Host Dne na Moravě
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: Petr Hladík

Petr Hladík z KDU-ČSL byl donedávna prvním náměstkem brněnské primátorky, zásah na magistrátě a na dalších brněnských radnicích zbrzdil jeho postup na funkci ministra životního prostředí. Co s ním policie probírá, jaké má ve vyšetřování postavení, co policii k celé kauze řekl? Na to se ho zeptá Jiří Kokmotos.

17:05

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

K druhé polovině pořadu Den na Moravě patří setkání se zajímavými hosty. Ta mapují aktuální dění očima odborníků i aktérů.

Web

Před týdnem 15:09

Host Dne na Moravě: Břetislav Rychlík o pomoci Ukrajině

Brněnský režisér a scenárista Břetislav Rychlík organizuje sbírku, jejímž cílem je poslat na Ukrajinu tisíce čelovek a turistických vařičů. Ty mají pomoci Ukrajincům překonat nadcházející zimu, během které budou nejspíš dál čelit četným výpadkům dodávek elektřiny a tepla.

Před týdnem 17:06

Host Dne na Moravě: Pavel Theiner o nedostatku dětských psychiatrů

Nedostatek dětských psychiatrů a dlouhé čekací doby na péči, to je velká komplikace pro mladé pacienty, ale také jejich rodiny. Co je příčinou této situace a jak se bude psychiatrická péče o děti a dorost vyvíjet v následujících letech? Na to se zeptáme vedoucího lékaře dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavla Theinera.

Před týdnem 17:07

Host Dne na Moravě: Lea Kubíčková

Zatímco část světa hladoví, ve vyspělých zemích lidé plýtvají potravinami. Zbytečně může být podle kvalifikovaných odhadů vyhozeno až 30 % vyprodukovaného jídla nebo surovin. Vědci z Mendelovy univerzity se proto pokoušejí najít způsoby, jak to omezit. Nyní vyvíjejí chytrou popelnici, kde by se vyhozené potraviny přeměnily v kompost. Současně ve spolupráci s Univerzitou Karlovou připravili interaktivní učebnice, které by mohly změnit přístup nejmladší generace k jídlu.

Před týdnem 17:23

Host Dne na Moravě: Milan Appel

Má stát přispívat na volnočasové aktivity každému dítěti stejně nebo zohlednit, v kolika kroužcích dítě funguje? A kolik z nákladů zaplatí příspěvky rodičů? Milan Appel patří k odborníkům na téma volného času dětí. Tři desítky let vedl dům dětí v brněnských Lužánkách, který za tu dobu několikrát změnil název, ale je stále největší institucí svého druhu v tuzemsku. A přiblíží svůj pohled na to, jaké klady a zápory má reforma financování, kterou navrhlo ministerstvo školství.

Před 2 týdny 15:39

Host Dne na Moravě: Václav Izák

Vlivem pesticidů na životní prostředí se zabývala společná analýza, kterou zpracovalo Hnutí Duha a nadace Partnerství. K jakým závěrům ekologové došli a jaké důsledky může mít nadužívání pesticidů pro přírodu, ale i člověka? Na to se Zdeněk Truhlář bude ptát Václava Izáka z nadace Partnerství.

Před 2 týdny 18:06

Host Dne na Moravě: Tomáš Moravec

Vrací se na brněnské výstaviště život, nebo je reálná možnost, že část pavilonů se už nikdy neotevře? Jaká je budoucnost areálu? I to bude téma pro generálního ředitele Veletrhů Brno Tomáše Moravce, který je rok ve funkci. U mikrofonu ho přivítá Miloš Šenkýř.

Před 2 týdny 17:56

Host Dne na Moravě: Jan Grolich

Tornádo, epidemie, energetická krize. To vše provázelo první polovinu funkčního období současných krajských zastupitelů. Jak se s tím jižní Morava vyrovnává a co ji čeká? Existují i pozitivní vize do dalších dvou let? I o tom bude mluvit Miloš Šenkýř s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem z KDU-ČSL.

Před 2 týdny 15:56

Starostka Znojma Solařová: Nechceme vnímat to, že jsme do vedení města zasedli s extremisty

První týdny v úřadu má za sebou nová starostka Znojma Ivana Solařová z hnutí ANO. Ta je historicky první ženou v čele radnice. Do koalice si za hnutí ANO přizvala také SPD a hnutí Znojmáci, čímž otočila kormidlo tamní komunální politiky. Té totiž několik volebních období dominovala ČSSD. Proč se rozhodla právě pro tuto koalici, co musí do konce roku se svými kolegy vyřešit a proč město chystá interní audit? Nejen to uslyšíte v rozhovoru, který připravil Petr Tichý.

Před 3 týdny 17:58

Host Dne na Moravě: Richard Stojar

Válka na Ukrajině trvá už téměř devět měsíců. Jak se může konflikt vyvíjet dále a jakou měrou se ve vojenských operacích projeví nástup zimního počasí a takzvané rasputice? Na to se Zdeněk Truhlář bude ptát vojenského stratéga a analytika brněnské Univerzity obrany Richarda Stojara.

Před 3 týdny 14:59

Host Dne na Moravě: Klára Šeďová

V Česku začal pracovat institut, který se bude zabývat socioekonomickými dopady rizikových situací. Tou hlavní, která vznik institutu inspirovala, byl covid-19. Vzápětí podněty pro práci nabídla válka na Ukrajině, inflace nebo energetická krize. Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) pod jednou střechou sdružil 150 vědců z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd. Hostem bude jeho vědecká ředitelka Klára Šeďová.