NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Pralinky barvíme řepou nebo špenátem, v chuti to ale nepoznáte, usmívá se majitel čokoládovny

Začínali v malém krámku s vínem a delikatesami. Impulz k založení čokoládovny přišel od nynějšího kolegy, bývalého spolužáka, který chtěl začít podnikat. „Na to, že jsme obchůdek na malém městě, se poměrně dobře prodávala čokoláda. Tak jsme mu dali tip na čokoládu. Chtěl si ji nechat vyrábět, ale nikdo to nechtěl dělat podle našich představ. Tak jsme si řekli, že začneme sami,“ vypráví Václav Durďák, jeden z majitelů Čokoládovny JANEK. Jaká je tedy ta nejlepší čokoláda?

24:56

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Před třemi dny 27:39

Michal Hrůza: Svět kolem vnímám jako film, v hlavě mi neustále zní

Zpěvák a skladatel Michal Hrůza rekapituluje svou kariéru. To nejlepší ze své tvorby vydává na trojalbu Hity a příběhy. „Jsem strašně rychlý. Nahlíženo duelem Tolstoj nebo Čechov jsem ještě kratší než Čechov. Chci vyjádřit věci krátkým veršem a baví mě, když nad nimi pak lidi dumají,“ říká ke svým textům. Jak vzniká jeho hudba?

Před třemi dny 29:55

Co chystá Divadlo Mír? Připravujeme noční show, film i Shakespeara, prozrazuje Albert Čuba

Koupil staré kino v Ostravě a udělal z něj jedno z nejpopulárnějších divadelních scén v Česku. Herec a komik Albert Čuba je zakladatelem Tří tygrů, které během pandemie získalo obrovskou popularitu – především díky seriálu sKORO NA mizině a také díky pravidelné tvorbě na YouTube. A jak Albert Čuba v rozhovoru s Lucií Výbornou prozrazuje, divadlo teď chystá i další projekty...

Před pěti dny 26:32

Bál jsem se, aby film o Bohuslavu Martinů nezkazila jeho hudba, usmívá se režisér Jakub Sommer

Film Můj život s Bohuslavem Martinů začíná tím, že skladatel spadne z terasy a skoro se zabije. „Chceme nalákat diváka, aby se vydal předně do dramatického příběhu. Až pak také pochopitelně za skvělou muzikou,“ vysvětluje režisér snímku Jakub Sommer. Dokument má premiéru dnes večer v České televizi. Proč si vybral komplikovaného skladatele? A jak se mu pracovalo se jeho hudbou?

Před šesti dny 28:22

Je pro mě krásné slyšet život žít, tvrdí Dan Bárta. Natočil nové album i podcast o cestování

I Killed This Song At Karaoke Last Night. Hláška, kterou Dan Bárta spatřil pod skladbou oblíbené kapely, dala název novému albu. Nahrál ho s rozhlasovým bigbandem Gustava Broma. „Jsou to písničky, ke kterým mám srdečný vztah. Když se nemohlo nikde hrát, měli jsme možnost nahrát a vydat desku. Karaoke je příšerně osamělá činnost, my jsme také dlouho neměli do čeho píchnout. Přišlo mi to jako případný název bigbandového alba,“ vysvětluje.

Před týdnem 26:15

Život ve mlýně nebyl nikdy lehký, ale nedovedu si nic jiného představit, říká sekerník

Jeho práce není sekat hlavy ani vyrábět sekyrky. František Mikyška je jedním ze dvou řemeslníků v Česku, kteří umí udělat mlýnské kolo. „Sekerník je směsice řemesla, něco mezi truhlářem, tesařem i trochu technikem,“ popisuje profesi, jejíž tradice sahá až do raného středověku. „A sekerník proto, že tenkrát byla sekera univerzální pracovní pomůcka, tím se dělalo všechno,“ vysvětluje. Jaké bylo dětství ve mlýně? A co se skrývá pod hladinou u pražské Čertovky?

Před týdnem 27:45

Spisovatelka Holcová: Buddha projevil nezájem o svou ženu i o syna. Chtěla jsem se do nich vcítit

Knihy spisovatelky Mileny Holcové mapují její vlastní život. Cesta ji dovedla až k Buddhovi. V nové knize „Buddha… ale to je jedno“ empaticky zobrazuje jeho příběh. „K principu buddhismu mě dovedlo cestování: musíte se odevzdat situaci, jste bezmocní a nesmí vám to vadit. To vás naplní životním přesvědčením, že to jde,“ usmívá se.

Před týdnem 28:07

Ewa Farna: Po čtyřech letech slavíkovského mlčení jsem změnu čekala. Šlo by to víc refrešnout

Je jí teprve 28, ale na české hudební scéně se pohybuje už 15 let. Zpěvačka Ewa Farna připouští, že dospívání ve světle kamer se na ní muselo nutně podepsat, a proto se rozhodla preventivně navštěvovat psychoterapii. „Přišlo mi nepřirozené vyrůstat na očích lidí od dvanácti a číst o sobě články, že vypadám jak tři polské tiráky. Říkala jsem si, že není možné, že se to nikde neukládá,“ popisuje zpěvačka, která v sobotu dostala svého prvního zlatého Slavíka a čeká druhé dítě.

Před týdnem 29:13

Jazykovědma přiznává: Texty opravuji zelenou barvou, abych pisatele neděsila

Markéta Gregorová je korektorka a překladatelka. Na sociálních sítích vystupuje jako Jazykovědma a pomáhá lidem řešit lingvistické oříšky. „Mám vrozený ostříží zrak a i když nepracuji, všímám si chyb a v duchu je opravuji,“ připouští jazyková odbornice. Jaké jsou ty nejčastější? A jak vnímá přibývající anglicismy?

Před týdnem 30:02

Dagmar Pecková při naší Prodané nevěstě kdysi málem smíchy porodila, usmívá se Jan Jiráň z Ypsilonky

Herec a hudebník Jan Jiráň se souborem divadla Ypsilon popularizují operu. V knížce Nebojte se opery! se mu podařilo „demramorizovat“ hudební skladatele. „Příběhy opery jsme převyprávěli pro zvídavé děti, ale nakonec zaujaly i dospělé. Přišlo jim hloupé, že děti vědí o opeře víc než oni,“ usmívá se Jiráň. Proč je opera v činohře legrace? A co mu svou hudbou předal Mozart?