14. duben 2022

Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: Petr Husa

Rozvolnění protiepidemických opatření s ustupující pandemií koronaviru podle zdravotníků ještě neznamená úplný konec pandemie. Jaká je současná situace v nemocnicích a má stále smysl se očkovat? I to budou otázky pro přednostu Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petra Husu.

16:17

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

K druhé polovině pořadu Den na Moravě patří setkání se zajímavými hosty. Ta mapují aktuální dění očima odborníků i aktérů.

Web

Před týdnem 17:45

Host Dne na Moravě: Martin Glaser

Národní divadlo Brno má za sebou po umělecké stránce velice úspěšnou sezónu. Totéž se nedá říct o ekonomické situaci této instituce. Ředitel Martin Glaser se obává, že ani po prázdninách nebude lépe. Bude nutné zvýšit ceny vstupenek? Podaří se zachovat provoz v současném rozsahu? Neochudíme vás ani o informace o poslední operní premiéře sezóny, kterou je Verdiho Othello.

Před týdnem 18:22

Hosté Dne na Moravě: Vojtěch Cikrle a Pavel Konzbul

Po více než třech desítkách let opouští pozici brněnského sídelního biskupa Vojtěch Cikrle. V čele této římskokatolické diecéze stane za několik dní oficiálně dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Co výměna znamená pro věřící a jak ji vnímají oba aktéři? Miloš Šenkýř přivítá u mikrofonu exkluzivně oba biskupy – Vojtěcha Cikrleho i Pavla Konzbula. A budou mluvit mimo jiné o změnách, které diecézi čekají.

Před 2 týdny 17:13

Host Dne na Moravě: Jiří Morávek

Festival zábavy a ohňostrojvá show Ignis Brunesis se vrací do Brna. Mají propagovat moravskou metropoli jako místo plné kultury a kvalitní zábavy. Letos přibude na Brněnské přehradě k ohňostrojům ještě dronová show. Během následujícího víkendu se v Brně uskuteční Brass fest, první setkání svého druhu u nás. V Evropě jsou žesťové festivaly standardem, ale v Brně se objevuje první vlaštovka. Více o tom bude promluví ředitel festivalu Ignis Brunesis Jiří Morávek.

Před 2 týdny 19:05

Host Dne na Moravě: Martin Švehlík

Oranžový rychlovlak v ulicích Brna rozpoutal diskuze. Jak na tom jsme s přípravou stavby vysokorychlostních tratí? A proč čtyřicet let starý vlak je současně dokladem toho, jaké máme v jejich stavbě zpoždění? A budou skutečně rychlovlaky brněnské hlavní nádraží objíždět? Nejen to přiblíží ředitel odboru přípravy vysokorychlostních tratí Martin Švehlík ze Správy železnic.

Před 2 týdny 19:08

Host Dne na Moravě: Zdeněk Jančařík

Letos vyšla kniha Žena ať v církvi promluví. Jejím autorem je salesiánský kněz z Brna-Žabovřesk Zdeněk Jančařík. Jak moc jsou otázky, které v ní otevírá, pro církev a věřící provokativní? A je současná doba pro českou katolickou církev přelomová? A dočkáme se v katolické církvi žen, které křtí, zpovídají nebo kážou?

Před 3 týdny 16:39

Host Dne na Moravě: Kateřina Pevná

Vzdělávání seniorů se v posledních letech výrazně změnilo. Univerzity třetího věku proto už nevystačí jen s nabídkou přednášek a exkurzí, musí pro své starší studenty hledat i zajímavé zážitky a připravovat praktické kurzy. Jací jsou dnešní senioři, co všechno umí a jaké nároky to klade na akademické pracovníky? O tom bude Zuzana Kopuletá mluvit s Kateřinou Pevnou, vedoucí Oddělení vzdělávání seniorů z Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity.

Před 3 týdny 15:15

Host Dne na Moravě: Gerta Mazalová

Uplyne třicet let od voleb, které rozhodly o rozdělení Československa. Voleb, které změnily životy milionů lidí. Jak to tehdy vypadalo v České národní radě, kterou zánik federace změnil v Poslaneckou sněmovnu? A jak se od té doby změnila politická kultura? Miloš Šenkýř si k mikrofonu pozval Gertu Mazalovou. Tentokrát ale nikoli v její současné roli obhájkyně spotřebitelů, ale jako někdejší poslankyni.

Před 3 týdny 18:40

Hosté Dne na Moravě: Kamila Zlatušková a Barbora Antonová

Obnovený brněnský spolek Vesna se letos oficiálně vrátil do prostor v Údolní ulici v Brně, kde před více než 150 lety vznikl. V souvislosti s aktuální činností Vesny se mluví zejména o šatníku pro potřebné a o pomoci Ukrajině. Jak význam spolku proměnil čas? V čem navazuje na původní Vesnu a jaké jsou jeho vize do budoucna? Hosty jsou iniciátorka obnovy Vesny Kamila Zlatušková a ředitelka spolku Barbora Antonová, zastupitelka Jihomoravského kraje za koalici Spolu pro Moravu.

Před 3 týdny 12:59

Host Dne na Moravě: Petra Nekvapilová

Jedna cigareta nevadí – i takhle často mluví ti, kteří se časem stanou na tabáku závislí. Dopady přitom mohou být fatální, protože kouření způsobuje celou řadu druhů rakoviny. Na rizika spojená s kouřením cigaret upozorňuje Světový den bez tabáku. Kolik kuřáků v Česku je, ve kterých věkových skupinách jich je nejvíc a jak nesnadné je odnaučit se kouřit? To bude tématem rozhovoru s Petrou Nekvapilovou z brněnského pracoviště Státního zdravotního ústavu.

30. květen 2022 16:14

Host Dne na Moravě: Robert Hrich

Přesto, že brněnský kanalizační řád hovoří jasně, stále existuje mnoho lidí, kteří, mnohdy nevědomky, vypouštějí do kanalizace nepovolený odpad. Ať už se jedná o tuky, oleje nebo i pevný odpad z kuchyní. Co vše může takové chování způsobit v procesu čištění odpadních vod, i na kanalizačním řadu, řekne Robert Hrich z Brněnských vodáren a kanalizací.