Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: S fyzioterapeutkou Janou Svatošovou: K čemu je lymfatický systém a jak ho „probudit"

Nohy jako báně a oteklé ruce můžou být příznakem špatného fungování lymfatického systému. Velkým pomocníkem je tzv. Knajpův chodník, tedy střídání teplé a studené vody. Dobrou službu udělá oteklým končetinám i brouzdání ve studeném potoce.

16:37

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 13:14

Vítejte na zámku Lemberk!

Prázdniny jsou obdobím odpočinku, vodních radovánek, ale i časem, kdy navštěvujeme hrady a zámky. Ve svátečním vysílání ČRo Liberec, hodinu před polednem navštívíme zámek Lemberk, který je označován za perlu raně barokní architektury. Provedeme vás clam - gallasovským apartmánem, nahlédneme do černé kuchyně, dozvíme se, jaká jídla se zde vařila, připomeneme si život Zdislavy z Lemberka a protože zámek je častým cílem filmařů, navštívíme místa, kde vznikaly známé české pohádky.

Včera 14:08

Host: Vladimíra Jakouběová, etnografka

Téma: Na skok do života našich předků. Chléb nás provází po tisíce let a pro naše předky se stal symbolem života. Jak se dříve zadělávalo na chleba, na co všechno sloužila pec, která nemohla chybět v žádné chalupě, jak se dříve uchovávaly potraviny, nejenom to probereme v našem svátečním vysílání hodinu před polednem s etnografkou Vladimírou Jakouběovou.

Před dvěma dny 12:41

Host: Zdeněk Pelda, mykolog

Téma: Za houbami do lesa i na zahradu. Horké letní dny v kombinaci s deštěm a bouřkami nám dávají naději, že se z prázdninových toulek lesem nevrátíme s prázdným košíkem. Jaké jsou současné podmínky pro růst hub, jaké druhy můžeme v tomto období najít, nejenom na to se zeptáme hodinu před polednem mykologa Zdeňka Peldy. Také přidáme radu, které houby si můžeme vypěstovat na zahradě.

Před pěti dny 18:00

V mládí hltal mayovky, teď je z Petra Otty zlatokop. Dá se žlutý kov najít i v našem kraji?

V řadě tuzemských potoků a řek se dají dodnes najít malé částečky zlata. Na jejich rýžování se ale už zbohatnout nedá, v současnosti je hledání zlata hlavně zábava. Aspoň tak to říká Petr Otta, člen Českého klubu zlatokopů a bronzový medailista z Mistrovství světa v rýžování zlata v roce 2020, který byl hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec.

Před šesti dny 16:47

Navenek skromný, uvnitř krásný, zdobný a autentický. Takový je podle svého kastelána zámek Zákupy

O práci kastelána panují často romantické představy. Jak připomněl Vladimír Tregl, kastelán zámku Zákupy, v letní sezoně jde romantika stranou. A prozradil, kolik profesí práce kastelána zahrnuje, i co si v letních měsících připravili na zámku pro návštěvníky.

Před šesti dny 16:06

Kam na letní výlet v našem kraji? Poradil Bořivoj Pohl z libereckého turistického oddílu

I když Liberecký kraj není velký rozlohou, přesto nabízí více jak 2 680 kilometrů turistických tras. Je tady také přes 50 hradů a zámků a téměř 40 rozhleden. Hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl Bořivoj Pohl z turistického oddílu při TJ Lokomotiva v Liberci, řeč tak byla hlavně o výletech.

Před týdnem 17:29

Živě od vás: V základní škole Lesní v Liberci zbývají do prázdnin už jen hodiny

Na konec školního roku, ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, jsme se vypravili za žáky liberecké ZŠ Lesní.

Před týdnem 14:06

Škola končí, prázdniny jsou tu!

ČRo Liberec vysílá živě ze Základní školy Lesní v Liberci. Konec školního roku je tu, a ještě než se děti rozprchnou za prázdninovými radovánkami, navštívíme s ČRo Liberec Základní školu Lesní v Liberci. Zeptáme se jich, jak prožili letošní školní rok, co se jim podařilo, a co očekávají na vysvědčení. S ředitelem školy Jiřím Dvořákem si pro změnu popovídáme o novinkách ve škole, dozvíme se, jaký vztah mají k tělocviku, kdo je pro ně kantor ideál, a který předmět by nejraději vymazaly z rozvrhu.

Před týdnem 12:53

S finančním poradcem: Proč je dobré sjednat si cestovní pojištění a co by mělo obsahovat

Lidé si plánují, jak si o dovolené v zahraničí odpočinou a naberou energii. Zákon schválnosti však někdy začne platit ve chvíli, kdy to nejméně čekají.

Před týdnem 17:36

Host: Jan Brestovanský, archeolog Severočeského muzea v Liberci

Téma: Archeologické poklady. Kdo má chuť zavítat do doby bronzové, stačí, když navštíví expozici archeologických nálezů v Zámku Svijany. Na výzkumech se v okolí Svijan a samotného zámku se podílel a nadále podílí archeolog Jan Brestovanský, kterého přivítáme hodinu před polednem ve vysílání. Dozvíme se, co všechno obnáší práce archeologa, s jakým nejvzácnějším nálezem se za více jak třicet let setkal, a jak vypadal život v době bronzové.