NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Host: Mgr. Vladimír Tregl, kastelán zámku Zákupy

Téma: Život na zámku. O práci kastelána panují často romantické představy. Jak nám ale připomene Vladimír Tregl, kastelán zámku Zákupy, v letní sezoně jde romantika stranou. Dozvíme se, kolik profesí zahrnuje práce kastelána, a co si v letních měsících připravili na zámku pro své návštěvníky.

18:26

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 11:59

Host: Dušan Birka, finanční poradce

Téma: Cestovní pojištění. Všichni si plánujeme, jak právě o dovolené v zahraničí si odpočineme a nabereme tolik potřebnou energií. Zákon schválnosti však někdy začne platit ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Ztratí se nám zavazadlo, na túře si vymkneme kotník, nebo nechtěně způsobíme škodu. Proč je důležité si ještě před dovolenou sjednat cestovní pojištění, co všechno by mělo obsahovat, nejenom to probereme s finančním poradcem Dušanem Birkou.

Před čtyřmi dny 17:36

Host: Jan Brestovanský, archeolog Severočeského muzea v Liberci

Téma: Archeologické poklady. Kdo má chuť zavítat do doby bronzové, stačí, když navštíví expozici archeologických nálezů v Zámku Svijany. Na výzkumech se v okolí Svijan a samotného zámku se podílel a nadále podílí archeolog Jan Brestovanský, kterého přivítáme hodinu před polednem ve vysílání. Dozvíme se, co všechno obnáší práce archeologa, s jakým nejvzácnějším nálezem se za více jak třicet let setkal, a jak vypadal život v době bronzové.

Před pěti dny 16:56

Věkový limit není, pilot musí mít fyzickou dispozici a být zdatný mentálně, říká letecký instruktor

Tráví víc času ve vzduchu než na zemi. Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Radek Zima, pilot, závodník a instruktor kluzáků, ultralehkých a motorových letounů a prozradil, co všechno musí absolvovat nováček, než usedne do kokpitu letadla, jaké to je létat v bouřce i proč je lepší létat s plným žaludkem.

Před pěti dny 17:30

Potápění je relativně bezpečný sport, je ale důležité dodržovat pravidla

Zásady bezpečného potápění v tuzemských a mořských vodách probrala Iveta Kalátová se zkušeným potápěčem Jaroslavem Kočárkem.

Před šesti dny 17:23

Liberecký kraj jako na dlani: Celé středeční Dopoledne pod Ještědem vysílá Český rozhlas Liberec živě z vyhlídkové terasy Krajského úřadu v Liberci

Jedinečnou šanci rozhlédnout se po okolí z vyhlídkové terasy nejvyšší výškové budovy v Liberci, která je sídlem Libereckého kraje, mají návštěvníci od úterý 21. do soboty 25. června. V živém vysílání se vám z této nevšední vyhlídky přihlásí i náš výjezdový tým. S pozvanými hosty se podíváme na radosti i starosti Libereckého kraje pěkně z výšky, a pozveme vás na letní prázdninové akce, na kterých byste neměli chybět.

Před týdnem 15:12

Host: Ing. Radek Zima, předseda Aeroklubu Hodkovice nad Mohelkou

Téma: Léto v povětří. Více času ve vzduchu než na zemi tráví Radek Zima, pilot, závodník a instruktor kluzáků, ultralehkých a motorových letounů. Hodinu před polednem se dozvíme, co všechno musí absolvovat nováček, než usedne do kokpitu letadla, jaké to je létat v bouřce a proč je lepší létat s plným žaludkem.

Před týdnem 17:07

V klenotnici mě s ostatky krále nechali bez dozoru, vzpomíná na životní zážitek zlatník Jiří Urban

Svatováclavská koruna, královské jablko a žezlo. Dokonalé repliky vzácných klenotů si můžou až do konce července 2022 prohlédnout návštěvníci zámku Sychrov na putovní výstavě Korunovační klenoty na dosah. Autorem těchto replik je turnovský zlatník a šperkař Jiří Urban z Turnova.

Před týdnem 15:16

S pedikérkou Petrou Vlasovou o nezbytné péči o chodidla

Zrohovatělé paty, kuří oka nebo zarůstající nehty jsou velkým nešvarem lidí, kteří zapomínají na péči o nohy. Své o tom ví i zkušená pedikérka Petra Vlasová, která nám připomněla, čím nohám prospět, co všechno může způsobit nevhodná obuv, a proč bychom si měli občas dopřát masáž chodidel.

Před týdnem 16:37

S fyzioterapeutkou Janou Svatošovou: K čemu je lymfatický systém a jak ho „probudit"

Nohy jako báně a oteklé ruce můžou být příznakem špatného fungování lymfatického systému. Velkým pomocníkem je tzv. Knajpův chodník, tedy střídání teplé a studené vody. Dobrou službu udělá oteklým končetinám i brouzdání ve studeném potoce.