25. leden 2022

Poslechněte si podcast: S advokátem: Kdo nese zodpovědnost za škody v zimě

Sníh a mráz dokážou způsobit nemalé škody na majetku, v některých případech i újmu na zdraví. Advokát Jan Zrnovský připomene, kdo je zodpovědným za pád sněhu nebo rampouchů ze střechy, jak je to s hrazením škody na vozidle, kdo nese zodpovědnost za úraz na zamrzlém chodníku, nebo jakým způsobem se řeší případ spadlého stromu, který poškodil majetek sousedovi.

16:18

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 10. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 17:18

Celý kalíšek tulipánu je jedlý a každý chutná jinak, teď to zkoušíme, prozrazuje novinky zahradnice

Len, krásenky, chrpy, zvonky, kopretiny. Z lučních květin, které rostou bez chemických postřiků, vytváří zahradnice Jana Krupová z Huntířova nádherné kytice. Aby toho nebylo málo, pustila se i do pěstování zeleniny. Co všechno obnáší pěstování mrkve, kapusty nebo méně známé zeleniny mangold, nejen to prozradila v pořadu Host Dopoledne pod Ještědem.

Před týdnem 17:12

Živě od vás: Za hlavním vchodem, napravo od zeber…

Ve středu 11. května jsme vysílali ze zoologické zahrady v Liberci. Starat se o více než 160 druhů zvířat asi není žádná legrace, pracovníci zahrady určitě zažívají každý den i nějaká překvapení. O některá se s námi podělili.

Před týdnem 15:10

S metodičkou Besipu: Bezpečně na kole i koloběžce

O tom, že příklady táhnou, se můžeme přesvědčit na silnicích, kde se setkáváme nejenom s dospělými, ale i s dětskými cyklisty. A poslední dobou také jezdci na koloběžkách…

Před týdnem 14:41

Chtěl jsem udělat něco, co by lidem udělalo radost, říká mladý výtvarník. A co chystá s Lucií Bílou?

Výtvarník a publicista Jan Diblíček z Malé Skály originálním způsobem pracuje s osvědčenými technikami a materiály, jako jsou korálky, drátky, textil, dřevo a papír, které proměňuje v nevšední dekorace a milé dárky.

Před týdnem 15:28

Je to výborné místo k žití, popisuje Jilemnici její starosta

Se starostou Davidem Hlaváčem, který je také předsedou klubu orientačního běhu OK Jilemnice a místostarostou Jilemnického okrašlovacího spolku, jsme se prošli městem, které je pro svou polohu nazýváno „bránou do Krkonoš“.

Před 2 týdny 19:35

Živě od vás: Májový Památník Karla Hynka Máchy v Doksech

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Kdo by neznal první slova lyrického díla Máj, básníka Karla Hynka Máchy. I tuto osobnost jsme si v živém vysílání z míst, která mu byla blízká, a která ho inspirovala k napsání tohoto díla, připomněli.

Před 2 týdny 14:53

Jen pro „horních 10 tisíc“? Golf je pro všechny, jako jiný sport, říká ředitel libereckého klubu

Golf už dávno není sportem pro vyvolené. Jak potvrdil výkonný ředitel libereckého golfového klubu Martin Trita, golfové hřiště je místo, kde se scházejí přátelé, rodiny i kolegové z práce. Jde o sport, který nevyžaduje speciální fyzické dispozice.

Před 2 týdny 16:13

S etnografkou Vladimírou Jakouběovou: Zvyky a pověry Filipojakubské noci

Poslední dubnová noc patří k velmi starému lidovému svátku, ve kterém mají své místo čáry, kouzla a ohně. O Filipojakubské noci, které se v jiných zemích slaví jako Valpuržina noc, nebo Beltine, vyprávěla paní Vladimíra Jakouběová.

Před 3 týdny 17:21

Živě od vás: Kde se pivo vaří, tam se dobře daří

Ve středu 27. dubna jsme vysílali z Pivovaru Konrad ve Vratislavicích. Aby se dobře dařilo, musí se dbát na kvalitu piva. S ředitelem pivovaru a sládkem Petrem Hostašem si povídala moderátorka Iveta Kalátová.

Před 3 týdny 16:33

Jak rozumět etiketám. Čím kratší složení potravinářského výrobku, tím lepší, říká poradkyně

Většina lidí etikety na potravinách nečte, nebo jim nerozumí. Jsou plné údajů, ale jak se v nich zorientovat? Co by měly obsahovat, i jak je to s trvanlivostí potravin, nejen o tom si s nutriční poradkyní Irenou Šedivou povídala moderátorka Iveta Kalátová.