice šikovné a nejspíš evolučním vývojem si dokážou vyvinout ‚štíty‘ nebo ‚ochranné mechanismy‘, kterými dokážou antibiotikum deaktivovat,“ vysvětluje infektolog Marek Štefan, který o využití antibiotik v klinické praxi napsal knihu. Moderuje Patricie Strouhalová.

Před týdnem 27:16

Tváříme se, že svět je a priori nebezpečný. Musíme odstraňovat bariéry, říká zakladatel fondu

„Chvála kroků do neznáma.“ To má být chystaná Konference odvahy a dobrodružství. Jak důležité jsou pro budování vztahů společné zážitky? „Rádi říkáme, že dobrodružství spojuje. To, co spolu prožijeme v nějaké nepřízni, nás opravdu dokáže velmi posílit po vztahové stránce,“ popisuje jeden ze zakladatelů nadačního fondu Dobrodružné výchovy v přírodě a také prázdninové školy Lipnice, Aleš Pokorný.

Před týdnem 26:59

Jsme opak popelářů. Z odpadků po zaniklých civilizacích rekonstruujeme život, vypráví archeolog

Archeologické památky neustále mizí, přesto přicházejí nové objevy. „Máme nové technologie, třeba skenování krajiny z letadla, které nám pomůže vidět nejemnější detaily, a třeba se objevují nová mohylová pohřebiště,“ vysvětluje vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Jiří Macháček. K čemu všemu bude sloužit nová laboratoř archeogenetiky?

Před 2 týdny 28:32

Mojí nejnovější vášní je muzikál, říká skladatelka Irglová. S Hansardem nahrává novou desku

Skladatelka a zpěvačka Markéta Irglová chystá desku s irským písničkářem Glenem Hansardem. Už loni spolu absolvovali turné v Severní Americe, a při té příležitosti složili po delší době společnou píseň. „Za ty roky, co jsem psala svoje desky, jsem se jako písničkářka hodně rozvíjela, o to víc mám co nabídnout, když jsme se teď znova spojili,“ vysvětluje skladatelka, která začala pracovat i na svém muzikálu.

Před 2 týdny 29:30

Vajíčka jsou vajíčka. Jsou těsta, ve kterých jsou nezastupitelná, zdůrazňuje gastronomická novinářka

Gastronomická novinářka Jitka Rákosníková stála u zrodu Pražského kulinářského institutu, časopisů Apetit či Gurmet. Je také autorkou a překladatelkou kuchařek. Její studijní obor byl přitom gastronomii hodně vzdálený. Vystudovala filozofickou fakultu, obor španělština a dějepis. Dokáže si představit pečení bez vajec? Co na jejím velikonočním stole nesmí chybět? Jak správně uvařit vajíčko natvrdo? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí ptala Patricie Strouhalová.

Před 3 týdny 27:39

Vypadalo to, že kvůli hlasivkám nebude zpívat. Teď si Ivan Hlas nadělil k 70. koncertní turné

Muzikant Ivan Hlas slaví 70. narozeniny a vyráží na turné nazvané podle jeho posledního alba Pramínek času. To bude křtít v Malostranské besedě. Už dvacet let hraje s Ivan Hlas Triem. Přitom to vypadalo, že kvůli problémům s hlasivkami nebude zpívat. Co se o sobě dozvěděl z filmu, který o něm natočila Alena Činčerová? Proč nechtěl slavit velkými koncerty? Ve víkendovém Radiožurnálu se ho ptal Vladimír Kroc.

Před 3 týdny 27:02

Historička: Vždycky mě mrzelo, že věda zůstává za dveřmi. Díky stolpersteinům se dostává k lidem

Historička Kateřina Portmann z katedry historie Technické univerzity v Liberci se zabývá problematikou československých dějin ve 20. století a světovými dějinami v československém kontextu. Střídavě žije v Česku a v Rakousku. Co pro ni znamená terénní výzkum? Proč ráda chodí na hřbitov? A jak se dostala k obřadu kladení stolpersteinů? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí zeptala Patricie Strouhalová.

23. březen 2024 27:46

Lidem v Gaze chybí úplně všechno. Život jim komplikují i nejbanálnější diagnózy, popisuje farmaceut

Farmaceut Stanislav Havlíček se právě vrátil ze své již sedmé mise Lékařů bez hranic, tentokrát z Pásma Gazy. Jak složité bylo se do Gazy dostat? Co místním lidem chybí nejvíce? Hrozí v zemi hladomor? A jak to aktuálně vypadá v Rafáhu?

17. březen 2024 26:03

Kočka není nízkoúdržbový pes. Vyžaduje pozornost, říká veterinářka

Kočky vnímá jako velmi specifická, pesimistická stvoření. Přesto se na ně veterinářka Martina Načeradská zaměřuje především. Skutečně si kočka myslí, že hlavním zájmem všeho a všech je chytit ji a zabít? A jak se smířit s tím, že kočka se člověku nikdy úplně nepodřídí? To vysvětlila ve vysílání víkendového Radiožurnálu Martina Načeradská.

16. březen 2024 23:35

Na jednu naši buňku přichází asi sto buněk mikrobiálních. O většině ale nic nevíme, přiznává lékař

Zdraví našich střev je klíčové pro celkový stav těla. Gastroenterolog Milan Lukáš má v tomto oboru velké mezinárodní zkušenosti. Kdy se vlastně důležitost dění ve střevech dostala do popředí zájmu lékařů? Jak staré je téma probiotik? A čím může mikrobiom ovlivňovat naši psychiku? V pořadu Host Radiožurnálu vysvětluje Milan Lukáš.