Host Dne na Moravě
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Novou kapli Panny Marie Bolestné v Nesvačilce u Brna včera odpoledne posvětil diecézní biskup Pavel Konzbul

Dřevěná sakrální stavba vznikala deset let a stála 24 milionů korun. Většinu peněz získala farnost z darů. S jakými úskalími museli tamní farníci bojovat a jak vnímají, že se jejich dílo nakonec podařilo? O tom mluví redaktorka Anežka Hlávková s farářem Reném Václavem Srouhalem.

16:44

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před čtyřmi dny 13:22

Vedoucí programu Julie Kalodová o Víkendu otevřených dveří Českého rozhlasu Brno

V rámci oslav 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na Moravě jsme pro posluchače a příznivce nachystali nikoli den, ale rovnou celý víkend otevřených dveří. Těšíme se na vás od pátku 17. do neděle 19. května. Bohatý program vám představí Julie Kalodová a Zdeněk Truhlář.

Před šesti dny 17:12

Karla Němcová ze Střediska rané péče o pomoci rodinám s postiženým dítětem

Od 13. do 19. května se v celé republice koná už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče. Prostřednictvím nejrůznějších akcí budou odborníci veřejnosti vysvětlovat, co to raná péče je a proč je pro děti s handicapem a jejich rodiče tak důležitá. Ředitelka brněnské pobočky Střediska rané péče Karla Němcová také řekne, zda je laická i odborná veřejnost o možnostech pomoci handicapovaným dětem a jejich rodičům dostatečně informovaná, a také zhodnotí přístup škol a dalších zařízení k řešení problémů takto postižených rodin. Připravila Zuzana Kopuletá.

Před týdnem 16:26

Zájem o jazzovou muziku je stále velký, ale ubývá míst, kde se dá hrát, myslí si kontrabasista Uhlíř

Cenu Gustava Broma převzal 12. května v Janáčkově divadle jazzový hráč na kontrabas, skladatel a pedagog František Uhlíř. Cena je udělována každoročně Českým rozhlasem Brno na doporučení odborníků z řad hudebníků, publicistů, producentů, redaktorů a organizátorů festivalů. Jak vzpomíná na Maxe Wittmana? Jaké byly začátky jeho kariéry? Jak se jazzové hudbě u nás daří mezi posluchači? A se kterými ze svých skladeb sklidil největší úspěchy? Poslechněte si rozhovor!

Před týdnem 18:39

Mapujme nářečí, začíná největší výzkum za půl století, říká jazykovědkyně Martina Ireinová

Oharek, okurek nebo okurka? Měchounky, srstky nebo angrešt? Brněnští jazykovědci zahajují rozsahem největší výzkum toho, jak lidé využívají nářeční výrazy. Naváže na podobný, který je půl století starý. Jak bude vypadat a jak se do něj zapojit, to přiblíží Martina Ireinová, vedoucí dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd, které funguje v Brně. K mikrofonu ji pozval Miloš Šenkýř. A dozvíme se mimo jiné to, proč brněnský hantec za nářečí tak úplně odborníci neberou nebo jestli hrozí, že některá nářečí zcela vymizí.

Před týdnem 17:12

Badatel Václav Trojan o unikátním projektu spojujícím šlechtění, pěstování, výzkum a výrobu léků z konopí

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je průkopníkem ve šlechtění, pěstování, výzkumu a výrobě léků z konopí. Jako první na světě spojila všechny tyto činnosti a dokazuje, že výsledky výzkumu se mohou téměř okamžitě uplatnit v péči o nemocné. Nejvíce pacientů preparáty z konopí léčí v Centru pro léčbu bolesti, do budoucna ale vidí velký potenciál i v dermatologii nebo neurologii. Brněští vědci zkoumají také rizika a vedlejší účinky. Jaké jsou a zda může být užívání pro pacienta rizikové, na to se ptá redaktorka Zuzana Kopuletá vedoucího výzkumu Václava Trojana.

Před 2 týdny 18:53

Petra Bořilová Linhartová o mikrobiomu a jeho souvislostech s naším zdravím

Mikrobiom je tvořen mikroorganismy, které osidlují různé části našeho těla. Nejčastěji se mluví o tzv. střevním mikrobiomu. V současnosti je předmětem intenzivního výzkumu. Souvisí nejen s trávením potravy ale i s naší imunitní odpovědí. Hraje tedy významnou roli v oblasti našeho zdraví, fyzického i psychického. Co už současná věda o mikrobiomu ví? Kde všude v těle ho máme? A proč je metoda transplantace stolice, která je s utvářením mikrobiomu spojena, mezi odborníky kontroverzním tématem? I to jsou otázky rozhovoru s molekulární genetičkou Petrou Bořilovou Linhartovou z RECETOXU Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Moderuje Karolina Antlová.

Před 2 týdny 17:23

Patrik Boušek o novém spolku Brněnská nezávislá divadla

V jihomoravské metropoli působí celá řada nezávislých divadelních souborů. Pro diváky však není snadné se v takto bohaté nabídce orientovat a mnoho zajímavých představení, či divadelních projektů jim uniká. Nový spolek si klade za cíl tato divadla propojit a nabízet jejich programy na jednom místě. Nejen o tom si povídá s předsedou spolku Patrikem Bouškem Zdeněk Truhlář.

Před 2 týdny 16:00

Bonus k úternímu mezinárodnímu vysílání ze Skalice: profesorka Eva Blahová o svých mimořádných předcích

Před 2 týdny 17:09

Politolog: K Evropské unii jsme kritičtí, skepse se ale nikdy nepřiblížila k úvahám o vystoupení

„Členství v Evropské unii Česko kultivovalo,“ tvrdí politolog Petr Kaniok. „Jinak se chováme k menšinám i znevýhodněným lidem,“ dodává.