- Podcasty
- Host Lucie Výborné

Poslechněte si podcast: Gudas: Hokej je tvrdý, ale nebezpečných střetů ubývá. Je lepší dostat strom než udělat plameňáka
„Švédi mají nabitý tým, jsou doma, takže to bude určitě nejtěžší zápas, co jsme doposud měli. Ale po loňském zápase se Švédskem si myslím, že nemáme důvod si nevěřit i proti těm nejlepším hráčům,“ říká o nadcházejícím zápase českých hokejistů Radko Gudas. Jakou muziku si zpívá v autě, když ho nikdo neslyší? Co mu dalo krasobruslení? A jak docílil rychlosti střely 160 km v hodině?
Host Lucie Výborné
Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.
Autorka Duše S.O.S.: Necítím se dobře ve svém těle? Zamlklé děti po coming outu často rozkvetou
Cesta ke všemu, co dospívající zažívají, vede přes sdílení a popis pocitů. Jak hovořit o úzkosti, poruše příjmu potravy, strachu z mluvení, rozvodu rodičů nebo tranzici? „Vypadá to, že se to děje víc než dřív, ale spíš je to o tom, že teď lidé vědí, že s tím můžou jít ven. Odborníci to přirovnávají k levorukosti: když se to potíralo, tak jsme leváků moc neviděli,“ nastiňuje školní poradkyně Renata Vordová, tvůrkyně série Duše S.O.S. Rádia Junior. Jak se sdílením pocitů začít?
Herec Červenka: V hlavě si pořád nosím emoce z natáčení. Pomáhá mi to se v roli cítit uvolněně
„Mám období, kdy se cítím sebevědomý a přijde mi to bezproblémové, jsem uvolněný, je to dobré. A pak najednou přijde období, kdy jsem strašně ve stresu a musím se na to připravovat,“ popisuje své zkušenosti s castingy herec Filip František Červenka. Překvapila ho popularita seriálu Most? Proč uvažuje o vstupu do armády? A jak vzpomíná na roli Slávka v sérii Studna? Poslechněte si rozhovor.
V páru na trek? Hory vám strhnou masky, poznáte sebe i druhého, říká zakladatel Stezky Českem
Stezka Českem je nekomerční projekt party nadšenců, kteří společně s Klubem českých turistů nabízí dva okruhy – severní a jižní. Oba měří přibližně 1000 km. „V horách máte veškerý čas pro sebe, jste tam, kde chcete být, a jediné, co řešíte, je, kde budete spát, co si dáte dobrého. Naše civilizace je úzkostná, ve stresu. Člověk si chce uchránit to, co si nese z hor. Když vidí, že o to přichází, je potřeba zase vyrazit,“ vypráví zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Vilma Cibulková: Moudrost v bolesti je třeba umět poslouchat. Práce na duši je celoživotní dílo
Festival Mezi ploty, největší kulturní projekt na podporu duševního zdraví v Evropě, zvedá témata závislostí dospívajících nebo vyhoření. Jak se v duševní rovnováze udržuje jeho patronka? „Nejsložitější věc je samozřejmě přijmout sám sebe a všechny temnější stránky, jak se říká stíny, dokázat brát za své. To vyžaduje kolikrát hodně odvahy a péče,“ říká herečka Vilma Cibulková. Čím je pro ni terapie nebo štěstí? A na jaký problém s poskytováním podpory duševního zdraví naráží?
Antropoložka: Albíni v Zambii nevychází z domu. I jejich matky jsou považovány za prokleté
Na odlišnost v podobě bílé kůže pohlíží různé kultury Afriky jinak. Zatímco v beninském voodoo albíni představují posvátno, v Zambii jsou pro domnělou magickou sílu loveni. „Představa o tom, že albín je duch, že albín je špatný, že neumírá, ale ztrácí se, nebo že je albinismus nakažlivý – to jsou věci, které se předávají v rodinách i víceméně ve školách. Lidé v tom vyrůstají a věří tomu,“ vysvětluje antropoložka Kateřina Mildnerová. Co o rituálech tamních léčitelů zjistila?
Měl jsem námořní přezdívku vorvaň pivní. Dnes už na lodích není sranda, vypráví bývalý kapitán Zeman
„Dnešní námořní plavba vypadá úplně jinak než dříve. Jsou tam kontejnerové lodě, je tam přesyceno technikou, počítači a jinými elektronickými zázraky,“ srovnává bývalý kapitán dálné námořní plavby Karel Zeman, který na palubě strávil celkem 32 let.
Psycholožka: Voyeuři a pedofilové? Parafilii mají stovky tisíc lidí. Je mýtus, že každý je zločinec
Eva Vášová je forenzní psycholožka a autorka knihy V kruhu, jejíž děj se odehrává v detenčním zařízení. Román se točí okolo devíti postav, které spáchaly těžký sexuální přečin, a mladé psycholožky. Důvodem, proč se rozhodla knihu napsat, bylo osvětlit lidem, co je to parafilie. „Nevíme, jak vzniká, ale ukazuje se, že parafilie jsou nejspíš vrozené. Je to něco, co si nevyberete, ale vyberete si, co s tím uděláte,“ vysvětluje. Proč je pro lidi někdy těžké opustit svoji temnotu?
Když se hraním bavíte, jste jako dítě. Zapomenete, že jste před lidmi, pochvaluje si Jan Vlasák
„Když myslíš jako ta figura, tak tě to promění. Mám pocit, že to zřejmě proměňuje i fyziognomii a všechno možné, co s tím souvisí. Ale důležité je myšlení persony, kterou má člověk hrát,“ myslí si Jan Vlasák. Kdo ho naučil hereckému sebevědomí? Jaké knihy nejraději načítá? A proč nikdy netoužil po kariéře v Hollywoodu? Poslechněte si rozhovor.
Raftařka: Nejvíc čeří vodu ztráta zábran z alkoholu. Jen hlupák si myslí, že zvládne jez bez vesty
„Ano, když vím, že na Vltavě mám před sebou 4 km rovné vody, tak vestu na sobě nemám. Ale když něco sjíždíme, jez nebo šlajsnu, tak si vestu prostě obleču. Myslím, že to je rozumné, není to žádná ostuda,“ nabádá mistryně světa v raftingu, učitelka a průvodkyně Anna Kašparová. Jaké zvláštnosti se k raftu pojí a kdy je bezpečné se nalodit? Kam vyrazit za přírodními koryty řek do zahraničí? A proč není radno sjíždět vodu o samotě?