4. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: 3 kroky ke krásné vánoční hvězdě. A co dělat, aby vykvetla i příští rok

Pro většinu pokojových rostlin je nadcházející zima kritickým obdobím. Při nevhodné péči v tomto období můžou i uhynout. A platí to i pro oblíbenou vánoční hvězdu. S Janou Šolcovou Maglenovou si povídal Pavel Kudrna.

16:39

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 10. hodině si Iveta Kalátová zve zajímavé hosty a povídá si s nimi o různých tématech.   

Web

Před čtyřmi dny 15:12

S právníkem: Jak na oddlužení a exekuce

Se začátkem roku se setkáváme se změnami i v oblasti exekucí a insolvence. Právník Mgr. Tomáš Souček připomněl, jak zjistíme, že máme dluhy, nebo exekuci, a kolik dlužíme.

Před čtyřmi dny 18:04

S energetickým specialistou: Jak snížit energetickou náročnost domů

Zateplení, i úpravy ve vytápění a ohřevu teplé vody jsou důležité kroky ke snížení energetické náročnosti jakékoliv stavby, zejména rodinných domů. Lidé, kteří se chystají na stavbu nového domu, by měli vědět o zpřísnění režimu stavebního řízení, který nařizuje obnovitelné technologie na snížení energetické náročnosti budovy. Co to znamená v praxi, vysvětlil energetický specialista Martin Jindrák.

Před čtyřmi dny 15:24

S lékařem: Chytrá rovnátka pro děti a dospělé

K léčbě zubních problémů, jako jsou křivé, nebo stěsnané zuby, předkus, či nesprávné postavení čelistí, se používají jak u dětí, tak i u dospělých různé druhy rovnátek. Nakolik nám dokážou změnit vzhled zubů i profil tváře, a jaké typy rovnátek se v současné době používají, prozradil lékař oboru ortodoncie Martin Linka.

Před čtyřmi dny 15:30

S akvaristou: V čem je kouzlo akvaristiky

Sledovat život rybiček v akváriu je lepší, než se dívat na televizní seriál. Zkušený akvarista Dušan Peuker poradil, jaké rybičky jsou vhodné pro začátečníky, podle čeho bychom měli vybírat akvária, a proč bychom neměli zapomenout na správné vybavení včetně zelených rostlin a kamení.

Před čtyřmi dny 16:23

Se silničářem: Jak vypadá údržba silnic v zimě

Liberecký kraj, který tvoří z velké části horské a podhorské oblasti, je na zimní údržbu silnic náročný. Celkem 2 130 km silnic tvoří i silnice II. a III. tříd. Petr Správka, předseda představenstva Silnice LK a.s. prozradil, v jakých oblastech se používá posypová sůl a kde inertní materiál, jak probíhá směna dispečera v čase kalamity, i kolik sypačů, radlic, nakladačů a sněhových fréz je připraveno k ošetření zimních silnic.

Před čtyřmi dny 16:18

S advokátem: Kdo nese zodpovědnost za škody v zimě

Sníh a mráz dokážou způsobit nemalé škody na majetku, v některých případech i újmu na zdraví. Advokát Jan Zrnovský připomene, kdo je zodpovědným za pád sněhu nebo rampouchů ze střechy, jak je to s hrazením škody na vozidle, kdo nese zodpovědnost za úraz na zamrzlém chodníku, nebo jakým způsobem se řeší případ spadlého stromu, který poškodil majetek sousedovi.

Před čtyřmi dny 14:47

Se zahradnicí: Jak na tropické rostliny v domácnosti

Naše domovy už dávno nezdobí jen fialky a bramboříky. Jsou to i tropické rostliny s dekorativními listy a květy. Zkušená zahradnice Janou Šolcovou Maglenovou poradí, jak pečovat o citrusy a kávovníky.

Před týdnem 14:15

O tvorbě i opravování vitráží nám vyprávěl jejich restaurátor David Roskovec

Skládaná mozaika z čirých, různobarevných a často i malovaných malých skel v olověných páscích a v olověném obvodovém rámu - to jsou vitráže, kterým se věnuje restaurátor David Roskovec. Moderátora Pavla Kudrnu zasvětil do svého náročného a velmi tradičního řemesla.

Před 2 týdny 15:32

Každé ráno si jdu zaběhat a pak zaplavat do přehrady, dnes jsem potřeboval sekeru, popisuje otužilec

Vysekat si díru v ledu, a poté se ponořit do ledové vody. Zatímco někomu už při této představě naskakuje husí kůže, pro otužilce Petra Vobořila jde o vzrušující zážitek, který má podle odborníků při správném postupu blahodárný vliv na duševní a fyzické zdraví.

Před 2 týdny 15:58

Kouzlo aromaterapie: Co nám voní, nebo nevoní, je automatická reakce těla, čich nelze obelstít

Vůně, které umí pomoct soustředit se, nebo naopak uvolnit i zlepšit náladu? Hostem Dopoledne pod Ještědem byla Adéla Zrubecká, specialistka aromaterapie.