Den na Moravě
8. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: Jaroslav Zelený

Správci honiteb se i v době klesajících cen masa ze zvěřiny stále setkávají s pytláctvím. A také s jeho novou podobou, kdy pachatelé zvěř pouze zastřelí a nechají na místě. Co stojí za tímto trendem? A jak se lidé mohou pytláctví dopouštět i nevědomky, řekne Jaroslav Zelený z předsednictva Českomoravské myslivecké jednoty, který bude hostem Zdeňka Truhláře.

14:20

Den na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.

Web

Před týdnem 10:58

Hana Holcnerová

Hana Holcnerová byla před rokem 1989 jedním z nejaktivnějších brněnských disidentů. Rozšiřovala samizdatovou literaturu, organizovala protestní akce či monitorovala porušování lidských práv. Naplno se zapojila i do dění bezprostředně po 17. listopadu. Na náměstích však paradoxně strávila jen málo času. V účasti na protirežimních demonstracích jí nejprve zabránila policie, později názorové rozkoly s dalšími aktéry odporu proti totalitě.

Před týdnem 12:39

Milan Uhde

Brněnský spisovatel, dramatik a scénárista Milan Uhde bude vzpomínat na to, jak prožil přelomové listopadové dny roku 1989. Pozdější ministr kultury a předseda poslanecké sněmovny v dobách Sametové revoluce paradoxně vůbec neplánoval, že někdy vstoupí do politiky. Jeho prioritou byla rodina, rozjíždějící se akademická kariéra a vydávání knih. Vše ale v červnu 1990 změnila během několika minut nabídka Petra Pitharta.

31. říjen 2022 11:10

Dušan Leitgeb

Dušan Leitgeb z Veselí nad Moravou byl skautem, trampem i milovníkem bigbítu. Jako takový se mnohokrát dostal do křížku s předlistopadovým režimem. V roce 1989 podepsal Několik věta a v listopadu organizoval jedny z prvních demonstrací. Lidé ve Veselí nad Moravou tak díky němu vyšli do ulic dokonce dříve než v mnohých větších městech. Revoluční nadšení ale brzy vystřídala deziluze. Leitgeb se nikdy nesmířil s příliš shovívavým přístupem společnosti ke komunistům.

31. říjen 2022 12:16

Drahomíra Kahulová

Drahomíra Kahulová se narodila do rodiny, která v Hodoníně u Kunštátu provozovala hostinec s řeznictvím. Podnik byl přirozeným centrem obce a za protektorátu do jeho života zasáhli partyzáni, němečtí četníci i nedaleký nechvalně proslulý hodonínský lágr. Rodinný hostinec stát v 50. letech vyvlastnil, milovanou práci v hospodářství si ale Drahomíra Kahulová vzít navzdory komplikacím nenechala a až do 80. let hospodařila jako soukromý malozemědělec.

20. říjen 2022 18:35

Střídavá péče pohledem dětí i rodičů

Týden strávený u mámy a poté týden u táty. Takovou formu má ve většině rodin v Česku střídavá péče. Tou loni podle statistiky ministerstva spravedlnosti skončilo necelých 17 procent sporů o péči. Co si na takzvané střídavce chválí příznivci, co kritizují odpůrci, co vyplývá z nového výzkumu a hlavně, jak ji prožívají samy děti a rodiče, to vše zjišťovala Alena Hesová.

14. říjen 2022 09:58

Stanislav Bělík

Malíř Stanislav Bělík z Doubravníka bude vzpomínat na to, jak byl v letech 1943-1945 nuceně nasazen v rakouském Sankt Pöltenu. Pořad připravila Hana Ondryášová spolu s Pamětí národa jako připomínku umělce, který zemřel letos v říjnu ve věku nedožitých 103 let.

7. říjen 2022 14:46

Marie Fifková

Marie Fifková z Mikulčic bude vzpomínat na své dětství, které bylo plné lásky a péče rodičů i dalších členů rodiny. Dobu ale negativně poznamenal konec války i následná těžká léta. Pořad připravuje Hana Ondryášová spolu s Františkem Vrbou z Paměti národa.

22. září 2022 13:02

Helena Mezlová

Helena Mezlová spolu s matkou a třemi sourozenci absolvovala v květnu 1945 odsun německy mluvících obyvatel z jihomoravské metropole. Tehdy šestiletá dívka se ještě téhož roku do rodného Brna vrátila. Tím ale idylické časy pro rodinu nenastaly. Otec zůstal v cizině, rodinu živila matka a děti skončily na tři roky v klášteře sv. Vavřince v Jundrově. Důvodem ale nebyly jen chybějící finance a odpovídající bydlení – bylo to také proto, aby se děti naučily česky.

31. srpen 2022 10:21

Jindřich Eliáš

Brněnský moderátor Jindřich Eliáš se v srpnu 1969 aktivně zapojil do pouličních protestů při příležitosti prvního výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. V té době byl čerstvě přijat na právnickou fakultu a začal rozjíždět úspěšnou kariéru konferenciéra. Kvůli svým veřejně deklarovaným postojům byl ovšem zatčen a za mřížemi strávil několik týdnů. Na studia práv mohl zapomenout.

31. srpen 2022 09:20

Jan Kruml

Projektant Jan Kruml prožil srpen 1968 v Královopolské strojírně. Mezi jeho nejsilnější zážitky těsně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy patřilo to, když protestní shromáždění v továrně natáčela redaktorka Československého rozhlasu. Jenže touhu po demokratických změnách a odpor proti okupaci ve společnosti brzy vystřídala apatie a Jan Kruml přišel o práci.