Host Radiožurnálu

Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Epizody

Před třemi dny
25:35

Dramatické šansony jsem okořenila humorem, říká Jitka Molavcová. Vydala album Zčistajasna

„Trošičku jsem se bála, jestli to není cena předčasná, protože ještě přeci jenom nějaké ty plány mám. Ale pak jsem se s tím smířila a mám velkou radost,“ přiznává držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru muzikál, herečka a zpěvačka Jitka Molavcová. S moderátorem Vladimírem Krocem mluvila o Divadle Semafor, šansonech a také třeba o pohádkách pro děti a o tom, co ji přivedlo ke středověké hudbě.

Před čtyřmi dny
29:35

Vodicí psy strašně baví pomáhat, cítí se důležitě, vypráví Kateřina Gavlasová

Do studia Radiožurnálu dnes přišel společně se studentkou charitativní práce na Univerzitě Karlově Kateřinou Gavlasovou a ředitelkou Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabrielou Drastichovou i vodicí pes Nika. Světluška totiž během večerního benefičního koncertu v pražské Křižovatce vzdá hold vodicím psům za jejich neocenitelnou pomoc zrakově postiženým. „S vodicím psem je to někdy jízda,“ usmívá se majitelka psa Kateřina Gavlasová.

Před týdnem
25:53

Vít Kazmar: Překladatel musí být zvědavější než běžný čtenář. Musí hledat skryté významy

Hispanista z Ústavu románských studií Vít Kazmar letos získal Cenu Josefa Jungmanna za překlad románu Op Oloop Juana Filloye. „Jako překladatel vím, kdo cenu získal přede mnou. Někteří z nich mě učili, často je považuji za své vzory. Být mezi nimi je zvláštní, ale příjemný pocit,“ říká. Kdo je tajemný argentinský autor Juan Filloy? A proč jsou jeho knihy náročné na překlad i četbu?

Před týdnem
26:38

Sebevědomí žen zůstává po léčbě rakoviny prsu hodně pošramocené, říká Pazderová z organizace Bellis

Ve svých třiadvaceti letech onemocněla Nikol Pazderová rakovinou prsu, o deset let později skrze organizaci Bellis pomáhá ženám procházet léčbou i následnými psychickými problémy. Jak se vyrovnat s jizvami na prsu i na duši? Jaké impulzy ji vedly k sepsání knihy Nejsi na to sama, kterou organizace nově diagnostikovaným ženám bezplatně rozesílá?

Před 2 týdny
05:13

Úpravy Taxisu? K něčemu to je, aby se koně zbytečně nezraňovali, míní bývalý žokej Štencl

Podkovář Libor Štencl se účastnil Velké pardubické celkem jedenáctkrát a v roce 1993 ji s koněm Rigolleto vyhrál. „Letošní Velká pardubická se mi líbila, byla trošku zamotaná, nevyhráli největší favoriti. Pavlu Složilovi a Talentu jsem to přál,“ hodnotí letošní dostihy. Jako bývalý žokej je každý rok na závodech a nenechává si ujít pardubickou atmosféru. „Člověk si rád zavzpomíná,“ usmívá se. V čem byl letošní ročník výjimečný?

Před 2 týdny
25:03

Velkou pardubickou nám závidí celý svět, nesmí skončit, shodují se jezdec Liebich a spisovatel Fiala

„Vyhrát Velkou pardubickou je každého jezdce velký sen,“ popisuje Pavel Liebich. Právě jemu se to povedlo třikrát po sobě se stejným koněm Sagarem, poprvé v roce 1981. A k těm, kteří takový úspěch dokážou ocenit, patří autor knih o slaveném dostihovém závodě Pavel Fiala. „Pardubická je fenomén, myslím, že by si ho všichni lidé měli vážit,“ konstatuje.

Před 2 týdny
28:12

Za hraběte Šporka se z prostého zabíjení zvěře stala společenská událost, vysvětluje myslivec

Lovecký roh zavěšený na dvou řetízcích, uprostřed je medailon se zjevením svatého Huberta. Tak vypadá insignie Řádu svatého Huberta, který založil hrabě Václav Špork. „Posláním řádu je profesní a duchovní rozvoj vlastní osobnosti a svým příkladem dávat pozitivní vzor ostatním myslivcům,“ přibližuje velmistr řádu Jan František Votava, který se chystá na tradiční svatohubertské slavnosti v Lysé nad Labem.

Před 3 týdny
30:05

V Praze lze objevovat pořád něco nového, říká publicista David Černý

„Často je to krásná věc, ale není moc k tomu co říct – jen dvě věty, řeknete ‚je to to a to‘. Ale zase je to tak hrozně krásné, že je mi to líto do té knížky nedat,“ stýská si milovník Prahy a publicista David Černý, který se ve své poslední knize zaměřuje na zapomenutá zákoutí hlavního města. Jak badatele zavedla falešná stopa za Rembrandtovým dílem ukrytým pod Loretou? Která místa patří mezi jeho nejoblíbenější a jaké podivuhodnosti do své nové knihy shromáždil?

Před 3 týdny
26:27

Kalina a Jelínková ze Sta zvířat: Zpěváci mají mnohdy výbornou techniku, ale nevědí, o čem zpívají

Jubilejní album 30 let testováno na zvířatech kapela Sto zvířat loni na pódiích otestovat nemohla. „Můžeme to ale slavit pořád,“ myslí si její zpěvák Jan Kalina, zároveň je ale podle něj důležité se v současné době „nepředehnat“. Jak skáčková kapela šetří energii? A proč na posledním projektu přepnula zpěvačka Sta zvířat Jana Jelínková spolu s jejich textařem do šansonu?

26. září 2021
25:59

Přístup k hendikepovaným se změnil, ale štve mě někdy nelidský přístup, říká šéfka organizace PROSAZ

Iveta Pešková je celoživotně upoutána na vozík, ale přesto před 30 lety založila organizaci PROSAZ a pomáhá postiženým. „Lidé, kteří potřebují 24hodinovou péči, tak platí kolem 45 tisíc, ale příspěvek na péči je 19 500 Kč. A ten zbytek musí někdo doplatit – rodina, sponzoři. A není to tak, že natáhnete ruku a dostanete od sponzora peníze, je to strašně těžká práce,“ vysvětluje. Jaké jsou cíle organizace PROSAZ.