Host Lucie Výborné
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Jak se žije městským ptákům? Zpívají jinak, nálepka dravce na skle je nezastaví, popisuje ornitolog

Ptačí zpěv po ránu podle jedné z teorií vyjadřuje radost z přežití nebezpečí noci. Pro druhy, jejichž životním prostorem se stala města, se mění zdroje nebezpečí i čas a způsob, jakým o sobě dávají vědět. „Ten samý druh ptáka, který žije ve městě, může třeba zpívat výš, aby lépe pronikl nízkofrekvenčním šumem, který je ve městě všudypřítomný,“ popisuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Jak ošetřit skleněné plochy, aby pro ptactvo nebyly nebezpečné?

28:29

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 28:18

Pro humor snesu i bolest. Třetí díl Vyšehradu je to poslední, co nás s Lavim čeká, říká Jakub Štáfek

„Nemusím dělat úplně všechno a být všude. Obecně si myslím, že je trochu přeštáfkováno, takže se zase na nějakou dobu stáhnu. Vylezu, až to bude zapotřebí,“ avizuje Jakub Štáfek, představitel hlavního hrdiny ve snímku Vyšehrad Dvje. Ten boří návštěvnické rekordy, v kinech ho po prodlouženém velikonočním víkendu vidělo už téměř čtvrt milionu lidí. V čem je druhý díl drzejší? A jaké ohlasy Štáfek sbírá na postavu lehkovážného fotbalisty?

Před dvěma dny 25:41

Jak si Voskovec a Werich počínali v Americe? Byli ve špatnou dobu na špatném místě, míní badatel Šír

Ačkoli na Voskovce a Wericha, kteří z Československa vycestovali v roce 1939, ve Spojených státech nikdo nečekal, postupem času se uchytili krátkými rozhlasovými pořady. Nakolik zkreslený byl jejich americký pohled na válečnou Evropu? „Byla válka a bylo strašně těžké rozhodnout, co je a co není správné,“ přemítá nad zaoceánským ostřelováním Vlasty Buriana badatel Filip Šír. Co v archivech o působení divadelního dua V+W v Americe vypátral? A proč pro ně byl návrat obtížný?

Před týdnem 23:20

Pečujete o vážně nemocné dítě? Klíčové je říct si o pomoc, myslí si rodinná koučka Tereza Robinson

„Mají hodně společných prvků. Často to bývá pocit viny, pocity selhání i nedostatek energie,“ říká o rodičích tzv. skleněných dětí rodinná koučka a zakladatelka organizace Srdcem Robinson Tereza Robinson. Proč a jak vznikl její projekt Skleněné děti? Čím pomáhá lidem, kteří přišli o svoje dítě? A jak mluvit o bolesti, tichu a naději tak, aby to ostatní chtěli poslouchat?

Před týdnem 22:31

Lektorka: Příroda nedá dětem nic zadarmo. Když vychováme skleníkové děti, neděláme jim dobrou službu

„Děti, které se učí venku a chodí tam často, vnímají, že to je jejich místo, kde se cítí dobře, a v budoucnu ho chtějí mnohem spíš chránit,“ říká pedagožka a lektorka Justina Danišová, která stojí za iniciativou Učíme venku. Jak přínosná je pro děti výuka mimo školní lavice? Co je to Měsíc školních zahrad? A jak překonat rodičovské úzkosti a strach o děti? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 29:41

Osmělil se vložit Krista v loutku. „Jde o to přeložit příběh, aby mu člověk rozuměl,“ říká výtvarník

Bachovy pašije, zhudebněné vyprávění o utrpení a smrti Ježíše, zazní o velikonočních svátcích v kostele svatých Šimona a Judy za přítomnosti velké loutky Krista. Proč se nepohybuje jako jiné loutky? Jak režisér představení přemýšlel o tom, jak nechat příběh rozeznít? A jak získal český text oratoria? „Nejde o to udělat z pašijového příběhu velikonoční divadlo. Jde o to přeložit příběh tak, aby mu člověk rozuměl a mohl si z toho do sebe něco vzít,“ říká výtvarník Matěj Forman.

Před týdnem 31:33

Režisér Hlavica: Krakatit představuje touhu, která může člověka zničit. Když se probouzí, bývá zle

Honba za laciným pohonem zůstává aktuální i po sta letech. Čapkův román Krakatit oblékli rozhlasoví tvůrci do nového hávu, jako princip ovšem zůstává stejný. „Krakatit je opravdu něco, co je především v nás, ať už touha, nebo dokonce snad i droga,“ popisuje temné puzení režisér Hlavica. „V pojetí Lukáše Hlavici to působí jako sekta konspirátorů, obdivovatelů Daimona,“ dodává symfonik Matěj Kroupa. Jak s nimi ve hře Daimon naloží? A jak se tvůrci vypořádali s pocity prázdna?

Před týdnem 31:29

Nejtěžší je jít s kůží na trh a odhalit se. Seznamování je nevytěžené téma, říká režisér Wehrenberg

Co je dnes nejtěžší na hledání partnera či partnerky? „Myslíme si, že to je ta otevřenost, že jdu s kůží na trh, že se prostě odhalím, představím se. Pro někoho je nejtěžší netrpělivost, nebo naopak mít trpělivost to neustále snášet. Pro někoho to je naopak velká zábava,“ popisuje režisér nového dokumentárního cyklu České televize Mise hledání lásky Jakub Wehrenberg. Jaké jsou na sérii ohlasy? A proměnila pandemie způsoby, jakými se seznamujeme? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 24:39

Nejtěžší bylo smířit se s tím, že Jan Kašpar už nebude chodit, říká zakladatel Centra Paraple Svěrák

Dramatik, scénárista a herec Zdeněk Svěrák spolupracuje už od roku 1994 s Centrem Paraple, které pečuje o pacienty s poraněním míchy odkázané na invalidní vozík. Díky dobročinným sbírkám se organizaci podařilo postavit nové centrum pro vozíčkáře. „Vždycky tam přijdu a nevěřím vlastním očím, že to je tak pěkné zařízení a že se na to vybralo od normálních lidí,“ říká Svěrák ve speciálním vysílání Dobrý den Radiožurnálu.

Před týdnem 22:51

Naše reaktory fungují bezpečněji. Událost, jako byl Černobyl, se u nás stát nemůže, říká operátorka

Adéla Chalupová se chtěla původně zabývat leteckou dopravou. Díky chybě v přihlášce se však nakonec stala operátorkou sekundárního okruhu jaderné elektrárny Temelín. „Ta práce spočívá hlavně v tom provozovat zodpovědně elektrárnu, takže kontrolujeme její chod a zároveň plníme činnosti dle denního plánu,” vysvětluje ve speciálním vysílání Dobrý den Radiožurnálu Chalupová.