Český rozhlas - Osobnosti
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: Najít pachatele a zneškodnit ho. Infekce provázejí lidstvo od nepaměti, přibližuje primářka

Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce Hana Roháčová mluví nejen o koronaviru, ale také o chřipce, kterou podle ní není radno brát na lehkou váhu. „Lidé mají za to, že když mají rýmu nebo je škrábe v krku, tak mají chřipku, ale to není chřipka. Chřipka je onemocnění horečkou, bolestmi svalů, kloubů, člověk není schopen v podstatě ničeho,“ popisuje příznaky. Jak se před infekčními onemocněními chránit? A co primářka dělá, když zrovna neničí parazity?

31:27

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 26:47

Jak to vidí...: Jak přišel Dobrý anděl na svět, prozradí zakladatel Petr Sýkora a ředitelka Šárka Procházková

Jak Dobrý anděl přišel na svět? Je pro nadaci, která pomáhá rodinám v tíživé situaci, důležitý systém? Co pro Dobré anděly znamená radost, spolupráce, respekt a odvaha? Obejdou se zaměstnanci nadace bez čokolády? Věří i Dobří andělé na anděly?

Dnes 25:00

Úžasné životy: Soňa Červená podle Jana Sklenáře

Operní zpěvačka a herečka Soňa Červená prožila dramatický život, výrazně ovlivněný dvěma totalitami. Její touha po svobodě ji dovedla k emigraci a k rozhodnutí, že stesk po domově je nutno si zakázat. Po svém návratu do rodné země se v devadesátých letech stala nepřehlédnutelnou osobností české kultury. Mladistvý postoj k životu a světu způsobil, že často spolupracovala s mladými kolegy. Jedním z nich je i herec a zpěvák Jan Sklenář.

Včera 28:01

Osudové ženy: Baronka Sidonie Nádherná: Lepší by bylo asi zemřít!

Pobláznila nejednoho muže. Setkala se s Rilkem, Rodinem, Švabinským, Krausem. Také ale zažila svět, ve kterém se rozpadaly tradiční hodnoty. V dokudramatu účinkují Dorota Tučková, David Matásek nebo Růžena Merunková. Hovoří literární kritik a teatrolog Vladimír Just.

Včera 40:11

Stříbrný vítr: Proč jsou děti báječní pacienti, prozradí hematoonkolog profesor Jan Starý

Děti jsou báječní pacienti, protože nelžou, nepodvádí a mají čisté duše, říká přední hematoonkolog Prof. Jan Starý. Kdy se jeho dětský sen o archeologii proměnil v přání stát se lékařem? O co a o koho se mohl opřít, když se odhodlával provést u nás první transplantaci kostní dřeně u dítěte s akutní leukémií? A jak profitují čeští pacienti z mezinárodního renomé našich odborníků?

Před dvěma dny 23:59

Dvacet minut Radiožurnálu: Deficit personálu nevyřešíme rušením nemocnic v regionech. Přesčasy byly, jsou a budou, říká Sohlich

Je dohoda, kterou uzavřeli Mladí lékaři České lékařské komory s premiérem Fialou, odpovědí na problémy českého zdravotnictví? Čeho chtějí dosáhnout zástupci Asociace českých a moravských nemocnic při jednání s ministrem zdravotnictví? Co mohou v nejbližších dnech očekávat pacienti v nemocnicích? Vladimír Kroc se ptal Eduarda Sohlicha, ředitele Nemocnice Hranice a místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic.

Před dvěma dny 26:11

Osobnost Plus: „Chceš-li být něčím otrokem, nenáviď ho.“ Ridina Ahmedová o nové podcastové sérii Odpustit?

Už v neděli startuje nová podcastová série Českého rozhlasu Odpustit? Přináší osudy těch, pro které je těžké odpustit druhým, nebo naopak touží, aby bylo odpuštěno jim. „Když člověk toto téma zvedne, nutně si také musí nějakou tu inventuru udělat. A rozhodně nemůžu říct, že bych našla všechno v sobě vyčištěné, protože si každý v sobě nese různé křivdy,“ přiznává autorka podcastu a zároveň zpěvačka a performerka Ridina Ahmedová.

Před dvěma dny 24:55

Host Lucie Výborné: Archeolog přeplul Egejské moře v replice pravěkého člunu. Příroda vědce překvapila

Experimentální archeolog Radomír Tichý působí na katedře archeologie na Univerzitě Hradec Králové a je také ředitelem Archeoparku ve Všestarech. Na replice pravěkého člunu přeplul v rámci Expedice Monoxylon Egejské moře. „Na archeologii je krásné, že vždycky se dá ještě něco najít. Většinu máme ve skutečnosti před sebou,“ říká s úsměvem Radomír Tichý. K jakému nálezu došlo v polovině října? A co zjistila čtvrtá Expedice Monoxylon?

Před dvěma dny 42:17

Vizitka: Pěvec Jiří Sulženko: Poznat evropské operní domy znamenalo přiznat si, kolik toho ještě neumím

Jiří Sulženko byl původně kontrabasista a hrál v orchestru pražského Národního divadla. Operní zpěv začal na konzervatoři studovat jen ze zájmu, nakonec mu ale dal přednost. „Prodanou nevěstu jsem dělal poprvé v Olomouci jako mladý pěvec, i když úplně mladý pěvec jsem nikdy nebyl. Začal jsem zpívat poměrně pozdě, v osmadvaceti letech. A jsem za to rád.“ Z jakého důvodu? O tom, stejně jako o německo-ukrajinských kořenech, s ním ve Vizitce mluvil Michal Bureš.

Před dvěma dny 25:27

Jak to vidí...: Biskup Malý: Šátky a křížky? Nerad bych se dočkal, že náboženské tradice zmizí z veřejného prostoru

Úřady budou moct všem svým zaměstnancům zakázat viditelně nosit náboženské symboly v neutrálním pracovním prostředí. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Kde jsou hranice náboženské svobody? A jak zacházet s náboženskými symboly na veřejnosti? Světící biskup pražský Václav Malý v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se církev staví k ochraně klimatu, a vysvětlí i to, proč jsme nyní svědky další vlny nenávisti vůči Židům.

Před třemi dny 23:33

Dvacet minut Radiožurnálu: Výnosy z emisních povolenek bychom měli podpořit nekonkurenceschopný průmysl, míní poslanec Hrnčíř

Je možné považovat schválený státní rozpočet na příští rok za rozumný kompromis? Jaké změny by v něm opozice udělala, kdyby mohla? Nestraší opoziční poslanci zbytečně vysokými cenami energií? Vladimír Kroc se ptal místopředsedy rozpočtového výboru, poslance hnutí SPD Jana Hrnčíře.