- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: Šéfka Ligy proti rakovině: Onkologie se bojíme zbytečně. Z rakoviny může být jen chronická nemoc
Připomenout prevenci, která je pro boj proti rakovině zásadní, vyrazí dobrovolníci Ligy proti rakovině se žlutými kvítky zítra znovu do ulic. Časný záchyt nádoru výrazně zvyšuje šance na vyléčení. „Spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou. Z onkologického onemocnění, byť pokročilého, se stává chronické onemocnění,“ popisuje Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině. Nakolik zvládají Češi podchytit včas onemocnění tlustého střeva a konečníku?
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Úžasné životy: Vlastimil Harapes podle Terezy Herz Pokorné
Byl pro ni dětským idolem, později druhým tátou. Jako první se dozvěděl o její velké lásce k Juraji Herzovi, 50 let byl nedílnou součástí jejího života. Herečka Tereza Herz Pokorná zavzpomíná na Vlastimila Harapese. Proč nejraději sledovala diváky, když Vlastimil Harapes vstupoval na jeviště, a co znamená "hrát Vlastíky“?
Blízká setkání: Roman Vojtek: Své děti nikam necpu. Neposílám je na castingy a nechávám rozhodnutí na nich
Známý herec, tanečník a zpěvák je otcem čtyř dětí. „Dokážu být trochu temperamentní a často doma vybuchuju,“ prozrazuje na sebe v Blízkých setkáních. Potatili se jeho děti? Chodí se na něj dívat do divadla? Například na jeho one man show Otec v šestinedělí? Jak psychicky zvládá skutečnou roli otce? Jaké bylo jeho dětství? Co považuje ve své profesi za největší plus?
Host Lucie Výborné: Psycholožka: Voyeuři a pedofilové? Parafilii mají stovky tisíc lidí. Je mýtus, že každý je zločinec
Eva Vášová je forenzní psycholožka a autorka knihy V kruhu, jejíž děj se odehrává v detenčním zařízení. Román se točí okolo devíti postav, které spáchaly těžký sexuální přečin, a mladé psycholožky. Důvodem, proč se rozhodla knihu napsat, bylo osvětlit lidem, co je to parafilie. „Nevíme, jak vzniká, ale ukazuje se, že parafilie jsou nejspíš vrozené. Je to něco, co si nevyberete, ale vyberete si, co s tím uděláte,“ vysvětluje. Proč je pro lidi někdy těžké opustit svoji temnotu?
Vizitka: Exšéfka Světa knihy Dana Kalinová: V knihách hledáme další příběhy, i když žijeme ten svůj
Dvacet let vedla knižní veletrh Svět knihy a značně přispěla k jeho mezinárodnímu uznání. Za přínos knižní kultuře letos získala cenu Magnesia. „Hodnota veletrhů spočívá v osobním setkávání,“ říká ve Vizitce. „Překladatelé z českého jazyka v zahraničí jsou naši ambasadoři.“ Jaké byly po revoluci začátky festivalu Svět knihy? A jaká je cesta k překladům českým knih? Ptá se Karolína Koubová.
Portréty: Josef Buršík, hrdina od Kyjeva, který skončil v exilu
Jednou z nejslavnějších epizod československé vojenské jednotky v Sovětském svazu v letech druhé světové války bylo osvobození Kyjeva. Do centra města na březích Dněpru se 6. listopadu 1943 jako první probily tanky řízené Čechoslováky, kterým sekundovala československá pěchota. Mezi vojáky byl i Josef Buršík. Ačkoliv získal nejvyšší sovětské vyznamenání, po únorovém převratu byl zatčen a odsouzen za údajnou velezradu. Z vězení se mu podařilo uniknout a emigrovat.
Blízká setkání: Lenny zpívá mužské covery: Chci se vyhnout srovnávání a to u mužských partů nejde
„Když zpívám, ztratím se v tom daném momentu. Ale když hraju něco nového, držím se zuby nehty, abych nespletla text,“ přiznává zpěvačka. Skládá raději v angličtině? Jak vzpomíná na své prarodiče? Je rozdíl hrát na koncertě či festivalu, venku či uvnitř? Co je projekt Unique Quartet Tour? Zažila při vystoupení kuriózní momenty? Pořad najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.
Na pohovce Jožky Kubáníka: Na muzikálu v divadle je lepší sedět až od čtvrté řady, prozrazuje zvukař
Za magií muzikálů a dalších hudebních představení nestojí pouze herci nebo režiséři, ale hlavně zvukaři. A právě s jedním z nich, Michalem Kedroněm ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti, si povídal Jožka Kubáník na své rozhlasové Pohovce.
Host Lucie Výborné: Když se hraním bavíte, jste jako dítě. Zapomenete, že jste před lidmi, pochvaluje si Jan Vlasák
„Když myslíš jako ta figura, tak tě to promění. Mám pocit, že to zřejmě proměňuje i fyziognomii a všechno možné, co s tím souvisí. Ale důležité je myšlení persony, kterou má člověk hrát,“ myslí si Jan Vlasák. Kdo ho naučil hereckému sebevědomí? Jaké knihy nejraději načítá? A proč nikdy netoužil po kariéře v Hollywoodu? Poslechněte si rozhovor.
Vizitka: Propagátor architektury Merta: Novou architekturu potřebujeme, zároveň musíme zachovávat paměť
Jeho dlouholetým snem je vznik Muzea architektury jako jednotící instituce. Sídlo by měla mít v budově bývalého Nákladového nádraží Žižkov. „Nemůžeme ztratit dopravní stopu, ikonu, kterou je Vyšehradský most,“ říká taky ve Vizitce. V čem je důležitý etický kodex architektů? Proč je jednodušší postavit činžák na zelené louce než revitalizovat starší domy a jak se tento fenomén mění? Ptá se Ondřej Cihlář.
Vizitka: Spisovatelka Mornštajnová: Mé postavy hledají cestu životem a snaží se žít, jak nejlépe dovedou
Vydala sedmou knihu pro dospělé Čas vos. „Je to román spokojenosti a vyrovnanosti v životě,“ popisuje ve Vizitce. „Když píšu knihu, vidím ji jako film.“ Po dopsání románu se obvykle věnuje psaní pro děti, o kterém říká, že je pro ni psychoterapií. Nakolik se její knihy proměňují v redakci nakladatelství? Jak se sama potýká s textem? A proč nekalkuluje? Ptá se Karolína Koubová.