Host Dne na Moravě
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: Libor Tkáč ze Správy železnic

Jak vyřešit problém s poškozeným mostem přes řeku Svratku? Konstrukce poblíž hlavního vlakového nádraží je od konce prosince výrazně poničená, znamená to drobnější komplikace pro dálkové vlaky na koridoru do Břeclavi, ale ještě větší pro některé regionální linky. Tomáš Kremr o budoucnosti mostu mluvil s oblastním ředitelem Správy železnic Liborem Tkáčem.

13:49

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před třemi dny 13:15

Za dva roky byste mohli bydlet, vzkazuje Brno družstevníkům, kteří pět let čekají v pořadníku

První nové družstevní byty v Brně by mohly být hotové za dva roky. Taková je aktuální predikce brněnského magistrátu, který projekt připravuje od roku 2018. Ve vedení města se mezitím vystřídaly dvě vládnoucí garnitury a zhruba stovka lidí od té doby čeká, až se do slíbených bytů nastěhuje. Zájemců je teď celkem necelá tisícovka.

Před čtyřmi dny 16:54

Andrea Pokorná z Masarykovy univerzity: Za nedůvěrou zdravotníků v očkování je nedostatek informací

Podle čerstvého průzkumu Národního institutu SYRI se objevuje nedůvěra v očkování nejen u laické veřejnosti, ale i u některých zdravotníků. Co stojí za tímto fenoménem?

Před pěti dny 16:54

Pandemie problémy ve školství a nerovnosti studentů zviditelnila, myslí si ředitel brněnské školy

„Rozkolísaná znalostní úroveň a zvýšená míra úzkostí studentů po distanční výuce a jiných covidových omezeních jsou spojené nádoby,“ říká ředitel brněnské školy Labyrinth Břetislav Svozil.

Před šesti dny 17:11

Politolog Kopeček: Nejsme radikálně rozdělená společnost jako v Polsku, kde se vede kulturní válka

„Je tu celkem dobrý odrazový můstek pro to, aby prezident, který zhruba za měsíc nastoupí do úřadu, mohl fungovat jako určitý spojující prvek,“ říká k roli budoucího prezidenta Petra Pavla politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Před týdnem 17:14

Čekají nás výzvy – i v podobě důsledků nástupu moderních technologií, říká budoucí ústavní soudce

Ústavní soud bude po více než roce opět kompletní. Senátoři souhlasili s tím, aby se patnáctým soudcem stal brněnský právník Jan Svatoň. Ten je ale jen částí rozsáhlé obměny, která soud čeká.

Před týdnem 16:23

Polárník Daniel Nývlt: Na Antarktidu letos posíláme s vědci i pokrývače

Masarykova univerzita opět vysílá vědce na svou stanici v Antarktidě. Expedice vyrazí z Brna v pátek 27. ledna a v polárních oblastech by měla strávit dva měsíce. S výzkumníky odjíždí také pokrývač, který bude mít za úkol opravit střechu polární základny. Co vše výpravu čeká? Na to se Zdeněk Truhlář zeptá vedoucího Českého antarktického výzkumného programu Daniela Nývlta.

Před týdnem 16:42

Unikátní encyklopedie dějin Brna má zálusk na historii spolků i staré mapy

K osmdesáti tisícům hesel v Internetové encyklopedii dějin Brna přibydou další. Jedinečná databáze informací o moravské metropoli se letos zásadně rozroste. Stále však vzniká díky nadšení odborníků v jejich volném čase. Podobný tým se nepodařilo dát dohromady ani městům, která do projektu chtěla dát velké sumy.

Před týdnem 16:42

Sociolog Fučík: Model výhradní péče matek ustupuje ve prospěch většího důrazu na sdílené rodičovství

Česká společnost se nachází na pomyslném zlomu, kdy postupně přijímáme myšlenku rozvodu jako konce partnerského vztahu, nikoli rodiny. Střídavou péčí dítě dostává šanci na pokračující přítomnost obou rodičů ve svém životě.

Před 2 týdny 17:02

Ornitolog Gašpar Čamlík: Traviče ptactva pomáhá odhalovat speciální skupina psovodů

Jihomoravští ornitologové v uplynulých dnech sčítali přezimující ptactvo i populaci orla mořského. Nejen na výsledky pozorování, ale i na prokázaný případ otrav ptactva nebezpečným karbofuranem na Břeclavsku, se ptá redaktor Zdeněk Truhlář ornitologa Gašpara Čamlíka.

Před 2 týdny 18:16

90 let od neúspěšného puče v Židenicích. Politický extrémismus existoval a dál bude, míní historik

V rozhovoru k připomínce 90. let od neúspěšného fašistického puče v brněnských Židenicích nastiňuje historik Vladimír Černý určitou paralelu k dnešku. Co stálo v pozadí židenického puče, který se odehrál v noci z 21. na 22. ledna 1933? Co bylo jeho hlavním cílem? A změnil tento nevydařený útok letité soužití Čechů, Němců a Židů v Brně?