- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Host Lucie Výborné: Když se hraním bavíte, jste jako dítě. Zapomenete, že jste před lidmi, pochvaluje si Jan Vlasák
„Když myslíš jako ta figura, tak tě to promění. Mám pocit, že to zřejmě proměňuje i fyziognomii a všechno možné, co s tím souvisí. Ale důležité je myšlení persony, kterou má člověk hrát,“ myslí si Jan Vlasák. Kdo ho naučil hereckému sebevědomí? Jaké knihy nejraději načítá? A proč nikdy netoužil po kariéře v Hollywoodu? Poslechněte si rozhovor.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Host Lucie Výborné: Autorka Duše S.O.S.: Necítím se dobře ve svém těle? Zamlklé děti po coming outu často rozkvetou
Cesta ke všemu, co dospívající zažívají, vede přes sdílení a popis pocitů. Jak hovořit o úzkosti, poruše příjmu potravy, strachu z mluvení, rozvodu rodičů nebo tranzici? „Vypadá to, že se to děje víc než dřív, ale spíš je to o tom, že teď lidé vědí, že s tím můžou jít ven. Odborníci to přirovnávají k levorukosti: když se to potíralo, tak jsme leváků moc neviděli,“ nastiňuje školní poradkyně Renata Vordová, tvůrkyně série Duše S.O.S. Rádia Junior. Jak se sdílením pocitů začít?
Blízká setkání: Hudebník Mário Bihári vzpomíná na Zuzanu Navarovou: Byla jedinečná a slovy dokázala malovat
Spolupráce se Zuzanou pro něj byla klíčová. „Našla si mě na konzervatoři. Učil jsem se na maturitu, když mi volala, jestli nechci hrát v její kapele. Byl to splněný sen.“ Co prozradil o své knize Hudbu vidím barevně a kdo ji bude křtít? Jaká byla cesta romského hudebníka k romské hudbě? Má vlastní kapelu? Co prozradil o spolupráci s Janou Kirschner? Uměl romsky, nebo se teprve musel učit?
Vizitka: Šéfka Kina Kavalírka Jana Minaříková: Naším mottem je být víc než kino
Její tým obnovil zapomenutý prostor biografu z třicátých let minulého století a snaží se nejen audiovizuálními projekty zpestřovat volný časem lidem z okolí. Co je potřeba k odhodlání oživit prostor ke kulturnímu životu, kde šíře záběru je mnohem větší než filmy? Jak funguje cyklus Film a degustace? A bude se dát do Kina Kavalírka přijít i na program Film a žehlení? Ptá se Ondřej Cihlář.
Momenty: Geniální umělec vidí daleko víc než politik, řekl Jan Kačer v podcastu Momenty
Režisér a herec se zamýšlel nad tím, co lidem může dát divadlo, že se toužil stát lékařem a proč je důležité mít každý den odvahu. Momenty Jana Kačera připomínánem rok od jeho úmrtí (24. 5. 2024).
Blízká setkání: Návrhářka Veronika Štěrbová: Oblečení dokáže neuvěřitelné věci. Bez ohledu na konfekční velikost
„Rozhodla jsem se pro klasické oblečení určené k nošení, protože ráda oblékám reálné ženy. Ráda vidím svoje oblečení na ulici, ne na módní přehlídce,“ uvádí profesionálka známá ze sociálních sítí jako Sophistic by Veronica. „Když znáte svoji figuru a svoje přednosti, dokážete ledacos ukázat nebo do oblečení zabalit. Bez ohledu na to, jakou máte konfekční velikost.“ Jak to bylo s módou dřív a jak dnes? Co je fast fashion a jakou roli hrají v módě herci, zpěváci a influenceři?
Host Lucie Výborné: Herec Červenka: V hlavě si pořád nosím emoce z natáčení. Pomáhá mi to se v roli cítit uvolněně
„Mám období, kdy se cítím sebevědomý a přijde mi to bezproblémové, jsem uvolněný, je to dobré. A pak najednou přijde období, kdy jsem strašně ve stresu a musím se na to připravovat,“ popisuje své zkušenosti s castingy herec Filip František Červenka. Překvapila ho popularita seriálu Most? Proč uvažuje o vstupu do armády? A jak vzpomíná na roli Slávka v sérii Studna? Poslechněte si rozhovor.
Vizitka: Psychiatr a neurovědec Jiří Horáček: Umění otevírá stavidla našeho vnímání
Před obrazy v galeriích se dostáváme do blahodárného přítomného okamžiku. Vnímání umění je opak sledování sociálních sítí. Můžeme recepcí uměleckých děl přeprogramovat naši mysl poznamenanou algoritmy sociálních sítí? Proč je repertoár možností, které jsme schopni myslet, omezený? Jak ho ovlivňuje defaultní nastavení našeho mozku? A proč psychedelika umožňují myslet nemyslitelné? Ptá se Karolína Koubová.
Příběhy 20. století: Odsouzeni k smrti. Příběhy protinacistických odbojářů
„Nevěřili byste, jak jsem zjistil u svých spolutrpitelů, jak po rozsudku smrti člověk začíná lpět na životě. Úžasně na životě lpět,“ říká na unikátní nahrávce z archivu Paměť národa odbojář Jan Maryška. Byl povoláním učitel, žil v letech 1890–1976, zvukový záznam jeho vzpomínek uchovávala desítky let jeho rodina. Příběhy 20. století se ještě vztahují k nedávnému 80. výročí porážky nacismu a připomínají osudy odbojářů, z nichž mnozí byli zatčeni a odsouzeni k trestu smrti.
Až na dřeň: Režisér Slavík: Film Tancuj Matyldo se hodně týká naší rodiny. Zkušenost s Alzheimerem nás stmelila
Desítky let se věnuje filmové a televizní tvorbě. Je autorem mnoha dokumentárních filmů, reklam, hudebních klipů, televizních pořadů i hraných snímků. Velkou pozornost diváků i odborné veřejnosti vzbudil jeho film Tancuj Matyldo. Nejen o snímku, do kterého otiskl své osobní zkušenosti s Alzheimerovou chorobou v rodině, mluvil v pořadu Až na dřeň režisér a scenárista Petr Slavík.
Stříbrný vítr: Zpěvák a textař Vladimír Mišík. Muž, po kterém je pojmenovaná planetka
„Je to úžasná vlastnost, být trochu praštěný,“ říká zpěvák, kytarista, skladatel, textař, muž, po kterém je pojmenována planetka, Vladimír Mišík. Jak obvykle před koncerty ladil formu? Co si odnesl z hodin zpěvu? Najde se v jeho životě něco, čeho by byl rád ušetřen? A dostává se mu vedle odborných cen uznání i doma, od jeho nejbližších?