Host Dopoledne pod Ještědem
29. září 2023

Poslechněte si podcast: Zázrak jménem kotrč: Dršťková nemá chybu, zkuste ho i obalit nebo na přírodno, libuje si mykolog

Zdálky připomíná mořský korál, ale roste hlavně v borovém lese. Mohutná jedlá chorošovitá houba kotrč kadeřavý parazituje převážně na kořenech borovic. O výjimečnosti kotrče kadeřavého i vzácnosti kotrče Němcova s mykologem Zdeňkem Peldou.

18:09

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 18:16

Petr Správka - předseda představenstva Silnice LK a

s. Téma - údržba silnic v zimě, Liberecký kraj, který tvoří z velké části horské a podhorské oblasti, je na zimní údržbu silnic náročný. Celkem 2 130 km silnic tvoří i silnice II a III tříd. Dozvíme se v jakých oblastech se používá posypová sůl, kde inertní materiál, jak probíhá směna dispečera v čase kalamity, kolik sypačů, radlic, nakladačů a sněhových fréz je připraveno k ošetření zimních silnic.

Před třemi dny 17:12

Lesní hospodáře trápí přemnožená zvěř. Může to změnit plánovaná novela zákona o myslivosti?

V českých lesích zničí přemnožená zvěř v průměru 15 procent nově vysazených stromů. Většinou jde o odolné dřeviny a vede to ke snižování biodiverzity lesů. Vyplývá to ze zprávy Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Nakolik by tuto situaci měla napravit novela zákona o myslivosti, jsme se ptali lesníka Jana Dudy.

Před čtyřmi dny 16:58

Tomáš Šapovalov: cestovatel

Téma: Jedlíci na cestách. Německo, Holandsko, Polsko a Maďarsko procestoval Tomáš Šapovalov se svým kamarádem Jaroslavem Bouzkem. Jejich cílem bylo nejenom ochutnávat, ale také zmapovat národní jídla a regionální kuchyně. O své gurmánské zážitky a recepty se podělili v televizním pořadu a také v knize nazvané příznačně Jedlíci na cestách. Hodinu před polednem nám o své dobrodružné cestě plné nečekaných gurmánských překvapení bude vyprávět spoluautor knihy a cestovatel Tomáš Šapovalov.

Před pěti dny 19:29

Vysíláme živě z Koláčkovy řemeslné pekárny v Janově nad Nisou

Vánočky, vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, nebo vosí hnízda. Podle cukrářů bychom se měli do pečení vánočního cukroví pustit nejpozději tři týdny před Štědrým dnem, abychom mu dopřáli čas na uležení. Kde to ale voní už v těchto dnech, tak to je v Koláčkově pekárně v Janově nad Nisou, kam se s ČRo Liberec vypravíme hodinu před polednem. Podíváme se pod šikovné ruce cukrářů, a necháme se inspirovat zajímavými recepty.

Před šesti dny 17:19

Bezpečný online nákup: Je důležité ověřit si, kdo je prodávajícím, zdůrazňuje odborník

Nakupování online šetří čas, a někdy i peníze. Přes internet si můžeme porovnat ceny, a objednat si cokoliv od jídla, přes elektroniku až po lístky do divadla. Jaké jsou nástrahy online nákupů a na co si dát pozor?

Před týdnem 18:26

Martin Hettner, ředitel DPMLJ

Martina Poršová: tisková mluvčí DPMLJ. Téma: Novinky v DPMLJ. V Liberci pokračují opravy na terminálu MHD ve Fügnerově ulici. Jakými změnami prochází povrch terminálu, jak dlouho budou opravy trvat, jaká omezení ještě obyvatele Liberce čeká, jaké jsou reakce cestujících, nejenom na to se zaměříme hodinu před polednem s ředitelem DPMLJ Martinem Hettnerem a tiskovou mluvčí Martinou Poršovou. Dotkneme se také úpravy cen jízdného v příštím roce, dozvíme se, jak se osvědčil elektrobus, a pozveme posluchače do rozsvícené adventní tramvaje.

Před týdnem 17:15

Petr Lukáš, sběratel vzácných hub

Téma: Pozor, vzácná houba! Křemenáče, hřiby nebo růžovky nechávají na rozdíl od běžných houbařů Petra Lukáše v klidu. Zatímco jako malý kluk musel sbírat pouze klasické "bezpečné" houby, poslední roky mu nejvíce radosti udělá nález kyjanky purpurové, chřapáče Quéletova, nebo kukmáka cizopasného. V čem jsou právě tyto houby výjimečné, kde se vyskytují, a co ho k tomuto nezvyklému koníčku inspirovalo, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před týdnem 17:57

Kasteláni si období adventu berou za své, těší se Miloš Kadlec z územní správy památkového ústavu

Vánoce se blíží a tak na některých hradech a zámcích v Libereckém kraji vrcholí přípravy na zimní sezónu. Povídali jsme si o nich s ředitelem územní památkové správy Národního památkového ústavu a kastelánem zámku Sychrov Milošem Kadlecem.

Před týdnem 18:20

Živě od vás: Z výroby součástek pro automobilový průmysl, liberecké Magny

„Od kolébky ke stáří, Plastimat tě provází.“ Známý slogan provázel za socialismu liberecký podnik Plastimat, který stál u zrodu tradice zpracování plastů. Současná Magna vystřídala před lety ikonické plastové košíky za součástky pro automobilový průmysl.

Před týdnem 19:17

Zažít StarDance: Tančil s Norou Fridrichovou, v Liberci pořádá taneční kurzy i pro vozíčkáře

Do tanečních kroků se Jan Kohout pustil v 15 letech, po studiích se začal plně věnovat reprezentaci České republiky ve standardních tancích a výuce tance.