- Podcasty
- Den na Moravě
Poslechněte si podcast: Host Dne na Moravě: Irena Chovančíková
Jak obstála tuzemská muzea v koronavirové pandemii? A jsou připravena na to, co je čeká? V Brně se koná třináctý sněm Asociace muzeí a galerií České republiky. Funkční období v roli předsedkyně muzejní asociace končí Ireně Chovančíkové, která je současně ředitelkou Masarykova muzea v Hodoníně. A právě tu si k mikrofonu pozval Miloš Šenkýř.
Den na Moravě
Zpravodajsko-publicistický podvečerní souhrn Českého rozhlasu Brno. Rozšířené informace o počasí, aktuální dění na Moravě i informace integrovaného záchranného systému proložené hudbou.
Milan Knížátko
Milan Knížátko ze Znojemska v 50. letech kvůli práci v lesním závodě vstoupil do KSČ. O členství i zaměstnání ale nakonec stejně přišel po srpnové okupaci. Přestože většinu života pracoval v lese nebo se dřevem, dostal se do hledáčku státní bezpečnosti. O tom se ovšem dozvěděl až mnoho let po odchodu do důchodu.
Zdeněk Hejmala
Zdeněk Hejmala se stal hned po únorovém puči v roce 1948 členem odbojové skupiny Rozvodněná Dyje. V České u Brna postupně ukryl 114 lidí, kteří před totalitním režimem prchali do Rakouska. Státní policie se o Rozvodněné Dyji nikdy nedozvěděla, paradoxně tak nyní chybějí důkazy pro oficiální uznání.
Luděk Půlpitel
Luděk Půlpitel byl konstruktérem ČKD Blansko. Vyprávět ale bude o tom, jak jako malý chlapec zažil bombardování Blanska, útrapy života v krytu v posledních dnech války i příchod sovětských vojáků.
Oldřich Vašák
Oldřich Vašák z Moravského Krumlova bude vyprávět nejen o svém otci legionáři a protinacistickém odbojáři, ale také o tom, jak byl za 2. světové války ještě jako středoškolský student totálně nasazen v továrně Diana v Dolních Loučkách, kde Němci v tunelech vyráběli stíhačky Messerschmitt.
Miroslav Riessner
Miroslav Riessner z Brna se jako mladík toužil stát letcem. Jeho sen se mu splnil nejdřív v armádě, později u ČSA. Vyprávět bude o tom, jak v roce 1951 přežil pokus o únos letadla, které chtěl jiný voják nasměrovat do Německa. Miroslav Riessner utrpěl při incidentu pět střelných ran, ale přežil. Jeho vysněná kariéra tak mohla pokračovat.
Václav Duda
Rodiče Václava Dudy z Ostopovic byli sedláci a očekávali, že syn půjde v jejich stopách. Ten sice celý život pracoval v zemědělství, ale musel se vyrovnat s nuceným vstupem do družstva. Rodinu zasáhla i měnová reforma v roce 1953.
Ján Novenko
Choreograf Ján Novenko se narodil na jižním Slovensku, život ho ale zavedl na Moravu. Poprvé se tak stalo na sklonku 2. světové války, kdy pomáhal Rudé armádě při Bratislavsko-brněnské operaci. Byl tak mimo jiné u osvobozování Lanžhota.
Jan Roman
Jan Roman se ještě před maturitou zapojil do protikomunistického odboje a byl za to odsouzen k dvanáctiletému žaláři. Svůj trest si odpykával v Jáchymově i ve Valdicích, odkud se mu dokonce podařilo utéct. Plánovaná emigrace do Rakouska ale nevyšla a mladý muž putoval znovu za mříže. Ani léta ve vězení ho ovšem nezlomila.
Antonín Petlach
Rodák z Blanska projektoval vodní elektrárny, například i slavnou moravskou přečerpávací vodní nádrž Dlouhé stráně. Jeho díla z 60. a 70. let dodnes vyrábějí energii také v Argentině nebo Německu. Práce Antonína Petlacha na nějaký čas zavedla i do africké Ghany, kde se dokonce potkal s britskou královnou.
Zdeňka Šillerová
Zdeňka Šillerová ze Sebranic na Boskovicku na sklonku války jen shodou šťastných okolností bez úhony přežila následky výbuchu munice v těsném sousedství domu její rodiny. Další příbuzní už takové štěstí neměli – babička přišla o oko a jeden ze strýců oslepl úplně. Zdeňka Šillerová bude vyprávět i o dalším strýci, jehož život vyhasl v Osvětimi.